Současná situace v Íránu: Vlnu vlastenectví znovu nahradila nespokojenost s vládou, popisuje íránistka
Írán je země, která obvykle vzbuzuje obavy. „Mě na Íránu láká hodně i to, že je to země plná rozporů, paradoxů,“ říká Zuzana Kříhová, profesorka íránistiky. „Vše je tam obestřeno různými úhly pohledu, od náboženství, kulturních a společenských otázek, ke vztahům mezi muži a ženami.“ Jak se země změnila od vlády prezidenta Ahmadínežáda? Jak se tam projevují ekonomické sankce? A co se dělo v íránské společnosti v období mezi zavražděním Sulejmáního a pádem letadla?
Související
-
V čele protestů v Íránu stojí vzdělaná městská elita
Po přiznání íránského režimu, že omylem sestřelil ukrajinské civilní letadlo, vypukly v Íránu protesty. Brzy se k nim připojili i známí herci, hudebníci a sportovci.
-
Literatura v Íránu je vždy propojená s politikou, říkají íránské spisovatelky žijící v Česku
Žijí v Česku, ale píší ve své mateřštině a díky překladům se čtou jejich díla po celém světě. Proč opustily Írán a čím nás může současná perská literatura překvapit?
-
K výrazné eskalaci situace mezi USA a Íránem zřejmě nedojde, říká odborník na blízkovýchodní vztahy
Jak vražda generála Íránských revolučních gard Solejmáního ovlivní další vývoj v regionu? Lze očekávat eskalaci ve vztazích Íránu s USA?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.