Rozšíření kompetencí celníků bude efektivní, kauzy jsou provázané, říká náměstkyně ministra financí

Robert Šlachta by se s největší pravděpodobností měl od září stát náměstkem generálního ředitele Celní správy pro pátrání. Podle zákona ale náměstkem musí být celník. Náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová ubezpečuje, že vše je v souladu se zákonem o služebním poměru.

„Robert Šlachta si požádá o takzvané zpětvzetí do služebního poměru, bude zařazen na místo, které odpovídá platovou třídou místu, které zastával u policie,“ říká.

Tím se podle ní dostane do pozice celníka a do pozice, ze které se může hlásit do výběrového řízení na pozici zástupce generálního ředitele pro pátrání. „Nicméně už v mezidobí může být pověřen generálním ředitelem výkonem této funkce,“ podotýká s tím, že zde není žádný předpoklad, že výběrové řízení vyhraje.

„Přihlásí se, a pak to bude jeho boj,“ vysvětluje s tím, že Robert Šlachta byl osloven, protože jeho předpoklady a dlouholeté zkušenosti přesně korespondují s touto funkcí.

Odborné know-how se prolíná

Generální ředitel Celní správy chce větší pravomoci pro celníky, které by umožnily dokončit celé trestní řízení. „Představte si, že se kauza šetří, prověřuje, a pak se předává dál. Vždycky je lepší, když to dokončí ten, kdo je do kauzy zainteresován a ví o ni nejvíce,“ přibližuje.

Čtěte také

Rozšíření kompetencí Celní správy ale kritizuje policejní prezident Tomáš Tuhý, který říká, že daňovou problematiku mají řešit celníci, ale klasické vyšetřování vést policie. S tím ale Alena Schillerová nesouhlasí.

„Myslím si, že naopak mnohem efektivnější bude, když i další fázi vyšetřování budou provádět ti, kteří prováděli prověřování,“ argumentuje. V té souvislosti také vyzdvihuje, že je velice důležité při těchto kauzách nejenom znát trestně právní předpisy, ale mít i znalosti z daňových předpisů.

Alena Schillerová

„Jak celní, tak finanční správy spadají do resortu ministerstva financí, je tam úzká spolupráce. Kauzy jsou provázané, odborné know-how se tam velice prolíná,“ dodává s tím, že efektivnější bude, když tyto konkrétní věci bude šetřit Celní správa.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: kko , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...