Sauna: finský fenomén zažívá v Česku boom

V opuštěném lomu vybudovali plovoucí saunu. „Udělali jsme tu relaxační oázu,“ usmívá se majitel

Saunování je v Česku stále oblíbenější. Nedaleko Lipnice nad Sázavou se na hladině zatopeného žulového lomu vznáší plovoucí sauna. Je na místě ukrytém před civilizací a zájemci mohou při saunování pozorovat krásnou okolní přírodu. „Říkali jsme si, že to tady vyzývá k vybudování nějakého krásného místa,“ říká s úsměvem majitel Michal Čepek. Vybudovat saunu v lomu s omezeným přístupem ale nebylo vůbec jednoduché.

S majitelem plovoucí sauny Michalem Čepkem se procházíme u zatopeného lomu nedaleko Lipnice nad Sázavou. „Předtím jsem se živil jako průvodce, jezdil jsem po světě. Objel jsem spoustu různých zemí, míst. Vím třeba z Thajska nebo Indie, že si tam některá místa dokážou vymazlit, udělat je krásná, atraktivní pro turisty.“

Čtěte také

„Když jsme našli tenhle opuštěný lom, který byl na prodej, říkali jsme si, že to tady vyzývá k tomu vybudovat nějaké krásné místo,“ přibližuje Michal Čepek.

K ledové vodě se hodí sauna

Hlavním lákadlem pro návštěvníky je především plovoucí sauna. S tou se přitom zpočátku vůbec nepočítalo. Pak ale majitelé okusili ledovou vodu v lomu a napadlo je, že by se k takovému místu sauna hodila.

„Prvotní nápad byl koupací molo se vstupem do vody. Svahy jsou tady velmi příkré, vstup do vody v podstatě neexistuje. Říkali jsme si, že když tu bude plout molo, možná by na něm mohla stát sauna. Tak vznikl nápad na plovoucí saunu. Našli jsme architekty ze studia Hra, kteří se specializují na stavbu saun. S jejich pomocí jsme postavili plovoucí saunu postavili,“ popisuje.

Stavba v obtížných podmínkách 

Vzhledem k obtížné přístupnosti lokality museli architekti vymyslet konstrukci, která by se dala sestavit přímo na místě. Sauna se proto skládá ze dvou částí, z plováku skrytého pod hladinou a dřevostavby, jejíž střecha slouží zároveň jako vyhlídková terasa.

Sauna, netradiční ubytování, Lipnice nad Sázavou

„Vidíte, že to sem žádný jeřáb nemohl přinést. Museli to sem přivézt po ocelových segmentech, ty se musely provézt úzkou soutěskou. Vždycky jeden segment, k tomu přidělat barely, na kterých to plave, a položit ho na vodu. Druhý segment, zase barely... Takhle jich je šest spojených k sobě a nakonec na tom vznikla dřevostavba,“ představuje Michal Čepek celý proces.

Beznadějně obsazeno

Plovoucí saunu na hladině opuštěného lomu nedaleko Lipnice nad Sázavou si v minulosti vyzkoušela třeba paní Hanka: „V sauně v lomu u Lipnice nad Sázavou jsme byli na konci prosince. Skupinka má pro sebe dvě hodiny. Saunérka vám předá vytopenou saunu a pak si tam člověk dvě hodiny dělá, co chce.“

Sauna, netradiční ubytování, Lipnice nad Sázavou

Paní Hanka by si návštěvu sauny v budoucnu ráda zopakovala. Kvůli velkému zájmu ale není vůbec snadné najít volný termín. Podle Michala Čepka je místo beznadějně obsazené až do konce roku 2023.

autoři: Patrik Salát , vma
Spustit audio

Související