Rozhovor s Petrem Iblem
Dnešní host pořadu O kom se mluví, Petr Ibl. Já jsem z těch zpráv v médiích po Vánocích a před Silvestrem dostatečně jasně nevyrozuměl, jestli jste rezignoval nebo nerezignoval.
Host (Petr Ibl): Já jsem úplně jednoznačně to řekl jak na klubu i v tom mém písemném vyjádření je, že jsem ochoten se i nadále podílet na vedení a řízení poslaneckého klubu, pokud bude jakási ochota ke změnám jak organizační, strategické, tak i personální, ale ta ochota bohužel není, takže mi nezbývá nic jiného, než jako předseda klubu, který byl nějakým způsobem kritizován, abych to přijal a odstoupil.
Moderátor (Jan Pokorný): Takže v těchto dnech nevidíte žádnou okolnost, která by vás ještě přiměla přehodnotit svoje stanovisko a i po 18. lednu, po zasedání vašeho klubu, zůstat v jeho čele?
Host (Petr Ibl): Tak já zatím jednám pouze se svým vedením, tedy se svými místopředsedy. Měli jsme jedno setkání 28. prosince, 12. ledna máme další jednání. Ale zatím z těch dosavadních jednání, které proběhly, nevidím východisko.
Moderátor (Jan Pokorný): Popište co nejpřesněji, co vás vlastně vedlo k tomu, že jste rezignoval na funkci předsedy poslaneckého klubu ČSSD?
Host (Petr Ibl): Tak já když jsem nastupoval, a to bylo v březnu roku 2003, jsem měl určité představy, které jsem chtěl realizovat. Já jsem nastoupil do rozjetého vlaku, protože jsem nebyl tím začínajícím předsedou ve volebním období. Převzal jsem jak svoje místopředsedy, tak určité funkcionáře, ale už tehdy jsem měl určité výhrady jak k systému práce, tak k některým persónám. Toto jsem avizoval tehdejšímu předsedovi Vladimíru Špidlovi a avizoval jsem i to, pokud nebude chuť a vůle ke změnám, takže tam dlouho já nebudu. Ale v tu dobu jsem byl tím, kdo je jakýmsi stmelujícím článkem, v tu dobu těch jmen, které by stmelovaly poslanecký klub, nebylo tolik. Takže i s tímto jsem tu svoji nominaci později přijal a snažil jsem se. Pokoušel jsem se několikrát o různé změny, náznaky, ale existují služebně starší poslanci, kteří nechtějí žádnou změnu, možná, že by se cítili ohroženi, pak že tam je apatie a nedisciplinovanost k účasti na jednání.
Moderátor (Jan Pokorný): Můžete uvést nějaký konkrétní příklad třeba těch vnitrostranických intrik?
Host (Petr Ibl): Intriky, to bych nechal asi na tu vnitrostranickou půdu. Já bych se mohl vyjádřit k těm věcem, které jsou publikovatelné.
Moderátor (Jan Pokorný): Proč si myslíte, že když napíšete v dopise, že vám vadí vnitrostranické intriky, že to pak už dál není publikovatelné navenek?
Host (Petr Ibl): Já si myslím, že ten můj dopis byl určen především členům poslaneckého klubu a vedení strany. Teď jsem se rozhodl, protože máme 14. ledna jednání předsednictva strany, když už to běhá všude možně, tak aby to mělo i předsednictvo strany, aby se tím eventuálně mohlo zabývat. Tam si myslím, že je půda pro to, abychom si některé věci vyříkali.
Moderátor (Jan Pokorný): Vy jste v té předchozí odpovědi říkal, že svého času nebyl v poslaneckém klubu ČSSD žádný stmelující nástupce. Teď tam takovou figuru vidíte?
Host (Petr Ibl): Abych odpověděl upřímně, myslím si, že jsou tam tipy lidí, kteří by mohli nějakým způsobem vést, ale tam je jeden velký problém, protože předseda klubu, byť je to předseda, který by měl řídit ten orchestr, ale bohužel nemá žádné nástroje, jak ty své kapelníky a ty hudebníky přinutit k většímu výkonu. Jediné, co je, je vlastně ústa a mluvit a mluvit a přesvědčovat. Jestli si vzpomínáte, tak i Milan Urban, který byl mým předchůdcem a který rezignoval v březnu 2003, tak když odcházel, takže odcházel proto, že byl z toho rozčarován a že takový klub se řídit nedá.
Moderátor (Jan Pokorný): V čem se váš klub liší od těch ostatních, třeba i vašich politických konkurentů, který navenek vystupují disciplinovaně až jednotně?
Host (Petr Ibl): To je někdy záhada i pro mě. Já si myslím, že to je právě to, že jsme víc demokratičtí, až nad rámec. Já si říkám, demokracie ano, je to dobrá věc, ale i ta demokracie má svoje pravidla.
Moderátor (Jan Pokorný): Říkává se takové rčení, že demokracie končí u vrátnice závodu, souhlasíte s ní?
Host (Petr Ibl): Někdy si myslím, že to má svoji platnost.
Moderátor (Jan Pokorný): Ta kritika, s kterou jste vystoupil, se tedy podle vašich slov netýká všech členů klubu. Je to tak?
Host (Petr Ibl): Určitě ne.
Moderátor (Jan Pokorný): Protože těžko by si se situací poradil poslanec, který by byl apatický, strnulý. Ještě jednou se tedy ptám, vidíte tam takovou postavu, která by mohla přijít po vás?
Host (Petr Ibl): Já se domnívám, že tam jsou tipy lidí, ale je otázka, jestli to oni budou chtít a jakým způsobem se bude ten vývoj dále odehrávat. Já si myslím, že jedna z takových osob je třeba Jitka Kupčová, která ale je současně i místopředseda Sněmovny, tak si myslím, že by na to nepřistoupila. Jsou tam i z těch nových poslanců, Míla Kala, který by mohl nějakým způsobem kolektiv stmelit, ale pak se tady avizovaly v médiích některá jména, nevím, kde se vzala, ale to jsou tipy lidí, které já bych nefavorizoval.
Moderátor (Jan Pokorný): Vy jste se rozhodl k tomuto kroku zřejmě až poté, co na veřejném zasedání ústředního výkonného výboru kritizoval práci poslaneckého klubu Stanislav Gross. Je to tak?
Host (Petr Ibl): Ne, já jsem již v září a v říjnu loňského roku na jednání politického grémia, což je vlastně předseda a místopředsedové strany a předsedové klubu senátního a poslaneckého, jsem avizoval, že pokud není vůle, takže budu končit a že tu rezignaci podám. Byl jsem požádán o to, abych vydržel přes volby komunální, to jsem dodržel. Pak jsem si dal i svůj závazek, že pokud nebude schválen rozpočet, takže vlastně nechci narušovat poklidné vody, a že vydržím i přes státní rozpočet. Státní rozpočet byl schválen možná mojí chybou, ale já v době, kdy probíhal ústřední výkonný výbor, jsem byl v delegaci Parlamentu, byli jsme v zahraničí, takže jsem nemohl se účastnit. Jinak bych reagoval přímo na ústředním výkonném výboru. Ptal jsem se i těch svých místopředsedů, proč nějakým způsobem nereagovali, neuměli na to odpovědět. Nicméně protože jsem tu kritiku jednak považoval za oprávněnou...
Moderátor (Jan Pokorný): Promiňte, už jste na ni reagoval, když jste to nestihl tenkrát okamžitě na ústředním výkonném výboru?
Host (Petr Ibl): Reagoval jsem tím, že jsem sepsal některé ty věci, které se týkají jak obecně Sociální demokracie, tak ale zejména poslaneckého klubu, tam jsem asi v pěti, šesti stránkách sepsal i návrhy, co by se mělo zlepšit, ať v těch oblastech organizačních, strategických, kde jsem třeba ty mediální výstupy nebo to, že bychom měli vydávat určitá stanoviska klubu k jednotlivým návrhům zákonů nebo k jednotlivým politickým otázkám, že to nám chybí a pak každý z poslanců se vyjadřuje třeba jinak, než by byl jednotný tón a tak dále.
Moderátor (Jan Pokorný): Což mohlo svým způsobem ovlivnit i nedobré volební výsledky ČSSD v uplynulém roce?
Host (Petr Ibl): Ne, to se domnívám, ale může to přispívat k takové té jakési nejednotě a možná i rozhádanosti.
Moderátor (Jan Pokorný): Vy jste dlouho spolupracoval se Stanislavem Grossem, nynějším premiérem a úřadujícím předsedou ČSSD. Nezdá se, že by vás výrazně přemlouval k tomu, abyste ve funkci zůstal, nebo se mýlím?
Host (Petr Ibl): Zatím tomu tak nebylo. Já si myslím, že možná, a to je moje spekulace, můj pohled na svět, poté, kdy byl Stanislav Gross kritizován za některé svoje spolupracovníky, byť jsem byl i náměstkem ministra vnitra, tak občas se ty kritické články psaly i na moji adresu. Já mám z toho pocit jako že Stanislav Gross se chce oprostit od všech těch, kteří mu kdysi pomáhali nebo s ním spolupracovali, a že razí teď moderní a čistý štít. Je to taková trošku nostalgie, ale mám z toho takový pocit.
Moderátor (Jan Pokorný): Člověk méně citlivý by řekl: Gross hodil Ibla přes palubu?
Host (Petr Ibl): Já to takto nenazývám, já vždycky s ním mám o čem hovořit. Dokonce i v těch mediálních vystoupeních vždycky podporuji ten jeho trend, takže tam nemám důvod být zatrpklý.
Moderátor (Jan Pokorný): Takže ten Grossům trend oprostit se od lidí, kteří mu třeba kazí mediální obraz, podporujete?
Host (Petr Ibl): To určitě ne. To je jeho rozhodnutí, ale myslím si, že pokud avizuje jakási moderní řízení a určité změny, a teď i na sjezdu se očekává souboj ne dvou koncepcí, ale možná i koncepcí taková ta levicová, kterou představuje Zdeněk Škromach, a pak ta moderní, mladší, která je ta dvojice zatím Gross, Sobotka. Takže já si myslím, že větší šanci má Gross, Sobotka právě proto, co zatím prezentoval, ale říkám, se Zdeňkem Škromachem nemám problém, nicméně on je více levicově zaměřen a mohlo by to víc nás spojovat s komunistickou stranou, což asi není dobře.
Moderátor (Jan Pokorný): A pane předsedo, hodí se pro ty následující týdny a měsíce, které má vaše strana před sebou, třeba titulek: Boj o směřování ČSSD?
Host (Petr Ibl): Nevím, jestli je to boj, ale určitě je to střetávání některých koncepcí nebo představ o dalším vývoji a postoji Sociální demokracie na tom politickém nebi, tedy jestli to bude více středová strana, levicová.
Moderátor (Jan Pokorný): Kde je podle vás místo a budoucnost ČSSD, na levici blíže komunistům a nebo v levém středu?
Host (Petr Ibl): Já si myslím, že to je spíše ten levý střed.
Moderátor (Jan Pokorný): Může být podle vás ČSSD u nás politickou stranou i prostřední vrstvy?
Host (Petr Ibl): Já si myslím, že by se Sociální demokracie jako taková neměla vyhrazovat, jestli jsme vyloženě pro chudé nebo pro střední nebo pro bohaté. Já si myslím, že přestože jsme Sociální demokracie, že bychom se měli otevřít všem lidem, i těm, kteří mají jiné myšlení a jsou vzděláni a jsou více pravicového zaměření, ale myslím si, že i s nimi je možné a nutné komunikovat a přesvědčovat je o tom, že ta Sociální demokracie ty cíle, které má před sebou, eventuálně i volební program, je správný a je za něj třeba bojovat.
Moderátor (Jan Pokorný): Myslíte si, že to, co se děje ve vašem klubu, je odrazem momentální situace, v níž je ČSSD, a nebo jenom takovým logickým vyústěním v 70členném společenství?
Host (Petr Ibl): Tak jednak je to ten orgán, který má 70 členů, a pokud by to byla firma, kde by byl někdo nadřízený a podřízený, tak by se to jinak řídilo. Tady jsou si všichni rovni, přestože někdo je předseda a někdo je člen, ale jsou to individuální osobnosti, které mají svůj rozum a chtějí se sami rozhodovat podle svědomí a toho svého přesvědčení. Ale i ten každý člen by si měl uvědomit, že je sociálním demokratem a nebýt Sociální demokracie, tak by se nikdy ani do Poslanecké sněmovny, ani na tu kandidátku jako poslanec dostat nemohl.
Moderátor (Jan Pokorný): Zatím jsem z vašich odpovědí neslyšel takovou tu možná až tradiční stížnost, že vázne komunikace mezi klubem a vašimi ministry. V tom není problém?
Host (Petr Ibl): To je jedna z věcí, kterou jsem opět uvedl v tom svém stanovisku, kde jsem uvedl, že doba, kdy se kritizovala komunikace mezi Vladimírem Špidlou, vládou a poslaneckým klubem, se v některých ukazatelích zlepšila, ale o mnoho ne. Takže nejenom to, že ta komunikace vázne, ale někdy jsou tak rozporuplné informace, že ani ten poslanecký klub pak neví, kterou z těch věcí by měl podporovat.
Moderátor (Jan Pokorný): Dobře, ale je to i dosavadní předseda poslaneckého klubu, který má právo zúčastnit se vrcholných jednáních vrcholných orgánů vaší politické strany. Jste zván třeba i na koaliční jednání, na tak zvané K-9, nemáte to být vy, kdo přenáší ty informace?
Host (Petr Ibl): Ty informace samozřejmě je mojí povinností přenášet. Já je i přenáším, ale mnohdy se dozvídáme jiná stanoviska těsně před tím, než se hlasuje, a svoláváme poslanecké kluby v průběhu Sněmovny jako to bylo kolem životního minima, platů policistů a tak dále, a kdy ty věci, které jsme měli dlouhodobě prodiskutovány a měli jsme stanoviska, tak se najednou měnila. Mění to ne poslanecký klub, ale možná ta vláda a někteří ministři, ale my, protože o tom hlasujeme, tak jsme víc vidět. Ale jinak chci říct, že poslanecký klub není nic jiného, než Sociální demokracie, že to je odraz toho, jaká Sociální demokracie je, protože všichni jsou členy Sociální demokracie a i v tom klubu až donedávna, kdy rezignovalo 5 ministrů na mandát poslance, byli i členy poslaneckého klubu.
Moderátor (Jan Pokorný): Když se chce někdo zvenčí dozvědět něco víc o práci poslaneckého klubu ČSSD, tak v době rozvinutých informačních a komunikačních technologiích se podívá na internet a na těch stránkách vašeho poslaneckého klubu je poslední aktualita z dubna loňského roku?
Host (Petr Ibl): Máte pravdu a to je jedna z vědí, která se mi nelíbí a kterou jsem i kritizoval.
Moderátor (Jan Pokorný): Nezodpovídáte za to také trochu jako předseda?
Host (Petr Ibl): Jako předseda odpovídám za vše, ale já mám své místopředsedy a dokonce máme 2 kolegyňky místopředsedkyně, které za tuto mediální oblast a i za internet a webové stránky poslaneckého klubu nesou odpovědnost, ale bohužel ten efekt je takový jaký je.
Moderátor (Jan Pokorný): Abych zase nebyl tak příkrý, tak je tam ještě jedna novější informace, tuším, že je to z června loňského roku, a to poděkování odstupujícímu Vladimíru Špidlovi.
Host (Petr Ibl): Právě i proto to tam navrhuji určité změny, ať už by to dělal někdo, kdo umí webové stránky vést, nebo bychom si to zadali jako firmě, která by nám to upravovala.
Moderátor (Jan Pokorný): Hostem dnešního rozhovoru pořadu O kom se mluví byl dosavadní předseda poslaneckého klubu ČSSD Petr Ibl. Děkuji za odpovědi. Na shledanou.
Host (Petr Ibl): Na shledanou, děkuji.
Moderátor (Jan Pokorný): Nyní čekáme na vaše názory. Dobrý den.
Názor posluchače: Dobrý den, Antonín z Ostravy. Mám se Sociální demokracií, protože jsem byl kdysi předsedou jedné její organizace a mám s panem Iblem, který byl tenkrát šéfem kontrolní komise, zkušenosti. Musím říct, že Sociální demokracie se stala tlupou a podíl na tom nemají jenom ti Lachnitové, Zaorálci a lidi, kteří se domnívají, že když nemůže justice vstoupit do politických stran, že si mohou dělat, co chtějí. Velice podstatně se na tom podílí i Petr Ibl. Totiž oni mají stanovena vnitřní pravidla, to jsou stanovy, ale ty stanovy jsou jim ničím. Jsem to schopen kdykoliv dokázat, ale protože podle zákona o politických stranách se s tím nikdo nebude zabývat, tak je to zbytečné. Musím říct, že vůči mně a vůči naší organizaci se choval pan Ibl jako nepoctivý člověk.
Moderátor (Jan Pokorný): Děkujeme za názor, na slyšenou. Dobrý den, další telefonát.
Názor posluchače: Dobrý den, tady Daniela Suchá. Já jsem se jenom chtěla vyjádřit k té Sociální demokracii, ta mě strašně zklamala. Já si myslím, že i pan Gross by si měl založit i nějakou novou pravicovou stranu, protože vůbec nedělají levicovou politiku. Nechovají se tak, jak by se chovat měli. Jednou napravo, jednou nalevo a strašně se zamýšlím nad tím, když už můj děda říkal, že Sociální demokracie ani za první republiky nevěděla, na kterou židli si sednout. Já za totality jsem vůbec k volbám nechodila, protože to pro mě vůbec nebyla alternativa, ale teď mi řekněte, co mají volit lidi, kteří mají levicové smýšlení a levicové zaměření, protože mě pravicová politika je natolik odporná, že to ani náhodou. Ale jak to tedy teď má být? Potom všichni křičí, že se komunisti dostanou k moci, ale vždyť oni jim všichni nahrávají. To snad není možné, aby toto bylo v západní Evropě, vždyť tam by je ti lidé vynesli v zubech.
Moderátor (Jan Pokorný): Děkujeme za názor. Prosím další, haló.
Názor posluchače: Dobrý den, já to vidím osobně takhle, že prostě tu na naší politické scéně máte dneska 2 strany leninského tipu, to jsou komunisty, ODS, kde ti lidé jsou ukázněni, co se jim řekne, řekne se Modrá šance, která je nesmyslná, souhlasí, vystoupí pan Bendl, že nacismus vznikl ze Sociální demokracie, a oni tomu tleskají. Bohužel, Sociální demokracie je volné seskupení, vlastně i ti voliči, kteří je volí, se to projevuje v parlamentních volbách, kde ještě zatím naštěstí chodí a dostanou hlasy. Senát bere běžný člověk jako zbytečný, tak tam prostě nejde. Kdežto ODS nebo komunisti zavelí a lidovci mají zase tu výhodu, že prostě tam pošlou faráři z kostela a ti lidi je také volí. Teď záleží na tom, jestli když budou parlamentní volby, ti lidi zůstanou sedět doma. Pokud zůstanou sedět doma, tak si tu Modrou šanci zaslouží, ať si ji vychutnají. Děkuji.
Moderátor (Jan Pokorný): Hezký den. Haló, dobrý den.
Názor posluchače: Dobrý den, tady Štyrch, Liberec. Prosím vás, pane redaktore, mě by zajímalo, jestli ten výběr vašich hostů vychází z vaší hlavy nebo jestli vám to někdo diktuje? Já jenom očekávám, kdy si tam pozvete soudruha Štěpána, Zivčáka a podobnou chamraď. Děkuji, na shledanou.
Moderátor (Jan Pokorný): Ten výběr vychází z mé hlavy. Haló, dobrý den.
Názor posluchače: Dobrý den, tady posluchač z Prahy, Jarda. Já bych měl takovýhle dotaz. Můžete mi říct, co je to za Sociální demokracii, když si odhlasují doživotní imunitu jako poslanci? Nezdá se vám to, že to je zneužívání pravomoci veřejného činitele, protože tito lidi mohou tento stát klidně zadlužit, prodat a rozkrást a vůbec se jim nic nestane? Takováhle strana, co si říká Sociální demokracie, která prostě okrádá lidi na daních akorát a není schopna potrestat ty, co tady rozkradli tento stát, to vůbec není Sociální demokracie. Myslím, že ti bývalí sociální demokrati, kteří byli za války a podobně, tak ti by jim asi ty mozky vytrhali zaživa z hlavy. Na shledanou.
Moderátor (Jan Pokorný): Na slyšenou. A poslední, haló, dobrý den.
Názor posluchače: Dobrý den, Krajče, Lovosice. Já bych chtěl říct i vám, pane redaktore, i vašim hostům. Dost často to slýchávám to dělení, že levice je pro chudé a pravice pro bohaté, ale to přece není pravda. Správně to má být, že o způsob bohatnutí, proč bychom nemohli být bohatý národ jako ve většině zemí.
Moderátor (Jan Pokorný): Rozumím vám, ale myslím si, že v dnešním pořadu nic takového z ústa redaktora nezaznělo.
Názor posluchače: Ale vy jste to odsouhlasil, vy jste mu to odkýval.
Moderátor (Jan Pokorný): Nic jsem odkýval. Tím končí další vydání pořadu O kom se mluví.
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.