Se žhářským útokem jsme se vypořádali. Není důvod, proč by Klinika neměla pokračovat, říká Jakub Ort

Autonomní sociální centrum Klinika slaví první výročí svého založení a jeho pracovníci se snaží vysvětlovat význam této instituce. Uplynulých 12 měsíců přitom nebylo pro toto žižkovské zařízení jednoduché. Na objekt nedávno zaútočila skupina maskovaných pachatelů zápalnými lahvemi, kameny a světlicemi.

Podle zástupců Kliniky se jednalo o akci neonacistů, a to kvůli sbírkám pro uprchlíky, které Klinika pořádá. „S útokem jsme se vypořádali dobře díky podpoře veřejnosti,“ říká Jakub Ort, člen týmu Kliniky. Vitrína je podle jeho informací opravená a centrum začalo fungovat už v pondělí po útoku.

A když mluví o fungování, zdůrazňuje fakt, že Klinika je pro veřejnost otevřená v podstatě pořád. „Centrum je otevřeno pro každého, kdo chce provozovat nějakou aktivitu, která nejde proti našim ideovým základům,“ popisuje v rozhovoru s moderátorkou Veronikou Sedláčkovou.

Škála aktivit na Klinice je různá. „Ať už jsou to bezplatné jazykové kurzy, přednášky, promítání. Máme tu knihovnu a otevřený klub, kde si každý může dát za poplatek kávu nebo čaj. Vysílá odsud také internetové radio StreetCulture a v aktivitách bych mohl pokračovat ještě dlouho,“ přibližuje dění v tomto centru.

Všichni to děláme dobrovolně, připomíná Jakub Ort

V březnu ovšem Klinice končí smlouva o výpůjčce budovy. „Oficiálních informací příliš nemáme, nicméně od našich podporovatelů víme, že úřad připravuje nějakou novou smlouvu,“ nastiňuje s tím, že není důvod, aby Klinika na Žižkově pokračovala i v následujícím roce.

Peněz na provoz prý není potřeba příliš. „Všichni to děláme dobrovolně. Lidé vyučují ve svém volném čase,“ říká s tím, že dobrovolníci na Klinice často používají darované věci a snaží se recyklovat. Účty pak platí z drobných darů nebo z výtěžků dobročinných koncertů pořádaných v Praze i jinde.

„Podobná centra budovaná zespoda, kde se lidi sami můžou realizovat, jsou potřeba. Byli bychom rádi, kdyby lidé začali podobná centra zakládat po celé republice, ať už formou radikálního squattingu nebo pronajmutím budovy,“ dodává.

autor: ves
Spustit audio