Skládku tady nechceme, brání se s kytarou v ruce aktivisté v Archangelské oblasti na severu Ruska

Cestování zahraničních zpravodajů za původními reportážemi, to nejsou žádné komfortní výlety s cestovní kanceláří. Třeba Martin Dorazín málem uvázl v bahně, když se vypravil na ruský sever, do stanového městečka odpůrců stavby gigantické skládky odpadu v močálech u železniční stanice Šies v Archangelské oblasti.

 

Na utajeném místě přesedáme do utajeného „uaziku“, tedy do klasické buchanky. Ušetří nám velký kus cesty do základního tábora. Pak už se po svých blížíme k prvnímu stanovišti obránců této „malé vlasti“. Jmenuje se Ohniště.

Evropa neumí zpracovávat vlastní odpad, až 70 % se vyváží do zemí třetího světa, říká senátorka Renata Chmelová

Výsledek úklidu pláže v odlehlé části Norska. Odpad sem přináší vítr a mořské proudy

Plastová brčka, plastové kelímky nebo třeba plastové vatové tyčinky by mohly brzy zmizet z obchodů. Senátní výbor pro životní prostředí podpořil jejich zákaz, který navrhuje Brusel.

Přijíždějí sem lidé z celého Ruska – z Altaje, Petrohradu, Barnaulu, Jaroslavle, z Vologdy, Republiky Komi, ale i z Moskvy, která sem chce vyvézt všechno svoje smetí.

Jako za války

Aktivisté jsou na stanovišti dobře zabezpečení, mají tu jídlo – vajíčka, zavařeniny… Všechno více méně domácí, z obchodu je jen minimum. Všechno sem přinášejí lidé, kteří je chtějí podpořit.

Kousek dál se skrývají příslušníci ruské gardy, vojska ministerstva vnitra a kousek před námi je i post soukromé ochranky. Trochu to připomíná válečnou situaci.

Chceme Šies bez skládky, vzkazují aktivisté

Stezka odvahy

Pěší cesta močálovitým lesem do základního tábora mi tak trochu připomíná pionýrské tábory a noční stezku odvahy. S pomocí přátel se po kládě dostávám přes lesní tůň a přemýšlím, co mě asi čeká na zbývajícím úseku cesty.

Čtěte takéV ruském Volokolamsku se lidé bouří proti toxické skládce odpadu. Příznaky otravy trpí především děti

Naštěstí večer je příjemný, bez deště a především světlý, protože slunce na severu v tomto ročním období prakticky nezapadá.

Aktivismus s kytarou

Martin Dorazín se během své cesty za reportáží musel vyrovnat s řadou strázní

Po strastiplném pochodu se konečně dostávám do štábu zdejšího ekologického protestu. Náčelník tábora Alexej pro nás hledá stany, které by se hodily k přenocování. Spousta lidí tady totiž ty své nechala pro další příchozí.

Dorazili jsme právě včas, začíná totiž „koncert“. Hudba se tu line prý poměrně často, hodně lidí přiveze s sebou kytaru a zpříjemňuje večery účastníkům tohoto dlouhého protestu.

autoři: Martin Dorazín , and
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.