Současná česká kuchyně? Málo personálu a návrat k poctivým postupům, shrnuje Pavel Pospíšil, první český držitel michelinské hvězdy

11. prosinec 2018

Byl prvním Čechem na světě, který získal prestižní michelinskou hvězdu. Dnes šéfkuchař Pavel Pospíšil pracuje v Německu a na Slovensku rozjel vlastní kuchařskou show. „Musíte to nekompromisně milovat. Víc než vlastní ženu,“ říká o kuchařině v rozhovoru s Lucií Výbornou.

V životě a kuchyni toho už stihl hodně. Osudovým městem se mu ale stal německý Baden-Baden. Právě tam nejprve v 70. letech složil mistrovské zkoušky a poté dostal i velkou pracovní příležitost: místo zástupce šéfkuchaře ve Frankfurter Hofu.

A zjistil, že kuchařská branže je nemilosrdná. „Ve velkých podnicích určitě,“ říká Pavel Pospíšil. V podobných podnicích je totiž podle něj důležité vydobýt si svou pozici „odspodu“. „Nemůžete jedno oddělení přeskočit. Správný generální ředitel vzešel z liftboye.“ 

Kuchařina má budoucnost

Tvrdá práce se Pavlu Pospíšilovi vyplatila. V roce 1980 získal michelinskou hvězdu a následovala řada dalších ocenění. Dnes se v kuchařské branži pohybuje celých 60 let, může tak porovnávat – a soudí: „Zlaté časy vaření se dnes pomalu vrací. Pánbůh zaplať.“

Přesto ale podle něj má dnešní kuchařina rezervy. Minimálně pokud jde o personál. Právě schopných lidí v kuchyních a na kuchařských školách totiž podle Pavla Pospíšila ubývá. „Jestli to takhle půjde dál, dobrá gastronomie zemře. Lidé chodí do McDonaldů a jiných fastfoodů. Gastronomie je ale kus kultury národa a je důležité ji udržovat.“

Na kuchařském řemeslu je úžasné, že nebere konce. Všude se vaří jinak, celý život se musíte učit… Je to vzrušující zaměstnání.
šéfkuchař Pavel Pospíšil

Kuchařina přitom podle něj má obrovskou budoucnost. „Lidé, co mají peníze, je budou chtít vydávat za dobré, zdravé jídlo. A dobrý kuchař si dnes může diktovat, co chce vydělávat.“

A jak tedy najít dobrého kuchaře? S kuchaři se to prý má jako s houbami. Když nejsou, tak nejsou, shrnuje Pavel Pospíšil. „A pokud jde o kuchaře, máme posledních pět let zimu,“ zůstává u „houbové“ analogie.

Věrnost domácí kuchyni

Ale jedna dobrá zpráva nakonec. Zdá se totiž, že se kuchařina pomalu začíná vracet k poctivým, tradičním surovinám i postupům.

„Objevuje se znovu stará dobrá rakousko-uherská kuchyně, kdy Češi byli nejlepší kuchaři. Kdo se nenaučí pravé základy kuchyně, nemůže dál stavět. Dnes už ale i pěstitelé vyrábějí poctivé domácí výrobky.“

autoři: Lucie Výborná , als

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.