Směnárny dál okrádají zákazníky, zjistila reportáž Radiožurnálu. Pokuty nepomáhají narovnat kurzy

12. říjen 2017
Směnárna, exchange, měna, peníze (ilustrační foto)

Česká národní banka stupňuje kontroly směnáren. Za poslední tři roky rozdala jejich provozovatelům pokuty za skoro osm milionů korun. Loni provedla víc než čtyři sta kontrol. Před třemi lety to byla zhruba polovina.

Reportér českého rozhlasu proto prošel centrem Prahy se skrytým mikrofonem a s průvodcem, který cizincům metropoli ukazuje už pět let. A narazil i na extrémy.

Průvodce David Tejnor třeba ukázal směnárnu na Malostranském náměstí. V peněžence máme sedmdesát euro, současný kurz eura je zhruba dvacet šest korun, takže bychom měli dostat přibližně osmnáct set korun.

Vcházíme do směnárny a anglicky se ptáme, kolik za svá eura dostaneme. Nabídli nám třináct set korun.

Už česky se muže ve směnárně ptáme, zda je takové jednání v pořádku. Říká, že kurz je napsaný v češtině i angličtině - na televizi úplně vlevo, úplně dole. „Zkuste jít na Staromák, tak přijdete o mnohem víc. V pořádku to není, ale to není můj problém,” brání se.

Směnárny kontroluje ČNB, pomoct může i policie

Pokud výměnu peněz turista ve směnárně podepíše a obchodník ho informuje o podmínkách, nejsou nevýhodné kurzy trestným činem. Dodržování pravidel ve směnárnách kontroluje ČNB.

Přímo v centru Prahy se turisté obracejí i na strážníky, kteří jsou podle mluvčí Aleny Seifertové také schopni upozornit, kde je kurz výrazně nevýhodný.