Rozhovor s Miroslavem Kalouskem

29. červenec 2004
O kom se mluví

Dobrý poslech Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vám přeje ze studia v Poslanecké sněmovně Vladimír Kroc. Hostem pořadu O kom se mluví je dnes předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Dobrý den. Dnes jste ulehl pozdě v noci či spíše časně nad ránem. Jak se vám po tom sedmihodinovém patovém jednání s představiteli ČSSD a unionisty usínalo?

Host (Miroslav Kalousek): Dobrý den vám i posluchačům. Spíš jsem neulehl. Dnes to nebylo příliš na spánek. Přijel jsem domů po čtvrté hodině a v 8 hodin už jsem měl slíbený dlouhodobý rozhovor s panem Kramerem z Práva, který jsem nemohl odříct.

Moderátor (Vladimír Kroc): Takže vy jste nespal?

Host (Miroslav Kalousek): Téměř.

Moderátor (Vladimír Kroc): Bralo se to jako hotová věc, lidovci vymění post ministra zahraničí za dvě jiná křesla. Celkem budou mít v nové vládě 4. Pak přišlo překvapení, lidově řečeno zasekli jste se. Proč?

Host (Miroslav Kalousek): My jsme se nezasekli. My jsme dlouhodobě drželi stanovisko, které, myslím, bylo poctivé. Vláda nepadla na koaliční půdě, my jsme byli předpostaveni před hotovou věc, protože padla na půdě Sociální demokracie. My jsme si dál přáli pokračování této koaliční spolupráce. Čekali jsme, až se náš partner zkonsoliduje. Nechtěli jsme zneužít té situace k tomu, že bychom jakkoliv zvyšovali požadavky. Proto jsme říkali: Ano, my jsme připraveni pokračovat na těch pozicích, které máme. Vy si udělejte, co chcete a můžeme pokračovat, jsme připraveni, nejsme připraveni k personálním nebo programovým ústupkům, protože ten koaliční kompromis pokládáme za vyvážený. To bylo stanovisko, které, přiznám se, sociální demokraty iritovalo, velmi si přáli, abychom udělali nějakou změnu, velmi usilovali o změnu na infrastrukturním ministerstvu, poté přehodnotili své priority a vyhrotili tu situaci do té míry, že pokud neustoupíme na pozici ministerstva zahraničí, takže to může být důvodem havárie koaličního projektu. Není stylem křesťanských demokratů nehledat řešení, proto jsme hledali nějaké řešení, to první oficiální koaliční jednání po designaci pana Grosse bylo zablokováno právě na této otázce, na otázce ministerstva zahraničních věcí. Rozešli se reprezentanti koaličních stran, že se sejdou předsedové, připraví nějaké řešení pro svá stranická grémia, která by mohla být obecně přijatelná. My jsme se sešli a připravili jsme řešení, které, upřímně řečeno, bychom nechtěli. Pro nás to byl ústupek.

Moderátor (Vladimír Kroc): Ale proslýchalo se, že jste byli ochotni na to přistoupit.

Host (Miroslav Kalousek): Ano, byli jsme ochotni na tu přistoupit. Myslím si, že dnes to popisují noviny zcela nepravdivě jako hotovou věc, ale byla to pro nás oběť, ale koaliční spolupráci je nutné přinášet i oběti, byli jsme připraveni na tuhle variantu.

Moderátor (Vladimír Kroc): Za jakých okolností byste pustili ministerstvo zahraničních věcí?

Host (Miroslav Kalousek): Nešlo o to pustit, my jsme nebyli ochotni dělat změnu pro změnu, jenom proto, aby bylo možné říkat, že to určitě není Špidlova vláda bez Špidly, protože se tady dělají změny. Nelogické změny nejsou důvodem, na to neseme příliš velkou zodpovědnost. Byli jsme ochotni přistoupit na změnu, které by přinesly nějakou novou přidanou hodnotu, nějakou novou logiku. To znamená, byli jsme ochotni přistoupit na to, že budeme spravovat ministerstvo průmyslu, spravedlnosti, dopravy a životního prostředí. Protože jsme opakovaně říkali, že nemáme žádné požadavky než čtvrté křeslo, tak jsme to čtvrté křeslo toho ministerstva průmyslu chtěli využít k té přidané hodnotě, abychom se obrátili na podnikatelskou veřejnost, v konkrétním případě na Hospodářskou komoru, a řekli: My dostáváme celou řadu podnětů od vás, jak se má zkvalitnit podnikatelské prostředí, spolupracujeme s vámi, tvoříme společný program. Nebudeme si o tom jenom povídat, pojďte se s námi podílet na té výkonné moci. Připadalo nám jako příklad dynamické spolupráce křesťanských demokratů s občanskou společností jako velmi přínosné pro koaliční vládu právě jako ta přidaná hodnota, takže by prezident Hospodářské komory spolu s námi se podílel na zkvalitnění podnikatelského prostředí. Byli jsme ochotni na tuto změnu přistoupit.

Moderátor (Vladimír Kroc): Je pravda, že právě ministerstvo průmyslu byl jeden z těch kamenů úrazu?

Host (Miroslav Kalousek): Já jsem přístupům kolegů ne příliš rozuměl, protože my jsme se tam dostavili s pocitem, že jsem připraveni na toto přistoupit, setkali jsme se s přístupem, který by se dal popsat asi tak: My jsme si to spočítali a vy byste na tom byli lépe, než jste byli předtím. My jsme říkali: My jsme nic takového nechtěli, vy jste, prosím, požadovali tu změnu, tak my jsme ochotni hledat nějaké řešení. V zásadě jsme byli konfrontováni s variantami, které by se daly tlumočit asi tak: Ano, my požadujeme změnu, ale přijatelná je pro nás jenom taková změna, kde bude vliv křesťanských demokratů slabší, než byl předtím. Vliv křesťanských demokratů, který by byl stejný nebo větší, pro nás není zajímavý, což samozřejmě opět je pozice, pro kterou nemají křesťanští demokraté důvod. My se nezlobíme na naše kolegy, my dál věříme v upřímnou spolupráci, ale v takovém případě já nejsem připraven hrát hru: Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil. Říkal jsem dobrá, my jsme poctivě hledali řešení, my jsme poctivě hledali některé varianty, nejsou-li pro vás přijatelné, my jsme, prosím, tu změnu nepožadovali, my se vracíme zpět na svoji původní pozici, nechceme nic víc, než to, co jsme měli. Zde to leží na stole jako poctivá nabídka ke spolupráci, berte nebo nechte ležet. Prostřednictvím ČTK jsem se dozvěděl před 20 minutami, že snad toto stanovisko sociální demokraté akceptují. Pokud by ho akceptovali už před týdnem nebo před dvěma týdny, protože my celou tu dobu žádné jiné stanovisko nemáme, tak jsme si mohli ušetřit mnoho hodin práce, ale zase jsme se lépe osobně poznali.

Moderátor (Vladimír Kroc): Říkáte, že jste se to dozvěděl před krátkou chvílí z ČTK. Tu informaci poskytl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. On s vámi o tom ještě nemluvil?

Host (Miroslav Kalousek): Ne, já se to skutečně dozvěděl z ČTK.

Moderátor (Vladimír Kroc): Když se vrátíme k vašemu postoji, je to vlastně tak, že ve vládě zůstanou tři stávající lidovečtí ministři, zahraničí, životního prostředí a dopravy, Cyril Svoboda, Libor Ambrozek a Milan Šimonovský a nebo tedy, jak jste řekl, KDU-ČSL nebude ve vládě vůbec. To jste připouštěl takovou variantu?

Host (Miroslav Kalousek): Samozřejmě. Já si myslím, že my jsme našli celou řadu variant, kterými jsme chtěli vyhovět tomu. My jsme nerozuměli tomu požadavku pro změnu.

Moderátor (Vladimír Kroc): Trváte na těch křeslech a nebo i na stejných jménech?

Host (Miroslav Kalousek): Já si myslím, že koaliční partneři si navzájem nemají lustrovat svá jména. My jsme s prací svých ministrů spokojeni.

Moderátor (Vladimír Kroc): Na začátku vyjednávání zaznělo, že podstatný je program nové vlády, personální obsazení křesel že je podružné. Zatímco na tom programu jste se dohodli poměrně rychle, u rozdělení postů nastal problém. Jak tomu může třeba posluchač rozumět?

Host (Miroslav Kalousek): Já myslím, že to není otázka, na kterou bych dokázal srozumitelně odpovědět. Já jsem nepožadoval žádnou změnu, já jsem nic nechtěl. Křesťanští demokraté byli připraveni pokračovat. Úporná snaha sociálních demokratů o změnu nám spíše komplikovala život, nechtěli jsme být neústupní, chtěli jsme hledat společné řešení. V okamžiku, kdy jsme zjistili, že ta snaha je pouze motivována tím, aby přinesli domů nějaký zisk, tak to mohu sice chápat lidsky, ale těžko to mohu přijmout jako předseda křesťanských demokratů. Takhle se nedá dělat koaliční politika.

Moderátor (Vladimír Kroc): Mluvilo se o tom, že by premiér Gross viděl v nové vládě rád i vás. Jste předseda jedné z koaliční stran. Mělo by to svoji logiku. Proč se do té vlády nehrnete?

Host (Miroslav Kalousek): My nezačínáme na zelené louce. My jsme začali před dvěma roky, a tím, že pokračujeme ve stejném složení politických stran, tak nemůžeme předstírat, že začínáme od nuly, to nejde, každý neseme svůj díl politické odpovědnosti za tu část volebního období. Já jsem svojí prací jako předseda rozpočtového výboru velmi spojen s konsolidací veřejných rozpočtů. A právě proto, že my jsme neusilovali o žádnou změnu, naše pozice nebyly důvodem vládní krize, my jsme tu vládu nerozbili, tak jsem neviděl žádný důvod, proč my bychom měli měnit své pozice. Pokud by byl naprosto nekompromisní požadavek koaličních partnerů, abych přijal místo ve vládě, tak jsem nechtěl svým odporem komplikovat koaliční spolupráci. Řekl jsem ano, ale s předsedy rozpočtového výboru je možné v té práci pokračovat jenom na pozici ministra financí, ale prosím, vůbec to nechci a vůbec to nepožaduji. Jenom kdybyste na tom trvali, tak prostě to je ta možnost, ale pokusme se na to zapomenout a pracujme každý na tom místě, kde podle mého názoru pracujeme dobře. Takže výrok, že Miroslav Kalousek chce do vlády a chce být ministr financí, byl samozřejmě výrok nepravdivý.

Moderátor (Vladimír Kroc): Vrátil bych se ještě k tomu, co jste řekl, že jste spokojen s prací vašich ministrů. Před chvíli v Ozvěnách dne mluvil Vladimír Laštůvka z ČSSD, předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, a kritizoval práci ministerstva zahraničních věcí. Řekl, že s tím současným stavem není tak úplně smířen, že není dlouhodobě spokojen s prací ministerstva jako takového. Zaznělo tam, že by se mělo možná jednat o změnách na postech náměstků. Co si o tom myslíte?

Host (Miroslav Kalousek): Já myslím, že názor předsedy zahraničního výboru je názor legitimní. Myslím si, že není tajemstvím pro ty, kteří se tou problematikou zabývají, že koncepce, zastávané Vladimírem Laštůvkou, jsou poněkud odlišné než koncepce zastávané Cyrilem Svobodou. Přesto ta spolupráce funguje velmi dobře. Kritika není nic, pro co bychom se zlobili. Nechť se ministr zahraničí s předsedou zahraničního výboru dohodnou na vhodném personálním obsazení. Zdůrazňuji, že podřízení ministra jsou v plné jmenovací kompetenci ministra. Předseda vládní strany není od toho, aby svým ministrům mluvil do toho, jaké si mají jmenovat své podřízené. Já jsem připraven volat k odpovědnosti Cyrila Svobodu a to i za práci jeho podřízených. Takže koho on si jmenuje, kdo má jeho důvěru, to je jeho věc.

Moderátor (Vladimír Kroc): Martin Denemark napsal dnes v Hospodářských novinách, že lidovci dokončují politickou popravu bývalého předsedy. Měl na mysli to, že by Cyril Svoboda měl odejít z místa ministra zahraničí. Teď tedy na jeho pokračování ve funkci trváte nebo připouštíte, že by mohl v Černínském paláci usednout i jiný lidovecký ministr?

Host (Miroslav Kalousek): Já myslím, že to, co napsal Martin Denemark, je jeden z mnoha tlachů, které se objevily v médiích, že máme zájem na upozadění Cyrila Svobody. Je to samozřejmě nesmysl. Tuhle otázku vyřešil ostravský sjezd. Myslím si, že od té doby má ta strana jasno. Pokud bych takové motivy měl, tak jsem je mohl vyřešit v lednu nebo v únoru, když byl extrémní tlak ze Sociální demokracie, abych zaujal místo ve vládě poté, co jsem se stal předsedou strany. Právě proto, že jsem neměl zájem na něco, co mně různí Denemarkové podsouvají, tak jsem to neudělal.

Moderátor (Vladimír Kroc): Jednou z variant bylo, že by ho ve funkci vystřídal Pavel Telička. Ten se vám nelíbil, už když byl nominován na eurokomisaře. Pavlu Teličkovi je z různých stran vyčítáno, že není politická persóna. Na místo evropského komisaře byl schválen, ale vládou, takže politickou podporu měl. Co je to vlastně politická persóna?

Host (Miroslav Kalousek): Já nevím, kde jste přišel na to, že to byla jedna z variant. To je virtuální realita. Já jsem včera seděl 7 hodin na koaličním jednání, kde ministerstvo zahraničních věcí bylo velmi diskutovanou pozicí. Mohu odpovědně prohlásit, že jsem slyšel celou řadu personálních nominací ze strany Sociální demokracie a ani jednou za těch 7 hodin jsem neslyšel jméno Pavel Telička. Mě by opravdu zajímalo, kdo vytváří tyto virtuální nesmyslné kampaně a mate veřejnost. V každém případě to dělá v těch novinách velmi kompetentně, já bych mu chtěl poblahopřát, ale myslím si, že utrácí ty peníze zcela zbytečně.

Moderátor (Vladimír Kroc): Dobrá, já se ještě přesto zeptám. Teď už je to jenom hypotetická otázka, protože jak se zdá, vy už jste to více méně potvrdil, tak je věc dohodnuta. Nicméně připouštěl byste možnost, že v případě, že by se Stanislavu Grossovi nepodařilo sestavit vládu, že by ten druhý pokus padl na vás?

Host (Miroslav Kalousek): Já se tím nezabývám, já si myslím, že by se mělo jít standardním způsobem. To znamená potom druhá nejsilnější frakce. Ale já jsem předseda koaliční strany, která si tady nese svůj kus odpovědnosti za polovinu volebního období. Pro nás je pokračováním této koalice. Já si myslím, že dnešní noc o mnohém poučila naše kolegy ze Sociální demokracie, že trochu vyzráli ve svých stanoviscích, koneckonců ta četka o tom vypovídá. Takže jsem přesvědčen o úspěšné spolupráci současných koaličních stran do konce tohoto volebního období.

Moderátor (Vladimír Kroc): To je taková pěkná tečka za tím naším rozhovorem. Hostem pořadu O kom se mluví byl předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Děkuji, na shledanou.

Host (Miroslav Kalousek): Děkuji za pozvání.

Moderátor (Vladimír Kroc): Nyní máte možnost se vyjádřit k tomu, co jste slyšeli. Jenom připomenu, že hostem pořadu O kom se mluví byl předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Máme telefonát, dobrý den.

Názor posluchače: Mihalovič, Ústí nad Labem, dobrý den. Prosím vás, jenom 2 poznámky. Já doufám, že po dnešním hovoru s panem Kalouskem si všichni posluchači udělali konečný definitivní závěr o Lidové straně. A druhá poznámka je ta, být já premiérem, tak okamžitě tu Lidovou stranu vyhodím z vlády a nechám normálně předčasné volby, jak prosazovala ODS. Děkuji.

Moderátor (Vladimír Kroc): Děkujeme za váš názor. Na shledanou. Dáme prostor dalšímu posluchači. Dobrý den.

Názor posluchače: Dobrý den, tady je posluchač Lichnovský z Ostravy. Já bych chtěl jenom panu Kalouskovi říct, ať si uvědomí jednou věc. Ať si uvědomí, že lidovci byli první kolaboranti s komunisty. Jejich předseda doktor Plojhar, ministr zdravotnictví, byl farář, lidovec, ať už si to konečně uvědomí a nechá si ty žvásty pro sebe, ať se vzpamatuje. Na shledanou.

Moderátor (Vladimír Kroc): Na shledanou. Další posluchače bych poprosil o to, abychom se vyvarovali tvrdších nebo hrubších slov. Každopádně pokud si vzpomínám v našem rozhovoru dnes o komunistech nepadlo ani slovo. Ale dejme prostor dalšímu posluchači. Dobrý den.

Názor posluchače: Dobrý den, tady posluchač Milan. Mě se určitě nemusíte bát. Jenom bych chtěl říct, že pan Kalousek je profík, takže napadat ho za to, že dělá to, co dělá, to je nesmysl. Každopádně svoji klientelu voličskou bude mít i za 100 let, protože podle mého asi jen tak brzy nezmizí. Chce to brát rozumě a nedělat si z toho tak velký vrásky. Mějte se pěkně.

Moderátor (Vladimír Kroc): I vy, na shledanou. Další telefonát, dobrý den.

Názor posluchače: Dobrý den, tady Pokorný, Šumperk. Pane redaktore, já si velice vážím pana Kalouska. Ten říká, že máme hodně variant. Ale já se obávám, že bude tolik možných variant, že toto nakonec vezmou komunisti do rukou, protože občané už mají dost toho slovíčkaření a kdejakých úhybných manévrů a fint a potom budeme my se divit všichni, kam jsme třeba došli za 15 roků tak zvané demokracie, protože jsem přesvědčen, že z toho všeho profitují komunisté. Děkuji vám moc, na shledanou.

Moderátor (Vladimír Kroc): Na shledanou, pane Pokorný. Máme dalšího posluchače, dobrý den.

Názor posluchače: Dobrý den. Tady Malý, Karlovy Vary. Já bych chtěl poděkovat panu Kalouskovi na rozdíl od některých jiných řečníků, protože jeho názory za celou dobu koaliční krize jsou neměnné. Kdo skutečně chce poslouchat a slyší, tak slyší, že mluví pořád stejně a netlačí na pilu. Snaží se dosáhnout nějaké dohody, nějakého kompromisu, aby tento stát fungoval. Děkuji.

Moderátor (Vladimír Kroc): Také děkuji, na shledanou. Poslechněme si další názor. Dobrý den.

Názor posluchače: Dobrý den, tady Petr Kopecký. Já bych chtěl vyvarovat jakýchkoliv invektiv vůči jakékoliv straně. Chtěl bych jenom podpořit tu myšlenku druhého řečníka, že po tom výsledku, jaké byly ty evropské volby s takovým katastrofálním fiaskem, jak dopadla Sociální demokracie, neměla by mít nárok na sestavování vlády. Viděl bych řešení opravdu v předčasných volbách, ale nejlépe tím většinovým volebním systémem. Děkuji.

Moderátor (Vladimír Kroc): Také děkujeme. Na shledanou. Vítáme dalšího posluchače.

Názor posluchače: Sládek, dobrý den. Já jsem podnikatel z okresu Rakovník a zdravím pana Kalouska. Upřednostňuji nové volby, protože 2 roky je příliš mnoho času a tahle situace, která teď je, se řešit nebude, protože složitými pravidly a hlídáním pomocí přebujelé administrativy se nikam nedostaneme. Je potřeba pravidla zjednodušit, vytvořit pro podnikatele podmínky, například ve zdravotnictví, kde lékaři odstraňují následky, což je velice drahé, a řešit to předcházením a odstraňováním příčin. To by bylo asi tak všechno. Kdybychom se podívali na to, kolik zbytečné administrativy máme, tím, že bychom udělali potřeby, jaké stát potřebuje informace, tak bychom se až divili, kolik zbytečné administrativy máme ve státě. Děkuji, na shledanou.

Moderátor (Vladimír Kroc): Na shledanou. Dáme prostor dalšímu posluchači. Dobrý den.

Názor posluchače: Dobrý den, tady je Michálková. Chtěla bych říct, že považuji pana Kalouska jako největší mínus v naší politice v současné době a také značného vyděrače. Protože když se to tak vezme, co je to KDU na naší politické scéně momentálně? Nějaká strana s osmi procenty, dobře, mohou mít nějaké slovo, samozřejmě, ale nemůže mít to největší, které on si osobuje. Za druhé si myslím, že pan Telička je nejvhodnější osobou na ministra zahraničí, pokud nezůstane v Bruselu, protože ten člověk je fundovaný a neměl by se nikdo dívat na nějaké politické pozadí nebo já nevím. Lepšího ministra zahraničí bychom v současné době nemohli mít. Děkuji.

Moderátor (Vladimír Kroc): Také děkujeme. Dáme prostor posledním dvěma telefonátům. Dobrý den.

Názor posluchače: Dobrý den, tady je posluchač z Opavska, pan Kunc. Mluvím za všechny naštvané lidi. To, co předvádí naše vládní garnitura, není nic jiného než boj o koryta a křesla. Já bych jim nabídl křesílko, ale elektrické. Ať se vzpamatují, dokud je čas. Zatím jste politické mrtvoly. Na shledanou.

Moderátor (Vladimír Kroc): Na shledanou. A poslední závěrečný telefonát. Dobrý den.

Názor posluchače: Dobrý den, já bych chtěl říct akorát jedno. Mně se nelíbí, jak Lidová strana prostě by tu kouli tlačila i s čertem. Na shledanou.

Moderátor (Vladimír Kroc): Na shledanou. To je závěr pořadu O kom se mluví. Naším dnešním hostem byl předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Příjemný poslech dalších pořadů Českého rozhlasu 1-Radiožurnálu přeje Vladimír Kroc. Na slyšenou.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: vlk
Spustit audio