Ruský ministr chystá vzorec na pokuty za nepřesné předpovědi počasí

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy déšť - bouřka

Za špatné předpovědi počasí by v Rusku mohly hrozit pokuty. Prosadit se to snaží tamní ministr pro mimořádné situace Vladimir Pučkov. Reaguje tak na kritiku za to, že jeho úřad dostatečně nevaroval Moskvany před vichřicí, která koncem května zabila šestnáct lidí.

Ruský ministr navrhl, aby takzvaní rosničkáři za špatně odvedenou práci dostávali pokuty. Jejich výše by se měla odvíjet od toho, jaké ekonomické dopady špatná předpověď měla. Dokonce by na pokuty mohl existovat jakýsi vzorec. Vyměřená pokuta by pak měla dopadnout na konkrétní zodpovědné osoby, které mají na starost předpověď počasí.


I v Česku v úterý platí varování před bouřkami. Začíná ve 12 hodin a platí až do 23. hodiny na celém území ČR.

Ministr podle pozorovatelů reaguje na kritiku, že jeho resort nevaroval před vichřicí, která si 29. května vyžádala v Moskvě a okolí 16 mrtvých a asi dvě stovky raněných.

K odhalení příčin, proč většina Moskvanů nedostala výstrahu před řáděním živlů, vyzvala šéfka ruských senátorů Valentina Matvijenková. Po smršti se pozastavila nad tím, co vlastně meteorologové dělají a proč občané nebyli včas varováni.


Nastal čas vypracovat vzorec ekonomické odpovědnosti územních jednotek hydrometeorologického střediska za předpovědi, které se nepotvrdí.ministr pro mimořádné situace Vladimir Pučkov

Moskevští meteorologové se podle agentury Interfax hájí, že jejich předpověď v inkriminovaný den byla přesná a včasná. Ministerstvo naopak tvrdí, že předpověď nepočítala s „mimořádnou situací" vyžadující naléhavě varovat obyvatelstvo, a tak výstrahu šířilo jen prostřednictvím médií, sociálních sítí a SMS zprávami.

Nápad pokutovat meteorology za špatné předpovědi není nový, poznamenala agentura RIA Novosti. Připomněla, že v březnu jeden z poslanců předložil návrh zákona umožňujícího trestat synoptiky za odchylku pěti stupňů Celsia třemi tisícovkami rublů (asi 1 240 korun), respektive 10 000 rublů (asi 4 100 korun) za chyby přesahující 11 stupňů Celsia.