Situace kolem privatizace Unipetrolu

10. říjen 2005
Pod kůži

Je to na stolech českých. Někdejší ředitel kabinetu premiéra Zdeněk Doležel bude už asi stěží vyvracet větu, kterou řekl na schůzce s lobbistou Jackem Spyrou, a údajným vládním poradcem Robertem Pixou ohledně privatizace Unipetrolu. Pojďme si ale přiblížit další, dosud méně známé okolnosti celého příběhu.

O co vlastně v celé kauze jde? Nejenom o podezření z korupce. Zasvěcení pozorovatelé naznačují, někteří aktéři dokonce přiznávají, že je to boj o ovládnutí českého trhu s pohonnými hmotami, tedy respektive o mocenské ovládnutí Čepra a Správy státních hmotných rezerv. Více uslyšíte v reportáži Jana Hrbáčka.

Jiří Paroubek: Mohu říci, a potvrdily mi to zpravodajské služby, že je to skupina A. Pitra.

Jan Hrbáček: Tak toto prohlásil premiér Jiří Paroubek poté, co vyšlo najevo, že si jeho dnes už bývalý ředitel kabinetu, Zdeněk Doležel, řekl o úplatek. Vlivný podnikatel na trhu s pohonnými hmotami a jeden z neúspěšných zájemců o Unipetrol, Tomáš Pitr, měl podle Paroubka zorganizovat schůzky svého lobbisty Spyry, Doležela a Pixy, kterou natáčela skrytá kamera. A Doležel se na ní řekl o pět českých na stůl. Pitr, který hájí zájmy společností Setuza a Seta, ale organizátorství schůzek vehementně popírá. Navíc namítá, že sociální demokraté, kterých se aféra nejvíc dotýká, jaksi pozapomínají na to, co se na natočených schůzkách vlastně odehrálo.

Tomáš Pitr: Je to zastírání toho, co se na té schůzce stalo, komu to posloužilo, my to určitě nejsme, to znamená, proč bychom to dělali, kdyby to tak opravdu bylo, tak jsme tu schůzku dohnali ještě o jeden stupeň dál, a tu televizi bychom pozvali až při předání toho úplatku.

Jan Hrbáček: V případu se postupně objevuje příliš mnoho náhodných vazeb a okolností. Vyšlo tak například najevo, že před odvysíláním záběru skryté kamery se s reportérem Novy dvakrát sešel někdejší vysoký představitel Národního bezpečnostního úřadu Martin Hejl a jejich schůzky zachytila kontrarozvědka. Kdo je Martin Hejl? Blízký spolupracovník dnes už také bývalého ředitele Národního bezpečnostního úřadu a posléze Čepra Tomáše Kadlece. Kontrarozvědka jejich jména delší dobu spojuje právě se skupinou podnikatelů Tomáše Pitra, Františka Mrázka a Miroslava Provoda. Hejl setkání s reportérem Novy nepopírá, namítá ale, že s aférou nemá nic společného. Proč tedy ty dvě zmiňované schůzky?

Martin Hejl: No tak, je zajímavé, odkud máte tyhle informace, ale k otázce, ano setkal. Zajímalo mne, kdo mě zatahuje do dané kauzy. Panu Kroupovi někdo poskytl informaci, že mám být autorem jakéhosi dokumentu, je to nesmysl.

Jan Hrbáček: Hejlovo jméno v souvislosti s aférou kolem Unipetrolu zmiňuje před časem mimo mikrofon také bývalý předseda vlády Stanislav Gross. Dnes ale nezvedá telefony, aby svoje informace potvrdil a více rozšířil. Martin Hejl na to zareagoval takto:

Martin Hejl: Opravdu nevím, co o mně šíří pan Gross, pokud mu někdo podsunuje nějaké fikce, těžko tomu mohu nějak zabránit, já žiju v realitě a ne ve světě Harryho Pottera.

Jan Hrbáček: Kontakty s Pitrem, Mrázkem a Provodem ale Hejl nevyvrátil.

Martin Hejl: Stýkám se s mnoha lidmi, už jsem si zvykl, že jsem někam účelově zařazován, ale realita je daleko jednodušší. A stýkat se mohu, s kým chci, a je to spousta dalších lidí.

Jan Hrbáček: Ale vraťme se k meritu věci. Aférou Unipetrolu vyvrcholil boj Pitrovy skupiny kolem ústecké Setuzy a Sety vůči Agrofertu Andreje Babiše o ovládnutí trhu s biopalivy. V tomto souboji jsou klíčové dvě instituce - Čepro, tedy vlastník a správce ropovodů, a Správa státních hmotných rezerv. Tomáš Pitr to říká naprosto nepokrytě. Jeho rival Andrej Babiš podle něj:

Tomáš Pitr: Tady přes ty dvě státní firmy chce ovládnout trh s biopalivy, tady je celá pravda.

Jan Hrbáček: Obchodní ředitel holdingu Agrofert Josef Haspekl, Pitrův výrok popírá.

Josef Haspekl: Slyšel jsem toho hodně o panu Babišovi, ale tohle jsem v životě neslyšel.

Jan Hrbáček: Pitrova myšlenka ovšem nemusí být úplně zcestná, Čepro řídí po odchodu Tomáše Kadlece Pavel Švarc, člověk s Andrejem Babišem úzce spojený. Předsedou Správy státních hmotných rezerv je bývalý středočeský poslanec z ČSSD a Grossův člověk, Jan Žižka. A místopředsedou Správy hmotných rezerv Stanislav Svoboda, shodou okolností tchán vládního poradce Roberta Pixy, posledního účastníka schůzek Spyro - Doležel. Svoboda nastoupil do Správy státních hmotných rezerv letos v březnu. To, že jeho zeť byl účastníkem schůzek se Spyrou a Doleželem, ale jako problém pro své působení v čele důležité státní instituce nevnímá.

Stanislav Svoboda: Nepociťuji žádný problém, protože svého zetě jsem si nevybral já, vybrala si ho moje dcera, což je samozřejmě vtip, ale já si myslím, že jestli někdo někde sedí, tak tam prostě sedí a je to jeho problém.

Jan Hrbáček: V Poslanecké sněmovně se kvůli aféře kolem privatizace Unipetrolu pomalu schyluje ke zřízení vyšetřovací komise. Uvidíme, pokud skutečně vznikne, k jakým závěrům dojde. Tomáš Pitr ale zatím přemýšlí o tom, jestli se nakonec veřejně nepřizná k režii jedné schůzky, kde se hovořilo o pěti českých na stůl.

Tomáš Pitr: Už říkám měsíc svým známým, že řeknu, že já, byť je to lež.

autor: hrb
Spustit audio

Více z pořadu