Rozpočet EU: Připomínky Andreje Babiše jsem čekala. Stojím za návrhem Evropské komise, říká Jourová

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Věra Jourová

Evropská komise chce na obnovu ekonomiky členským státům rozdělit 750 miliard eur. Podle plánu zveřejněného ve středu si na tuto pomoc chce Evropská unie poprvé v historii půjčit na finančních trzích. Pro koho je tento plán výhodný? „Slíbili jsme rozpočet, který bude schopen rychle zocelovat ekonomické rány a nastartovat restart společného trhu. Jsem přesvědčena, že bude prospěšný úplně pro každého,“ říká místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová (hnutí ANO).

Český premiér Andrej Babiš (hnutí ANO) má ale výhrady jak k celkové výši zadlužení, tak k rozdělení celé částky. Opakovaně kritizoval to, že značné částky mají dostat státy, které podle něj nebyly v minulosti dostatečně rozpočtově zodpovědné.

Čtěte také

Rozporoval i princip, podle kterého by měly nejvíce peněz dostat nejpostiženější země. Státy, které zareagovaly na pandemii včas, včetně České republiky, nakonec podle něj dostanou méně a doplatí na svou zodpovědnost.

„Samozřejmě že premiéři teď ladí formu na jednání v Evropské radě, která by měla být koncem června. Tam by už měli přijít s nějakou dohodou,“ komentuje Věra Jourová.

Stovky miliard pro nejpostiženější státy

Podle dostupných informací by mělo nejvíc prostředků v celkové výši asi 300 miliard eur směřovat do pouhých dvou zemí – Itálie a Španělska. Česká republika by naopak měla z rozpočtu získat necelých 20 miliard. Podle místopředsedkyně je to ale fér.

Čtěte také

„V Itálii a Španělsku je nepříjemný souběh dvou faktorů. Jednak zdravotní dopad a to, na čem stojí ekonomika těch států. To je turismus, služby a hospodářství založené na malých a středních podnicích. Když pomůžeme jim, tak pomůžeme celé Evropě, a to je i náš zájem.“

Podle místopředsedkyně Evropské komise nevychází Česká republika z bilance špatně. „Měla by dostat skoro 20 miliard eur. Z toho 8,5 miliardy v grantech a zbytek ve formě půjčky. Zároveň jsme posunuli výše tři položky – zemědělskou politiku, kohezní politiku a fond na transformaci ekonomiky směrem k větší šetrnosti k životnímu prostředí, takže by česká čistá pozice měla být víc než 200 miliard,“ vysvětluje Jourová.

Utrpěly hodnoty Evropské unie během pandemie koronaviru? A které státy by nemusely na podporu ekonomiky dosáhnout? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Tomáš Pancíř , vla
Spustit audio

Související