Slovenští extrémisté prý chtěli uklízet v romské osadě. Policie ale zatkla lídra

29. září 2012
Zprávy

Do Krásné Hôrky na východním Slovensku dorazili pravicoví extremisté. Oficiálně chtějí uklidit v tamní romské osadě. Romové se ale bojí, že to znamená taky bourání jejich příbytků, postavených načerno na soukromých pozemcích. Policie však lídra extrémistů ještě před akcí zatkla.

Předpokládaná účast byla mnohem vyšší, než kolik extrémistů do Krásné Hôrky nakonec skutečně dorazilo. Do obce přijelo několik desítek příznivců Lidové strany Naše Slovensko, což je politická síla, kterou slovenská média označují jako extrémistickou.

Mezi přítomnými ale chybí lídr strany Marián Kotleba, kterého už dopoledne zadržela policie, a extrémisté se bez něj k žádné akci zatím neodhodlali. Policisté přesto přehradili cestu k romské osadě, aby se nemohlo nic stát.

Extremisté se začali o Krásnou Hôrku zajímat letos v březnu, kdy vyhořel tamní unikátní hrad. Po požáru, jehož viníky byly dvě malé děti ze zdejší osady, přišli extrémisté s tím, že Romové z Krásné Hôrky zničili slovenské kulturní dědictví, protože tento hrad zapálili.

Na to navázala akce jednoho z místních obyvatel. Ten převedl vlastnické právo na své pozemky, které stojí v romské osadě a na kterých je několik černých staveb obývaných Romy, na Mariana Kotlebu.

Dnešní akce měla být oním úklidem, kdy majitel pozemku, tedy Kotleba, přijde na svou půdu a začne tam dle svých slov uklízet komunální odpad. To by ale mohlo znamenat i bourání romských příbytků.

Policisté situaci vyřešili tím, že Kotlebu zatkli kvůli formální chybě, kterou prý udělal. Své pozemky údajně označil za travnatou plochu, kterou může a potřebuje uklidit. Podle policie jde ale o zastavěnou plochu, kde žijí lidé a stojí stavby, a takovýto úklid tam není možné dělat.

Problém černých romských staveb se týká celého Slovenska. Vláda navrhla desatero návrhů řešení, která by měla v budoucnu zlepšit situaci romské menšiny. V případě černých staveb navrhuje, že nejprve odškodní majitele pozemků, které Romové obsadili. Potom nabídne tyto pozemky za stejnou cenu Romům. Pokud si ti pozemky nekoupí, stát nechá jejich příbytky odstranit.

autoři: vob , kko
Spustit audio