Sněhové řetězy a jak se jimi nenechat spoutat

Co je sníh si dnes už děti musí najít na Wikipedii, protože na vlastní oči ho jen tak neuvidí. Maximálně tak na obrázcích Josefa Lady. Ale když už se náhodou sníh někde objeví, vyplatí se být na něj připraven. To znamená mít u sebe sněhové řetězy. Rozhodně je lepší sněhové řetězy mít a nikdy je nepotřebovat než je nemít a potřebovat je. Shánění a vlastnictví řetězů je ale jen první část úspěchu, druhou je, umět je nasadit. Protože patřím manuálně k nejméně zdatným v redakci, rozhodl jsem se zjistit, jak moc odvázaný má být takový trochu nešika, když dojde na nasazování řetězů.

Řetězy správné velikosti jako nedostatkové zboží?

Řetězy mívají na benzínkách. Ale ne vždy. Jednoduše, když začne víc sněžit, jdou na dračku a na vás už se nedostane. Koupit se dají i v různých prodejnách autodoplňků, supermarketech a hobbymarketech.

Důležitá je velikost. Na kufříku s řetězy je nálepka nebo víc nálepek a na jedné z nich (může být klidně schovaná vzadu nebo z boku) jsou rozměry pneumatik, na které řetězy pasují. Při nákupu na poslední chvíli na benzínce nemusíte najít zrovna ty, které padnou vašemu vozu. Takže je lepší je koupit v klidu doma.

Máte nůž nebo nůžky?

Sněhové řetězy - ilustrační foto

Řetězy je potřeba vozit s sebou a taky je umět nasadit. Nasazování prokřehlými prsty při -20 stupních Celsia, za větru, potmě na silnici, kde překážíte kolemjedoucím, není ideální nastavení pro experimentování a koumání, jak je nasadit. Takže doporučuji to nejdřív zkusit na nečisto doma na dvoře nebo na parkovišti.

Prvním zádrhelem u nových řetězů je to, že kufřík je zadělaný elektrikářskou páskou. Bez nože nebo nůžek se tak do nich nedostaneme. Po překonání této překážky jdeme na další. Tou je návod. Pár obrázků a stručný popis, z kterého se dá tak vyčíst leda to, že řetězy se nasazují na kolo. Už tu ani není podstatná a obávám se, že ne pro každého zřejmá věc, že řetězy patří na kola hnané nápravy.

A pak už je stačí jen nasadit a je to. Pokud jste pravák, který má obě ruce levé jako já a nikdy jste nesložili Rubikovu kostku a nevyndali ježka z klece, tak to nemáte šanci dát z jedné vody na čisto. Takže jsem na to musel od lesa. Teda od rezervy. Vytáhl jsem náhradní kolo, zkusil to dát na něj, kde je aspoň lepší přístup, když se nemusí nic někde hrabat pod blatníkem. Trvalo to nějaký čas, ale pochopil jsem tak princip a tak už jsem tušil, jak je nasadit na kolo, co je na autě. Tam to šlo hůř, ale nakonec jsem to dal.

Čtěte také

Velké finále

Nasazení na obě kola je nakonec záležitostí pár minut. Když víte jak na to, do pěti minut už s nimi jedete jako král. Ale každý typ se nasazuje trochu jinak a tak není od věci si to zkusit v klidu.

A teď to úplné finále. Když je sundáváte, tak nejspíš jedna část řetězů je pod kolem. Takže je rozepnete, ale nejdu zcela sundat, takže musíte autem trochu popojet, abyste je mohli sbalit zpátky do krabičky.