Šéf sněmovny vyrazil do Egypta a nikomu nic neřekl

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček teď pobývá v Egyptě. Jeho cesta však vyvolává řadu pochybností. Do Egypta měl totiž jet už v červnu, hned po návštěvě Izraele a Palestiny. Po mezinárodní ostudě, kdy se část oficiální delegace setkala s představiteli radikálního palestinského hnutí Hamás, předseda sněmovny návštěvu odložil. V Egyptě teď prokazatelně je, naši reportéři ovšem zjistili, že cesta není oficiálně ohlášena na webu Poslanecké sněmovny ani o ní neví ministerstvo zahraničí.

Předseda Poslanecké sněmovny Miroslav Vlček se náhle vypravil na pracovní cestu do Egypta. O tom, co má být jejím cílem, však prakticky nikdo nic neví. Cesta totiž není evidována v Poslanecké sněmovně a informace o ní nemají ani na ministerstvu zahraničí.

Zjistit bližší informace o zahraničních cestě předsedy Miloslava Vlčka není snadné. Jeho mluvčí nebere telefony a v kanceláři jsme také nikoho nezastihli. Štěstí jsme měli v okamžiku, kdy jsme se dovolali vedoucímu kanceláře Ivanu Přikrylovi, který je na jiné zahraniční návštěvě ve Francii. Ten o současném programu předsedy sněmovny Miloslava Vlčka něco málo věděl a odkázal nás na Vlčkova poradce Karla Šimána.

"Je to pracovní cesta pana předsedy do Egypta. Jedná se svým protějškem, to znamená s předsedou lidového shromáždění panem Sorourem," uvedl poradce.

Telefonní spojení do egyptské Káhiry se několikrát přerušilo, proto musíme Šimánova slova pouze tlumočit. Tuto neoficiální, ale pracovní cestu platí Poslanecká sněmovna České republiky. Podle poradce i podle šéfa Vlčkovy kanceláře Ivana Přikryla byla schválena organizačním výborem sněmovny. Cíl cesty a obsah jednání ovšem odmítl poradce Šimána upřesnit.

Zajímalo nás, o jakou cestu se přesně jedná. Jde skutečně o původně odloženou misi z června letošního roku? Poradce Šimána potvrdil, že jde pouze o část plánované cesty. Původně měl jet Miloslav Vlček i do Sýrie, nakonec si zvolil pouze Egypt.

"Byla to druhá cesta, která měla zároveň vést i do Sýrie - bezprostředně po návštěvě Gazy," upřesnil poradce.

Jasno nám v našich dohadech nedělají ani reakce místopředsedů Poslanecké sněmovny, kteří jsou členy organizačního výboru a o podobných cestách by vědět měli. Například Miroslava Němcová z ODS, která by Vlčka v době nepřítomnosti měla zastupovat.

"V poslední době jsem byla na jednom organizačním výboru. Nevím, jestli na tomto výboru byla cesta schvalována. Mohlo se stát, že jsem byla nepozorná, nebo jsem to zapomněla, ale na schvalování této cesty si nepamatuji," řekla místopředsedkyně sněmovny.

Informovanější není ani další z místopředsedů Jan Kasal z KDU-ČSL: "Cesty poslanců a tedy i funkcionářů Poslanecké sněmovny se dějí na základě schválení organizačním výborem. Zasedá někdy každý týden, jindy jednou za čtrnáct dní a může proto dojít k tomu, že se některá velmi naléhavá cesta vyskytne mezi zasedáními. Pak o ní rozhoduje předseda Poslanecké sněmovny. Osobně o cestě pana předsedy do Egypta nevím."

Místopředseda Kasal dodává, že informace o cestách našich poslanců najdeme na webových stránkách Poslanecké sněmovny. Prohlédli jsme si je tedy, ale usnesení organizačního výboru o zahraniční návštěvě či vyslání delegací v listopadu do Egypta jsme nenašli.

"Pokud jde o cestu předsedy Poslanecké sněmovny Vlčka, tak jsem o ní slyšel," zareagoval na náš dotaz další místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip a k tomu předseda KSČM dál dodal: "Tyto cesty podporuji, protože vztahy mezi Českou republikou a Egyptem jsou z pohledu politického i ekonomického velmi významné. Egypt je jednou ze čtyř zemí Africké unie, která je rozhodující politickou silou v Africe."

Podle Ministerstva zahraničních věcí České republiky předseda sněmovny na oficiální ani pracovní cestě v Egyptě není.

Miloslav Vlček se nechtěl k cestě pro Český rozhlas vyjádřit. Prostřednictvím svého poradce rozhovor odmítl. Poslední cesta směr Egypt přitom dopadla velkým skandálem.

O čem v Egyptě Vlček jedná, nikdo neví

Třetí nejvyšší ústavní činitel Miloslav Vlček cestuje často a vypadá to, že i rád. Do Egypta odletěl v neděli večer, vrátit by se měl zítra. Na tom, že šéf sněmovny jezdí na zahraniční mise poměrně často, nevidí ani jeho poradce Šimána nic špatného a nelegitimního.

Vlčkova poslední pracovní cesta do Egypta, která pokračovala na Blízký východ, se mu však málem stala politicky osudnou. Část delegace, kterou vedl, se setkala se členy radikálního hnutí Hamás, které Evropská unie považuje za teroristickou organizaci. Skandální schůzka stála místo jeho poradce a Vlčka samotného nepříjemné interpelace v Poslanecké sněmovně.

"Jednoznačně se od toho distancuji," prohlásil tehdy šéf sněmovny, ale stín pochybností zůstal. V delegaci byl poradce Jan Kavan i někdejší poslanec Vladimír Laštůvka. S těmi ihned po cestě ukončil Miloslav Vlček spolupráci. "Udělali to za mými zády, když jsme šli v Gaze jednat na univerzitu. Delegace přijela na univerzitu, šel jsem v čele s panem předsedou Senátu. Poté se část delegace odpojila a šla na nějaké jednání. Pak jsem se dozvěděl, že jednali s těmito lidmi," doplnil Vlček.

Po rozruchu kolem blízkovýchodní cesty do pásma Gazy a podezření, že někdo z delegace jednal o dodávkách zbraní pro Hamás, šéf sněmovny odložil další plánovanou cestu na letošní rok. Měl při ní navštívit Káhiru i Sýrii. Vlčkovo prohlášení z června letošního roku jsme v našich archivech také našli: "Právě teď jsem cestu odložil, takže se v termínu, na kdy byla připravena, nekoná."

Nakonec se do Egypta přeci jen vydal a nikdo z odpovědných lidí, jako je šéf Vlčkovy kanceláře, ministerstvo zahraničních věcí a hlavně místopředsedové Poslanecké sněmovny, neví, co se na další Vlčkově misi bude projednávat a hlavně s kým tam odjel. Informace nám dal jen poradce Šimána. Když jsme se ho zeptali, v čem odborně předsedovi Vlčkovi radí na egyptské misi, odpověděl, že v různých věcech, a dál svou pozici nekomentoval.

Návštěva by neměla vybočovat z běžných norem

O vysvětlení zahraniční cesty v Egyptě jsme opakovaně žádali samotného předsedu Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka i jeho poradce Karla Šimánu. Ten rozhovor odmítl a odkázal nás na zítřek, kdy by se měl šéf sněmovny vrátit.

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček uvedl, že o cestě mluvil se třemi diplomatickými zdroji, které o ní vědí. "Je spíš považována za soukromou věc předsedy Vlčka. Česká diplomacie poskytla nezbytný servis, který se poskytuje každé jiné návštěvě, pokud jede do zahraničí. I kdyby předseda jel soukromě, nebo z části neoficiálně třeba do Izraele, tak by pro něj zdejší ambasáda udělala to samé," řekl Břetislav Tureček. Podle něho ministerstvo zahraničí o návštěvě Egypta ví, ale nemělo s cestou nic společného.

Egypťané Vlčkovu návštěvu vnímají jako běžnou věc. "Co se týká Blízkého východu, tak ne všechno musí být oficiálně a s velkou pompou. Mimochodem, egyptská diplomacie má v těchto dnech úplně jiné priority. Možná právě v těchto minutách se v Egyptě jedná o propuštění izraelského zajatce Gilada Šalita z palestinského zajetí. To znamená, že diplomatický a mediální důraz je veden úplně jiným směrem," vysvětlil zpravodaj.

Na cestě Miloslava Vlčka do Káhiry přitom nemusí být nic podezřelého. "Podle toho, co jsem tady slyšel, návštěva nevybočuje z běžných diplomatických norem," doplnil Břetislav Tureček.

Egypt je důležitá blízkovýchodní země. Obecně platí přesvědčení, že bez něj se na Blízkém východě nic neposune, ať už pozitivním, nebo negativním směrem. " Jedná s ním řada dalších států. Diplomatický důraz na Káhiru vidíme ze všech stran - z východu nebo ze Spojených států. Pokud máme v této oblasti nějaké politické nebo ekonomické zájmy, Egypt je jednou z adres, na které bychom se měli obracet," dodal zpravodaj.

Některé rodiny nedostávaly vinou úřadů několik měsíců mateřskou. Proč? Nalaďte si ve středu 25. listopadu Radiožurnál po 14. hodině.

Náměty na reportáže a dotazy můžete posílat na e-mailovou adresu podkuzi@rozhlas.cz.