Sluch je potřeba chránit

19. únor 2004
Zdraví

Uši jsou citlivým orgánem, který dostává v současném světě plném zvuků opravdu hodně zabrat. Hluk už bereme jako samozřejmost a kulisu, ať už v restauracích, na ulicích nebo v práci. Ovlivňuje naše sluchové ústrojí a záleží na tom, jak dlouhou dobu jsme mu vystaveni a jaká je jeho intenzita. Nebezpečným hlukem už může být například siréna policejního auta, hudba na diskotéce nebo příliš nahlas puštěné rádio.

Neméně důležitá je i frekvence hluku, pro sluch jsou mnohem horší vysokofrekvenční zvuky, které vydává třeba fréza, než nízkofrekvenční, jaké vydává turbína. Další podrobnosti nám pověděl lékař Kamil Kaštovský.

Kaštovský: Sluchový orgán vnitřního ucha odpovídá za analýzu zvuků a je velmi jemný. Každý silnější podnět z venku ho může poškodit krátkodobě, pokud už dojde ke krvácení do labyrintu, tak na trvalo. Podnětem může být blízký výbuch nebo stálé vystavení nadměrnému hluku, příkladně pracovníci s motorovými pilami. Proto je nutné používat chrániče sluchu.

Chceme-li zabránit poškození sluchu, pak bychom měli v první řadě myslet na prevenci. A její podstatnou část tvoří zdravý životní styl.

Kaštovský: Zdravě se stravovat, sportovat, neužívat škodliviny, vyskytnou-li se problémy po návštěvě diskotéky, tak si tuto zábavu na čas odpustit a navštívit ušního lékaře.

Už poslech zvuku o síle 90 decibelů denně může poškodit sluch. Dvacet procent lidí, kteří poslouchají pravidelně walkman, tráví se sluchátky na uších dokonce více než 5 hodin denně a někdy si do uší pouští až neuvěřitelných 120 decibelů. Ani hlasité diskotéky bychom neměli navštěvovat každý den.

Kaštovský: Mladému člověku by měl denní odpočinek od hluku stačit, ale jsou i odchylky.

Lékař Kamil Kaštovský poradí, co dělat, když máme po návštěvě diskotéky problémy se sluchem.

Kaštovský: Pokud se problémy neobjeví po každé návštěvě diskotéky, tak se asi nic neděje. Jedná-li se o stále opakované problémy, tak je určitě na místě návštěva odborníka.

autor: rak
Spustit audio

    Více z pořadu