Rychlostní lyžař Radek Čermák: Rychlost je pro mě droga. Chci se svahem řítit dvě stě padesátkou

30. červen 2022

Ve sportovní talkshow Na férovku s Vavřincem Hradilkem se tentokrát rozpovídal držitel českého rekordu v rychlostním sjezdovém lyžování Radek Čermák.  Ze svahu je schopný svištět na lyžích až rychlostí 243 km/h. Jak moc je nebezpečný sport, kde se závodník snaží řítit z kopce dolů co nejrychlejším způsobem? Jak probíhá závod, který trvá zhruba pouhých 15 vteřin? Poslechněte si celý rozhovor s českým rekordmanem.  

Radku, jak ses vůbec dostal k tomu, že se v současnosti věnuješ rychlostnímu lyžování?

Jsem kluk z Harrachova, kde moc "ajťáků" není, takže bylo jasné, že buď budu skákat nebo lyžovat. Zpočátku jsem si vyzkoušel úplně všechno od běžeckého lyžování až po sjezdové. Po nějaké pauze jsem čuchnul k modernímu skikrosu a nakonec mě nejvíce chytlo rychlostní lyžování. Rychlost je pro mě droga a od toho se vše odvíjí. V autě jsem strašný šnek, to mě nebaví, ale jak si vezmu lyže a jedu víc jak dvě stě, tak jsem v rauši.

Čtěte také

Jak velká je konkurence v tomto specifickém sportu a kolik máte během sezony závodních možností?

Je to klasická disciplína FIS kalendáře, takže se jede celou zimu a při každé zastávce seriálu se většinou jedou dva závody. Na konci sezony vítěz dostane také křišťálový glóbus. I když to zatím neprošlo jako olympijská disciplína, tak třeba na mistrovství světa se jedná o velký kolotoč kvalitních borců. Největší tradici a popularitu to má mezi závodníky ve Švédsku, Francii nebo Rakousku.

Jak jde dohromady závodění a snaha o lámání rychlostních rekordů?

Objíždím i světové poháry v Andoře nebo v Laponsku, kde se ale z našeho pohledu jezdí pomalu. Pro mě je určitě důležitější ta maximální rychlost než zisk nějakých pohárů. Takže pro rekordy je třeba nejlepší francouzské Vars.

Momentálně držíš jaké národní rychlostní rekordy?

Na lyžích mám 243,5 km/h a jsem i světovým rekordmanem na speciálně upravených běžeckých lyžích, kde jsem letěl 156 km/h.

Proč disciplína rychlostního lyžování zatím nepatří mezi olympijské sporty? Jaká je povinná výbava závodníků při extrémním sportu? Do jaké lokality se jezdí překonávat rekordy? Dejte si rozhovor s Čermákem, který miluje rychlost a rád se řítí lyžařským svahem dolů.

Sportovní talkshow Na férovku s Vavřincem Hradilkem každý čtvrtek živě na Radiožurnálu Sport
autoři: Vavřinec Hradilek , rej
Spustit audio

Související