Snažíme se šířit odkaz Karla Zemana, říká producent Beránek. Restaurovaná Ukradená vzducholoď míří do kin

23. říjen 2022

Je to takový Petřín, který tady může zůstat a bavit lidi dál, říká o Muzeu Karla Zemana jeho spoluzakladatel, filmový producent Ondřej Beránek. Muzeum, které slaví desáté narozeniny, se snaží Zemanův odkaz uchovat a šířit dál. Výsledkem je například restaurovaná verze filmu Ukradená vzducholoď, která míří do kin. Co dalšího je v plánu? „Chtěli bychom udělat Čarodějova učně, krásný romantický příběh, který funguje dodnes,“ říká Beránek.

Seznámil jste se s výtvarnicí, spisovatelkou a režisérkou Ludmilou Zemanovou, dcerou Karla Zemana?

Čtěte také

Musím říct, že jsme se za těch deset let kolem muzea opravdu spřátelili. Je to úžasná, silná žena, která vyrostla s úspěšným otcem, který ji vychovával k tomu, aby pokračovala v jeho duchu. A ona si to odnesla do vlastní tvorby, odešla do Kanady, kde ilustrovala a vydala úžasné knihy pro děti. Odkaz otce chce nést dál a dělá všechno pro to, aby to dobře fungovalo. Zároveň nám přinesla i vhled do osobnosti Karla Zemana.

Proč jste chtěli s přáteli založit Muzeum Karla Zemana, které už deset let úspěšně funguje?

Dva roky před tím jsme vydali dévédéčka Divadla Járy Cimrmana, úspěšný projekt ještě s kolegy Marcelem Králem a Jakubem Fábelem. A nadchlo nás, jak lidé takový český fenomén vnímají, a říkali jsme si, jestli ještě není nějaký další fenomén, na který se třeba trochu pozapomnělo. A uvědomili jsme si, že filmy Karla Zemana jsme v poslední době nikde neviděli. Právě proto jsme se setkali s Ludmilou, a ona nám říkala, že byla v Japonsku, kde měl Karel Zeman úspěšnou výstavu. A říkali jsme si, jak je možné, že ve světě to takhle funguje, a my tady v Čechách si to moc nepřipomínáme. Tak nás napadlo udělat muzeum. Měli jsme v té době malé děti, a říkali jsme si, že uděláme muzeum, aby to bavilo naše děti, kde si budou moci na všechno sáhnout, všechno vyzkoušet. To byla taková základní motivace.

A teď je ta motivace pro provozování muzea stejná?

Producent Ondřej Beránek

Je stejná, ale k tomu ještě přibylo, že když jsme to otevřeli, tak jsme viděli radost lidí. Uvědomili jsme si, když jsme zkoumali, jak dílo vystavit, jak je nadčasové a geniální. Takže k tomu přibyla motivace odkaz udržet a šířit. Doufám, že nás přežije, je to pro nás takový Petřín, který tady může zůstat a bavit lidi dál.

Do kin vstupuje zrestaurovaný film Ukradená vzducholoď, dobrodružný příběh, který natočil Karel Zeman v 60. letech na motivy knih Julese Verna. Bylo to těžké vzducholoď nechat znovu vzlétnout?

Bylo to náročné, protože obecně restaurovat filmy Karla Zemana je dost náročný proces. Ukradenou vzducholoď natočil černobíle, a pak až ve filmových laboratořích kopíroval barvy. Takže i při restaurování tento proces musíte trošku opakovat a dostat se do toho stavu, jak říkala Ludmila Zemanová, jak to natočil režisér a jak to poprvé pustil divákům. Takže naše snaha je obnovit stav, jako když byl při premiéře. A když jsem dělal obnovenou premiéru v Lucerně a viděl jsem nadšení diváků, tak věřím, že se nám to povedlo.

V Muzeu Karla Zemana se staráte o jeho odkaz, aby jeho filmy se dostávaly do kin v co nejlepší kvalitě. Co dál byste chtěli poslat do kina?

Bavíme se samozřejmě o dalších filmech a rádi bychom v tom pokračovali co nejdříve. Chtěli bychom udělat Krabata – Čarodějova učně, což je animovaný film ze 70. let, když se Karel Zeman vrátil k animované tvorbě po složitých natáčeních. Je to moje oblíbená dětská noční můra, film jsem miloval, a zároveň jsem věděl, že se u něj budu hrozně bát. Je to krásný romantický příběh, který funguje dodnes.

Jak se na různých kontinentech na filmy Karla Zemana lidé dívají? A co obnáší restaurování filmů Karla Zemana? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Související