Samopaly, bezpečnostní rámy a cesta do podzemí. Co musí novinář podstoupit, když se chce setkat s prezidentem Zelenským?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je jedním z nejstřeženějších lidí na planetě. Přesto se čas od času setkává se světovými politiky a výjimečně i s novináři. Bezpečnostní opatření na Zelenského prvním velkém mítinku s médii od začátku války zažil i zvláštní zpravodaj v Kyjevě Jaromír Marek.

Poté, co jsem vystál hodinu před domem a zkontrolovali mi doklady a akreditace, vstupuji vchodem obloženým pytli s pískem do budovy. Vojáci se samopaly mě bedlivě pozorují. na řadě je rentgen a bezpečnostní rámy. A další desítky vojáků.

Čtěte také

Stojím na jezdících schodech, které vedou hluboko do stanice metra, a někde dole ve vestibulu se bude odehrávat tisková konference. Dole znovu čeká spousta vojáků a policistů a také další kontrola identity. 

Jedny z mála nevojenských osob jsou Irina a Máša. Stojí v chodbě a dbají o to, aby novináři v metru nezabloudili. Pro kancelář hlavy státu pracují jako dobrovolnice. Že se setkání s prezidentem bude odehrávat ve stanici metra, se prý dozvěděly až cestou sem.

Novináři se shromáždili v jedné ze stanic kyjevského metra. Prezident Zelenskyj seděl na stupínku obklopený ukrajinskými vlajkami

Vlak zpomaluje, ale nestaví

Mluvčí prezidenta Serhij Leshchenko informuje, že metro jezdí a máme si dávat pozor, abychom nespadli pod vlakovou soupravu.

Skoro tři hodiny trvaly bezpečnostní kontroly, další hodinu se čekalo v podzemí, bez signálu mobilního operátora a tedy bez spojení s okolním světem.

Tisková konference běží naplno, kolem projíždí vlak, zpomaluje, ale nestaví a pasažéři uvnitř netuší, že projíždějí v těsné blízkosti prezidenta.

autoři: Jaromír Marek , prh
Spustit audio

Související