Ruských agentů u nás přibývá. Jsou mezi politiky i novináři, zaznělo v rozhovoru s Martinem C. Putnou
Byl Krym vždycky ruský? A je Ukrajina umělý stát? To jsou otázky, které Martina C. Putnu inspirovaly k napsání knihy Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity. „Kniha rozhodně není souborem politických dějin Ruska. Spíše jsem se pokusil vyložit hlubší souvislosti mezi ruským světem duchovním a kulturním. Na jejich pomezí se totiž vytváří současná ruská mentalita,“ popisuje literární historik Martin C. Putna.
Jste přesvědčeni o tom, že všechno ruské je špatné a že Rusové byli vždy zločinci, kteří Evropu nenáviděli? Jste na omylu. „Ruská kultura je nesmírně komplikovaná, najdeme v ní proudy, které nám mohou být sympatické, a pak v ní jsou i proudy, které jsou děsivé – a měli bychom je znát.“
Názory na Rusko jsou v současné době velice vyhrocené a nesmiřitelné. Jedni Rusko téměř nekriticky obdivují, jiní ho považují za symbol absolutního zla. A podle Martina C. Putny se tomuto černobílému pohledu nemůžeme divit. „Souvisí to samozřejmě s obsazením Krymu a s agresí na východní Ukrajině (o níž Rusko říká, že k ní vůbec nedošlo),“ říká literární historik.
Lidí pracujících pro Rusko u nás přibývá
Česká společnost je od roku 1989 založena na tom, že jsme nedílnou součástí střední a západní Evropy. „To se ruskému režimu samozřejmě nelíbilo ani v 90. letech, kdy s tím nemohl nic dělat, tím méně se mu to líbí teď,“ zdůrazňuje Martin C. Putna. Obavy některých lidí z Ruska tedy podle něj jsou pochopitelné.
„Na stranu druhou je u nás řada lidí frustrována současným vývojem, má pocit, že dříve bylo lépe a že by u nás Putin udělal pořádek,“ říká.
Kromě toho u nás podle něj existuje i nezanedbatelný počet těch, jejichž náklonnost k Rusku není zcela nezištná a spontánní. „Jsou u nás lidé, kteří pro Rusko přímo pracují. Zpráva BIS byla v tomto smyslu jednoznačná. Za poslední roky u nás výrazně vzrostl počet ruských agentů, a to i mezi politiky a novináři.“
Je možné Rusko pochopit?
Podle slavného verše básníka Fjodora Ivanoviče Ťutčeva není možné Rusko pochopit rozumem. V Rusko je podle něj možné jen věřit. „Já s tím ovšem hluboce nesouhlasím!“ zdůrazňuje Martin C. Putna.
„Podle mě jde o rezignaci na evropskou racionalitu, kdy se snažíme pochopit i velice komplikované věci. A ruské dějiny jsou opravdu komplikované, ruská společnost je dost jiná než ta naše,“ dodává. „V Rusku vždy existovaly proudy, které toužily začlenit se do Evropy. Pochopit Rusko znamená pochopit i to, že v ruské společnosti už od nějakého 14. století probíhá svár proevropského a antievropského proudu,“ popisuje.
Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte buď kliknutím na odkaz přímo v tomto článku nebo v našem audioarchivu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...