Sociální odbory nestíhají vyplácet dávky

sociální dávky

Lidé z Ostravska si stěžují na pomalé vyřizování nových sociálních dávek. Od ledna mohou totiž dostat takzvaný příspěvek na péči. Úředníci ale tyhle žádosti nestíhají vyřizovat. Postižení a jejich příbuzní tak marně čekají už několik měsíců na peníze, na které mají ze zákona nárok. Magistrát vinu svaluje na ministerstvo, které prý nový zákon špatně připravilo. To ale kritiku odmítá.

Andrea ČÁNOVÁ:
Potíže s příspěvkem na péči má i tato žena, která si přála zůstat v anonymitě. Žije ve Vrbně pod Pradědem a stará se o těžce postiženou dceru.

osoba:
Ona má syndrom Parkinsonův, je dost postižená, protože ona nemůže si všechno dělat, nemůže třeba vysávat, spadla na vysavač, ona má špatný ten pohyb a všechno.

Andrea ČÁNOVÁ:
O pomoc státu žádala počátkem ledna a stále neví, jak to dopadlo.

osoba:
Už se to táhne od ledna a pořád nic.

Andrea ČÁNOVÁ:
Na podobné příběhy narážejí sociální pracovnice stále častěji. Jen v Ostravě požádalo od ledna o nový příspěvek na péči kolem čtyř tisíc lidí. Zatím úředníci vyřídili jen zlomek, asi osm set. Šéfka sociálního odboru magistrátu Jaroslava Rovňáková kritiku odmítá.

Jaroslava ROVŇÁKOVÁ, šéfka sociálního odboru ostravského magistrátu:
Dá se to vysvětlit špatnou přípravou celého toho zákona a vlastně nájezdu na něho, skutečně není ve fyzických silách těchto zaměstnanců, aby rychleji vyřizovali tyto žádosti, takže průměrně za den šetřící my uděláme tak zhruba pět žádostí na jednoho zaměstnance.

Andrea ČÁNOVÁ:
Martin Žárský šéfuje na ministerstvu práce a sociálních věcí odboru, který tuto problematiku řeší. Vinu svého resortu odmítá.

Martin ŽÁRSKÝ, ministerstvo práce a sociálních věcí:
Je to způsobeno tím, že z toho důvodu, že ta dávka je poměrně vysoká, tak je enormní zájem o tuto dávku, opravdu enormní zájem. Je to způsobeno také tím, že ta dávka je podrobena poměrně rozsáhlému individuálnímu zjišťování potřeb každého člověka, který o tuto dávku žádá.

Andrea ČÁNOVÁ:
V praxi to ale vypadá tak, že lidé, které sociální úředníci prověřili ještě loni, peníze dostávají. Ti, kteří zažádali letos, zatím marně čekají. Potvrzuje Oldřich Eliáš z ostravského magistrátu.

Oldřich ELIÁŠ, ostravský magistrát:
Jak se postupně prošetřují ty nové žádosti, tak my k dnešnímu dni jsme z těch nových žádostí vyřídili padesát, teprve u těch padesáti lidí jsme schopni zahájit výplatu tohoto příspěvku, a to znamená, že těch čtyři tisíce sto padesát lidí, pokud všem bude přiznán, asi nebude všem přiznán, ale pokud bude přiznán třeba třem tisícům, tak těm budeme muset doplatit ten příspěvek zpětně od prvního dne v měsíci, kdy si požádali.

Andrea ČÁNOVÁ:
Komplikované šetření v bydlišti klienta není jediným problémem. Je tu ještě jedna věc, úřadům chybí lidi. Přiznává šéfka sociálního odboru ostravského magistrátu Jaroslava Rovňáková.

Jaroslava ROVŇÁKOVÁ, šéfka sociálního odboru ostravského magistrátu:
To, že obce, které vykonávají příspěvek na péči, tuto agendu vlastně zajišťují, nebyly dostatečně vybaveny zaměstnanci, zaměstnance přijímaly až od nového roku na výběrová řízení, takže ani my teď nemáme ještě plný stav zaměstnanců, jaký bychom si mohli představit nebo, lépe řečeno, na který jsme dostali státní účelovou dotaci.

Andrea ČÁNOVÁ:
Martin Žárský z ministerstva práce a sociálních věcí ale odmítá, že by nezajistili dost nových úředníků.

Martin ŽÁRSKÝ, ministerstvo práce a sociálních věcí:
Zákon o státním rozpočtu určil na tuto novou agendu pro obce celkem více než čtyři sta milionů korun. Z toho vychází, že by obce mohly nabrat téměř tisíc nových pracovníků.

Andrea ČÁNOVÁ:
Na sociálním odboru v Ostravě to ale tak optimisticky nevidí. Úřednice tady často musí pracovat i o víkendech a je jich málo, říká Oldřich Eliáš z ostravského magistrátu.

Oldřich ELIÁŠ, ostravský magistrát:
Stávající počet zaměstnanců nemůže zvládat tuto agendu včetně těch sociálních šetření. Musí zaměstnanci chodit soboty, neděle, zůstávají ve všední dny, zůstávají déle mimo svoji pracovní dobu a zvládají to s maximálním vypětím všech sil.

Andrea ČÁNOVÁ:
Podle ministerstva práce a sociálních věcí se situace kolem nového příspěvku na péči do konce roku stabilizuje.

moderátorka:
V Ostravě by měli rozdávat sociální dávky, ale nejsou lidi.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.