Sociální sítě jako nástroj v boji proti HIV. Projekt Lékařů bez hranic chce oslovit širokou skupinu pacientů

21. říjen 2018

Počet nakažených virem HIV v Jihoafrické republice klesá, přesto se jen loni nakazilo v zemi 230 tisíc lidí a zhruba 4 miliony nakažených dochází na antiretrovirální léčbu. Uvádí to jihoafrická výzkumná společnost HSRC. Organizace Lékaři bez hranic se v zemi nově snaží udržet HIV pozitivní v léčbě netradičním způsobem – přes sociální sítě.

Jakub Hein

„Pacient, který řeší vážný zdravotní problém, používá sociální sítě jako kdokoli jiný a hledá i na nich odpovědi. Proto je strašně důležité být k dispozici a zahájit komunikaci ve chvíli, kdy je o ni ze strany pacienta zájem a taky akutní potřeba,“ říká Jakub Hein z Lékařů bez hranic, který působil v části Kapského města zvané Khayelitscha

Projekt organizace Lékaři bez hranic v Jihoafrické republice usiluje o to, aby tito pacienti na sociálních sítích vždy našli někoho, kdo je jim připraven odpovědět. Takový člověk by proto měl být dostupný tak trochu jako na horké lince.

Plné čekárny

V současné době je péče o HIV pozitivní pacienty v JAR dostupná, jiná věc je, co člověk musí absolvovat, aby se k ní dostal. „Čekárny jsou tady přeplněné, na klinice, která se léčbou HIV zabývá, budete čekat klidně i celý den,“ přibližuje Jakub Hein.

Čtěte takéVzpomínkový den na oběti nemoci AIDS. Rozhovor s Jiřím Pavlátem a Lukášem Rybníčkem

„A protože je potřeba odbavit hodně pacientů, konzultačním procesem musí pacient projít velmi rychle. Není tedy prostor na žádné složité rozmlouvání a řešení,“ dodává s tím, že dál už je to jen na pacientovi, jeho odhodlání, motivaci a zodpovědnosti k vlastnímu zdraví.

Pomoc v mobilu

Podle Jakuba Heina mohou právě v tomto bodě obrovsky pomoct sociální sítě, a to především pokud jde o oslovování a podporu pacientů i obecně v oblasti osvěty.

„Mobilní telefony máme všichni neustále v ruce a jsem přesvědčen, že pokud my budeme v tom mobilním telefonu přítomní, můžeme dosáhnout na obrovské množství pacientů, které jsme zatím neoslovili. Věřím, že takto můžeme radikálně zlepšit životy lidí, kteří bojují s onemocněním HIV,“ uzavírá Jakub Hein z organizace Lékaři bez hranic.

autoři: Matěj Skalický , and
Spustit audio

Související