Signal rozzáří Prahu. Mappingy a instalace povedou návštěvníky dvěma festivalovými trasami

12. říjen 2017
Světelně - zvuková instalace Henge od českých autorů Jakuba Peška a Lukáše Dřevjaného tvořících skupinu Lunchmeat bude k vidění v paláci U Stýblů na Václavském náměstí

Tančící siluety na domech, netradiční tvary, které mění vzhled budov nebo osvětlené interaktivní piano umístěné ve veřejném prostoru. To je pouze malá ukázka toho, co návštěvníkům nabídne pátý ročník festivalu světla - Signal. Začíná v Praze ve čtvertek, nabídne dvacet instalací a dvě trasy. Zahájení přehlídky předcházela středeční generální zkouška.

Nechat se za zvuku minimalistické hudby zavřít do osvětleného kruhu v potemnělých půdních prostorách, kde je vidět jen kouř, pozorovat nasvícené objekty v zahradách, domech a na náměstích, případně jen tak v klidu meditovat a nechat se unášet sérií 3D animací.

Nejen to, ale řadu dalších netradičních světelných kreací nabízí festival světla Signal. Na letos už pátý ročník navíc pořadatelé pro návštěvníky připravili hned několik novinek. „Festival jsme rozdělili na dvě trasy – jedna je více v centru, druhá je trasa Vinohradská. Zároveň promítneme retrospektivní přehlídku všech videomappingů, které se odehrály na náměstí Míru na kostele svaté Ludmily,“ vysvětluje.


Signal Festival potrvá od 12. do 15. října vždy mezi 19. hodinou a půlnocí.

Pro diváky je připraveno celkem dvacet instalací, a to jak od umělců z Čech, tak z celého světa. Svou inscenaci připravila i bratislavská dvojice Boris Vitásek a Zuzana Sabová, která svou meditativní prezentaci představí v Hybernské ulici.

Inscenace se neobejde bez hudebního doprovodu, která má i praktické využití. „Hudba by měla navodit atmosféru a pracovat s obrazem,“ vysvětluje Vitásek.

Meditativní instalaci s názvem Second Litany od slovenských autorů Borise Vitázka a Zuzany Sabové uvidí návštěvníci letošního Signalu v Hybernské ulici.

Novinkou letošního ročníku je Galerijní zóna. Tvoří ji čtyři instalace v prostorech, které nejsou často přístupné veřejnosti. Za 100 korun se zájemci dostanou do Colloredo-Mansfeldského paláce, Domu uměleckého průmyslu DUP 39, paláce U Stýblů a do Zrcadlové kaple Klementina. Za 3D brýle, které slouží jako vstupenka k videomappingu na fasádu Tyršova domu na Kampě, zaplatí zájemci 50 korun.

Čtyřdenní festival omezí dopravu v centru Prahy. V ulicích, kterými vedou trasy festivalu, bude procházet mnoho chodců, a proto zde v čase festivalu bude snížena maximální povolená rychlost na 30 kilometrů v hodině.

Spustit audio
  • Reportáž
  • Signal festival