Soud se vrací k případu Čecha, který chtěl bojovat za Islámský stát. Dostal tři a čtvrt roku, pak se odvolal

K soudu se od úterý vrací případ prvního Čecha, který se rozhodl odejít do Sýrie a bojovat v řadách takzvaného Islámského státu. Dvaadvacetiletý Jan Silovský dostal v únoru tři a čtvrt roku vězení. Po vyslechnutí verdiktu se ale odvolal.

Silovského zdržela policie loni v únoru v Istanbulu, plánoval odcestovat do syrského Džarábulusu a tam se připojit k bojovníkům Islámského státu. Tureckým policistům se přiznal a ti ho poslali zpět do Česka.

Silovskému původně hrozil až výjimečný trest. Soud ale jeho čin překvalifikoval a přiklonil k mírnějšímu verdiktu i kvůli doznání a psychickému stavu obžalovaného. Zamítl ale jeho propuštění z vazby. Podle jeho matky Dany Silovské je trest moc přísný.

„Ten kluk ublížil sám sobě, jsem přesvědčená, že by neublížil někomu jinému, sedm měsíců ve vazbě je až příliš vysoký trest, počítala jsem s tím, že si ho odvezu domů,“ říká.


Přiznáním Jana Silovského obžaloba získala přímý důkaz. Kdyby nemluvil, před soud by se vůbec nedostal.

Jan Silovský svůj plán policistům přiznal, což byl jediný důkaz. Soudce Krajského soudu v Plzni Martin Kantor při líčení přečetl, co muž u výpovědi řekl: „Chtěl jsem v Islámském státu absolvovat nějaký výcvik, jaký dostávají vojáci, a pak jít do války. Ve válce jsem pak chtěl válčit proti syrské vládě, a Asad je diktátor. A taky proti Americe a proti Rusům. Proti Americe kvůli imperialismu, proti Rusům prostě proto, že tam jsou a zabíjejí muslimy.“

Ačkoliv Silovský u soudu svá slova zmírnil, pro soudce to nebylo věrohodné. Muži naopak pomohly lékařské posudky, které u něj zjistily sníženou příčetnost.

„V době páchání presumovaného činu byly rozpoznávací schopnosti obžalovaného zcela zachovány, ovládací schopnosti byly vlivem uvedené schizoidní poruchy osobnosti sníženy měrou podstatnou, rozsah tohoto snížení byl jistě více než poloviční, mohl činit až pětaosmdesát procent," stojí v rozsudku.

autor:
Spustit audio