Škola v Bydhošti ukazuje Polsku: jde to i bez sladkostí

Žádné sladkosti, hodně ovoce a zeleniny. Spousta pohybu a k tomu speciálně sestavený jídelníček. Pravidelné vážení a kontrola u lékaře. Ne, není to režim nějakého sportovce, ale pravidla, která platí na jedné základní škole v polské Bydhošti. Tady už totiž několik let dodržují zdravý životní styl. Bojují tak proti otylosti a nadváze dětí.

Ještě před třemi lety měl každý pátý žák této základní školy nadváhu. Dnes je to už každý desátý. Je vidět, že zdravá výživa a pohyb se vyplatily.

„Začalo to likvidací školního bufetu, který nenabízel zrovna zdravé potraviny. Místo toho jsme dětem zajistili kvalitní snídaně,“ říká mi učitelka tělocviku paní Livia.

A ředitel školy dodává: „Od 7.15 až do deseti podáváme u nás v jídelně snídaně. Stojí v přepočtu patnáct korun.“

O přestávkách tančíme a jíme ovoce, pochvalují si žačky

„Ve spolupráci s dětským dietologem sestavujeme nabídku menu pro žáky. Tak, aby bylo jídlo kalorické a zároveň zdravé,“ říká ředitel Gregorz Nazaruk. To on před šesti lety zavedl na škole přísný režim.

A co na to žáci? „Mně se to líbí, protože díky škole budeme zdravější a nebudeme třeba tak často nemocní. No a místo chipsů si můžeme koupit třeba jablko,“ říká desetiletý Filip.

Škola v Bydhošti je inspirací pro celé Polsko

Jeho spolužačky s ním souhlasí. „Škola nám dává hodně ovoce, o přestávkách můžeme tančit, dobře se tady vaří,“ shodují se.

Dětem chutná a navíc se škola stala vzorem pro celé Polsko

To už jsme v jídelně. Ředitel volá šéfkuchařku a ptá se, co dnes servíruje.

„Karbanátky v houbové omáčce, k tomu mladou mrkev jako přílohu a zeleninovou polévku. Dětem asi chutná, zatím si nikdo nestěžoval,“ usmívá se šéfkuchařka.

Během pěti let se podařilo zhubnout už více jak dvě stě žákům této základní školy, která je dnes vzorem pro zbytek Polska.

Rodiče, kteří nevěří v nadváhu svých dětí, musí nosit dvacetikilový batoh

„Zdravotní sestra minimálně jednou za čtvrt roku děti váží. U těch, které mají nadváhu, kontaktujeme rodiče. Nikdy o tom nemluvíme před ostatními žáky,“ říká ředitel a vede mě do školní ordinace.

„Rodiče ale tvrdí, že jejich dítě je zdravé, pěkné a s nadváhou nemá žádný problém. Tak jim dám na záda třeba dvacetikilový batoh, aby viděli o kolik jejich syn váží víc,“ říká mi Genowefa Litewka, zdravotní sestra této školy.

Ředitel školy Gregorz Nazaruk

A dodává: „Na začátku si i děti dělaly legraci ze zdravého životního stylu. Ale dnes ke mně chodí samy a chtějí mi ukázat, jak zhubly.“

Ve škole se děti učí pouliční hry. Jinde na to není prostor

Obezita u dětí je jedním z aktuálních problémů Polska. Tělocvikářka paní Livia vidí příčinu také v tomto: „Všude narážíte na různé zákazy. Někde se nesmí běhat po trávě, hrát fotbal, jinde vadí lidem hluk z dětského hřiště. To za nás nebylo. Děti neznají ty nejběžnější pouliční hry. Skákání přes švihadlo, přes gumu. Snažíme se je to znovu naučit.“

Experti tvrdí, že správné návyky zdravé výživy, které děti získají ve škole, si přenesou do dalšího života.

„Vidím, že naši žáci už berou jako samozřejmost to, že u nás nemáme školní bufet nebo automaty na sladké nápoje, čokolády nebo chipsy. Vše jsme zrušili a nikomu to nechybí,“ uzavírá spokojeně ředitel školy.


Zvětšit mapu: škola v polské Bydhošti se stala inspirací pro celé Polsko

autor: pev
Spustit audio