Rudolf Zahradník

29. březen 2012
Rudolf Zahradník považuje chemii za zábavu

Čtvrteční host rád přirovnává vědu k umění. Podle něho se od vědy ani umění nelze jen tak jednoduše odpoutat. „Stejně jako spisovatel nebo malíř nezačne v pokročilém věku odpočívat, tak i já stále pracuji,“ tvrdí Rudolf Zahradník, známý fyzikální chemik a bývalý předseda Akademie věd ČR.

„Dokud chemik dýchá, jeví nějaké intelektuální rysy a vstane ze židle, tak pracuje,“ domnívá se Rudolf Zahradník a podotýká, že i on sám proto zůstává aktivní. Odřízl se však od moderních technologií. „Mám rád tužku tvrdosti HB a plnící pero,“ přiznává se s tím, že chemie je pro něj stále potěšením.

Současně nastiňuje vývoj chemie v historii. „Myslím, že nedívat se do minulosti je hřích. Často se setkávám s mladými lidmi, kteří si počínají, jako by chemie začala právě jejich činy,“ zmiňuje a zamýšlí se nad rolí chemie v 19. století. „Tehdy nastal její rozmach a také emancipace. Chemici začali vytvářet barviva pro textilní průmysl, ale brzy vymysleli také acylpyrin nebo lék proti syfilitidě,“ připomíná Rudolf Zahradník.

I kvůli vynalezeným lékům považuje chemii za úchvatnou vědu. „Musí se však dělat pořádně, aby neznečišťovala životní prostředí,“ dodává a zamýšlí se také nad rolí kvantové mechaniky. „Pomocí jejích výpočtů zjistíme to, co bychom museli ověřovat experimentem,“ popisuje.

Moderátorka Lucie Výborná si povídala s chemikem Rudolfem Zahradníkem

Co si myslí o amaterizaci různých oborů, která postihla také chemii? Jak vnímá události okolo neutrin, která měla letět rychleji než světlo, ale nakonec se tento objev neprokázal? A proč kritizuje novodobé ministry školství? I to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Rudolfem Zahradníkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Spustit audio
autor:Šárka Ševčíková
  • Rozhovor
  • rozhovor
  • věda
  • lidé
  • chemie
  • fyzika