Ryby a nudle. Začátky technologického gigantu Samsung byly skromné

16. duben 2015
Encyklopedie Radiožurnálu

Když se řekne Samsung, jako první si pravděpodobně představíme populární smartphony a světový souboj se společností Apple o to, kdo jich prodá více. Pak si možná vzpomeneme na další kousky spotřební elektroniky – tablety, televize nebo domácí spotřebiče. Ve skutečnosti je skupina Samsung gigantickým konglomerátem, který má prsty snad v každé komerční aktivitě, na kterou si vzpomenete. Víte ale, čím se tato společnost zabývala ve svých začátcích?

Ohromný úspěch Samsungu stojí na práci jednoho zručného podnikatele. Tehdy 28letý Lee Byung-Chull založil v roce 1938 v jednom z menších měst Koreje společnost, která začala v malém obchodovat s oblastmi v Číně – a to s rybami, nudlemi, ovocem a zeleninou. Byung-Chull nazval společnost Samsung neboli tři hvězdy.

Společnosti se odpočátku nesmírně dařilo. S každým rokem rozšiřovala jak svůj teritoriální dosah, tak svoje aktivity a produkty, se kterými obchodovala. Během dekády přesunul Byung-Chull vedení firmy do hlavního města Koreje Soulu. I když se podnikání stavěly do cesty překážky, jako byla druhá světová nebo korejská válka, Byung-Chull našel nové cesty, jak přežít a expandovat. Dalšími oblastmi jeho zájmu se stalo např. životní pojištění, textilní, stavební, strojní nebo petrochemický průmysl.

Divize společnosti, která se zabývá elektronikou, byla založena v roce 1969. Od té doby je Samsung mezi světovými lídry ve vývoji informačních a komunikačních technologií. Což je role, pro kterou je proslulý dodnes, přestože portfolio jeho aktivit je nepoměrně větší a pestřejší.

autor: Irena Buršová
Spustit audio