Slepice a vidle proti stresu. Paduánky a hedvábničky jsou živou inspirací designérky Terezy Janečkové

29. leden 2018
Práce Terezy Janečkové
0:00
/
0:00

Stresu se snaží lidé čelit různě. Neobvyklou cestu si vybrala mladá designérka Tereza Janečková. Po letech náročné práce v reklamní agentuře se cítila u konce se silami. Chytit druhý dech jí pomohla její láska k přírodě. Začala s chovem slepic, jež byly vyšlechtěny, aby zdobily. „Proti stresu je nejlepší vzít si vidle a jít do kurníku,“ popisuje svou zkušenost umělkyně.

Jak její povolání napovídá, vybrala si i druhy, které si lidé vyšlechtili pro neobvyklý vzhled. Na dvorku jí tak běhají i ty kdysi chované na okrasu - jako třeba paduánky původem z Itálie nebo čínské hedvábničky. Momentálně se na zahradě kolem domku prochází zhruba třicet slepic, ale také krocani a kachny. Právě paduánky a hedvábničky okamžitě upoutají svým vzhledem.


CO JE COCOKARL?
CocoKarl je platforma, která chce propojovat s humorem lidi přes umění a design. Finance, které budou produkty a aktivity získávat, použije na šíření dalších svých částí. Avšak hlavním smyslem projektu je podpora zdraví přírody. Platforma CocoKarl komunikuje přes designově-umělecký obal, aby byla lépe pochopitelná široké i odborné veřejnosti. Hlavním smyslem CocoKarl je však propojování lidí.

"Lidé mají kura domácího za hloupého ptáka. Žije ve špinavém kurníku, případně ještě lépe patří do klece v drůbežárně za městem, protože páchne a vydává divné zvuky. Pro většinu lidí jsou to jen stroje na výrobu vajec," říká Tereza Janečková.

Svou nezvyklou zoologickou zahradu musí výtvarnice samozřejmě také krmit. Potravu pro slepice získává například ze zbytků z pekáren a restaurací. S chovem jí pomáhá její matka a role mají rozdělené. Tereza je zásobovač a maminka psycholog.

Čtěte také

Tereza Janečková

Aby krása slepiček vynikla, je třeba je také koupat. Děje se tak pomocí psího šamponu a kyblíku vody. Po takové proceduře rozcuhané slepičí hlavy změní vzhled do podoby nádherné bílé paruky. Koupat slepice je možné ale jen, za příznivých teplotních podmínek, aby nenastydly. To letošní bude tedy až na jaře. Tolik praktická stránka.

Pro Terezu Janečkovou jsou slepice ale také velká inspirace - v různých podobách je ve stylizované formě tiskne na 3D tiskárně. Tak vznikly například šperky s motivy slepičího světa, které jsou vlastně propojením světa jejích slepic se světem nejnovějších technologií. Na loňském Designbloku před Expem 58 na Letné představila Janečková svůj projekt CocoKarl. Součástí instalace byly i živé slepice z jejího chovu.

Tereza Janečková

Slepice pro mladou designérku ztělesňují především odolnost, drůbež totiž podle jejího soudu dovede žít ve ve velmi skromných podmínkách.

Spustit audio
autor: Eva Rejlichová