Slovenský start-up přichází s přelomovým zařízením. Malá krabička usnadní život lékařům i pacientům

1. srpen 2020

Mladí slovenští vývojáři ze start-upu S-Case chtějí zjednodušit práci lékařům a sestřičkám – jak v nemocnicích nebo domovech seniorů, tak třeba v afrických zemích, kde je běžná lékařská péče často špatně dostupná. Jejich zařízení umí změřit základní fyziologické funkce a pak údaje odeslat na dálku lékaři, který je diagnostikuje. Jde o další z deseti finalistů soutěže Vodafone Nápad roku. 

„Naše zařízení měří tělesné funkce, jako je tep, teplota, glykémie, tlak… Také sbírá a digitalizuje anamnézu a propojuje pacienta s lékařem,“ popisuje Martin Pekarčík ze start-upu S-Case. 

Například teplotu umí jejich zařízení změřit bezkontaktně. „Umístíte teploměr dva až tři centimetry od čela, namíříte, počkáte pár sekund – a hotovo. Celý záznam o měření máte nejen na displeji, ale i v profilu pacienta,“ dodává.

Pomoc v afrických zemích

Mladí slovenští vývojáři navrhli celý systém a design zařízení. Jeho rám zatím tisknou na 3D tiskárně a jednotlivé senzory na měření tělesných hodnot kupují. 

Cílem je, aby zařízení bylo jednoduché a hlavně dostupné.

Cílem je, aby zařízení bylo jednoduché a hlavně dostupné. Mohli by ho díky tomu nakoupit například domovy seniorů, jejichž klienti by pak nemuseli kvůli běžné prohlídce dojíždět za lékařem. S-Case ale míří hlavně do afrických zemí, kde je běžná lékařská péče často těžko dostupná. 

„Třeba ve Rwandě zařízení pomůže pracovníkům, kteří se starají o obyvatele v konkrétních oblastech. Teď využívají papír a pero, mají jeden teploměr a vše klinicky hodnotí. My jim přinášíme zařízení, které má tyto funkce pohromadě a rovnou všechno vidí i v centrále,“ říká Martin Pekarčík. 

Cíl už je na dohled

Celý záznam o měření máte nejen na displeji, ale i v profilu pacienta.

Podobně může S-Case pomáhat třeba i v uprchlických táborech. Start-up už vyvinul čtvrtou generaci svého zařízení a v tuto chvíli se chystá na finální produkt, včetně vývoje vlastního systému, který přijímá a zpracovává data jednotlivých pacientů. 

„Už nás čeká jen finální produkt, na který potřebujeme investici. Z této čtvrté generace můžeme vyvinout finální zařízení, které půjde do rukou lékařů,“ zakončuje Martin Pekarčík.

autoři: Vojtěch Koval , als
Spustit audio

Související