Soubor Touch of Gospel připravuje pravou gospelovou bohoslužbu
Nejprve to byl klasický kostelní sbor, který vznikl v polovině 90. let. Netrvalo však dlouho a v jeho repertoáru se začaly objevovat první gospelové písně. Když pak v roce 2003 u nás proběhl první gospelový workshop, bylo rozhodnuto: zrodil se plzeňský Touch of Gospel.
Soubor tvoří jak profesionální hudebníci, tak amatéři. Vystupuje na koncertech, benefičních akcích, ale také např. při gospelových bohoslužbách. Ta nejbližší se bude konat v Plzni Lobzích přesně za týden, tedy v sobotu 25. ledna.
Benefiční koncerty pro diakonii i charitu, pro Hospic sv. Lazara v Plzni, pro nemocnici následné péče v Plané, pro domovy důchodců a především každoročně se opakující benefiční koncert ve prospěch Nadace kostní dřeně – to je specifikum souboru Touch of Gospel. Gospel totiž pro jeho členy není jen muzika, ale doslova životní postoj. Vysvětluje vedoucí souboru Michal Beránek.
„Myslím si, že je důležité vždycky vědět, o čem to je, protože tam je vždycky propojený text s muzikou. Gospel v sobě má takovou tu opravdovost, která možná je to, co lidi postrádají. A není to ideologie. Gospel prostě je zpívání ze srdce, protože ono to jinak nejde. Tam člověk nemůže žádným manipulativním způsobem zacházet.“
Gopelová muzika k nám nepřišla z Ameriky, ale z Dánska, odkud ji přivezla velká propagátorka gospelu Alena Dobrovolná. Ta také organizuje gospelové workshopy, na které zve dirigenty z různých zemí a kde se členové gospelových souborů z celé republiky seznamují s novými písněmi. A proč je podle ní gospelová muzika u nás tak oblíbená?
„Český gospel je typický tím, že my máme za sebou určitou zkušenost nesvobody, a tudíž nás může oslovovat ta černošská zkušenost života v otroctví, z které vycházely spirituály, z kterých následně se potom narodil i gospel. Takže si myslím, že tenhle rozměr to hodně má.“
Slovo gospel znamená dobrá zpráva – evangelium. Gospelové texty vycházející z Bible a často se obracejí k Bohu. Zda je možno se modlit prostřednictvím písní, vysvětluje Michal Beránek.
„Nejenom možné. Já osobně daleko radši zpívám, protože v mluvené modlitbě člověk často nenajde ta správná slova a v tom zpěvu to prostě jde rovnou od srdce. Tam není žádná bariéra mozku nebo toho, kdy člověk o něčem přemýšlí. Tam to jde prostě rovnou. Takže já osobně říkám: ano, je to určitě výborná forma, jak se modlit.“
Při gospelových bohoslužbách je možno prožít v kostele atmosféru, kterou jinak známe jen z amerických filmů. Přesvědčit se o tom může každý, kdo přijde příští sobotu v 18 hodin na ekumenickou bohoslužbu k plzeňským salesiánům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka