Sám sobě kardiologem. Nová aplikace na hlídání srdce chrání před mrtvicí. Vyvinuli ji v Olomouci

20. červenec 2023

Olomoucký start-up Kardi AI zvítězil v celostátní soutěži začínajících firem. Uspěl s aplikací umožňující z pohodlí domova monitorovat srdeční rytmus na úrovni profesionálních přístrojů, které využívají lékaři. Aplikaci spojující telemedicínu s umělou inteligencí vytvořili specialisté pro pacienty s poruchami srdečního rytmu.

„Náš produkt nabízí každému, kdo dokáže používat telefon, mít možnost stát se sám sobě kardiologem – natočit si EKG a na základě automatického vyhodnocení umělou inteligencí se dostat k diagnóze a léčbě,“ popisuje kardiolog a intervenční arytmolog z Fakultní nemocnice Olomouc Tomáš Skála.

Pro klid duše

Stačit bude pouze stažená aplikace v mobilu a hrudní pás. „Klient si na sebe připne hrudní pás, zmáčkne na telefonu tlačítko start a měří se, jak dlouho bude chtít. Může s tím běhat, plavat, dělat jakoukoli denní aktivitu. Kdykoli se nebude cítit dobře, natočí si EKG. Natáčet si ho může třeba 10 hodin v kuse a třeba desetkrát po sobě. Žádné EKG se neztratí,“ vysvětluje odborník.

Čtěte také

Člověk tak podle Tomáše Skály získá klid v duši, protože je jeho srdce pod dozorem a ošetřující lékař ušetří čas. Záznamy totiž zpracovává umělá inteligence.

„Aplikaci používám, protože jsem po mrtvici. Navíc jsem diabetik prvního typu a mám vysoký krevní tlak. Kdyby se na záznamu něco objevilo, můj lékař se o tom hned dozví, a já jsem díky tomu klidnější,“ přiznává pan Dan, který se s aplikací měří dvakrát týdně několik hodin.

Ochrana před mrtvicí

Nejčastější srdeční arytmií u dospělých je podle kardiologa Tomáše Skály fibrilace síní. Právě na tu se autoři aplikace zaměřují.

Čtěte také

„V České republice trpí fibrilací síní minimálně 450 tisíc lidí, přičemž každý rok je z nich 34 procent hospitalizováno. Šance, že pacienta s fibrilací postihne cévní mozková příhoda, je v průměru asi 5 procent, přičemž mrtvice u fibrilací jsou ty nejzávažnější.“

Olomoucký start-up Kardi AI s aplikací, která spojuje telemedicínu s prvky umělé inteligence, zvítězil v celorepublikové soutěži inovačních center Ynovate Fest a postoupil do evropského finále celosvětové start-upové soutěže.

autoři: Blanka Mazalová , opa
Spustit audio

Související