Soud vynesl trest pro vojína Manninga v kauze WikiLeaks: 35 let vězení

Americký voják Bradley Manning půjde do vězení na 35 let. Trest mu vyměřil americký vojenský soud za předání velkého množství tajných dokumentů serveru WikiLeaks. Ten je následně zveřejnil a způsobil tak mezinárodní skandál. O propuštění může žádat asi po 10 letech.

Vojenský soud tak nevyslyšel žalobu, která pro Manninga žádala přinejmenším 60 let za mřížemi, ale ani obhajobu. Ta vojína označovala za naivního mladíka, který chtěl zemi pomoci a neměl by ve vězení strávit víc než 20 let.

Někdejšího zpravodajského analytika v Iráku soud už v červenci uznal vinným v asi 20 bodech obžaloby, včetně krádeže tajných dokumentů a špionáže. Unikl ale obvinění z velezrady nebo napomáhání nepříteli a tím se vyhnul doživotí.

Podle prvních komentářů amerických médiích soudkyně patrně přihlédla k Manningově mládí, k naivitě, s jakou provedl svůj čin, a hlavně k vyjádření lítosti nad tím, že poškodil svou vlast.

„Mohla přihlédnout například k tomu, že Manningovy dokumenty vlastně jen potvrdily už existující názor, že takzvaná válka proti terorismu má nespočet nevinných obětí. Jak je například vidět na videu, kde posádka helikoptéry v Bagdádu, myslím že v roce 2007, postupně vystřílí skupinu civilistů včetně dítěte a filmového kameramana,“ říká Igor Lukeš, profesor historie a mezinárodních vztahů na univerzitě v Bostonu a doplňuje:

„Ovšem svobodník Manning stál před vojenským tribunálem, ne před porotou civilistů, a tak těch výsledných 35 let je nakonec pro něho určitým happy endem. Myslím, že v Rusku by ho za těch vyzrazených 700 tisíc dokumentů asi zastřelili.“

Převažující názor americké veřejnosti trefně vyjadřuje mladá studentka na předměstí Washingtonu: “Měl bys být věrný své zemi, hlavně když jsi voják.”

A Bradley Manning vyzrazením dokumentů serveru Wikileaks svou přísahu věrnosti Americe porušil. Teď za to musí dlouhá léta pykat.

Agentura Rasmussen uvádí, že podle dvou třetin dotázaných Manning poškodil Ameriku. Vojín ale má i své stoupence. Opakovaně demonstrují na jeho podporu, ale jsou jich obvykle nanejvýš stovky.