Rozhovor s Martinem Bursíkem o volbě prezidenta a návratu Jiřího Čunka do vlády

Dobré pozdní odpoledne. Od mikrofonu dnešních Dvaceti minut Radiožurnálu vás zdraví Martin Veselovský. Tajná, nebo veřejná volba prezidenta, plán komunistů na prosazení jejich nestranického prezidentského kandidáta, sílící tlak lidovců na návrat Jiřího Čunka do vlády a také debata o tom, zda lidovci slíbí podporu Václava Klausovi výměnou za Čunkovo navrácení vládních funkcí. To všechno zatím sledoval předseda Strany zelených jen zpovzdálí, z francouzských Alp. Jen minulou středu si rýpnul a varoval na dálku před politickým handlem Čunek výměnou za Klause. Dnes je Martin Bursík ve studiu Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu, je hostem příštích Dvaceti minut. Dobrý den.

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Dobré odpoledne.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Předseda lidovců Jiří Čunek říkal minulý týden, že se chováte nedospěle a že vám ve Francii ujely lyže, tak bych chtěl vidět, jak to je. Cítíte se být nedospělý a jestli vám opravdu ty lyže ujely.

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Děkuju. Tak lyže mně neujely, já mám hodně utažený vázání, já jsem na to zvyklý ještě z doby, kdy, kdy jsem někde na vysoký škole jezdil závody, a to vždycky když ujela lyže, tak to bylo špatný, takže lyže mi jedinkrát nespadly z nohou a ne, ne, tohle já nebudu komentovat a já si myslím, že pak se to vyjasnilo. Já myslím, že zkuste pochopit situaci, kdy se dozvím z ČTK informaci, že po obědě mezi prezidentem republiky a premiérem na tiskové konferenci premiér řekne, že sílí tlak lidovců na návrat Jiřího Čunka do vlády a že vážně zvažuje jeho návrat, a to si samozřejmě spojíte, když na tom obědě nebyl nikdo z lidovců a je tam premiér s prezidentem tak, a, a ..., takže já jsem si to takhle spojil, považoval jsem za důležité tuhle věc si vyjasnit a my jsme na to tu odpověď dostali, ta odpověď byla z ODS taková, že o něčem takovém vůbec neuvažují. Myslím si, že Jiří Čunek nejprve reagoval tak, jak bych asi reagoval já, ubezpečil bych, že takové, tento typ obchodu vyžaduje dva partnery a jelikož KDUČSL nechce být takovým partnerem, tak není o čem hovořit, pak k tomu přidal nějaká, nějaká, nějaké věty, které jste tady citoval, a ty věty, ty já nechávám ležet, já prostě stojím o to, abychom měli dobré vztahy v koalici, máme před sebou celou řadu úkolů a tohle nepotřebuju komentovat.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
To znamená, že tahle ta vlnka na tý, na té situaci v koalici je prostě už uzavřená, to už je pasé?

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Tak, já si myslím, že ta reakce moje byla logická, to nemůžeme nechat být, když najednou z oběda vyjde tento typ výroku a já si myslím, že to úplně nebylo povedené od pana premiéra, bohužel jsem se mu nedovolal, protože nejprve jsem chtěl o tom mluvit s ním, ale jinak to považuji skutečně za vlnku, ale zároveň to považuju za důležité, protože jsme si to prostě vyjasnili, a tím pádem si myslím, že ta volba prezidenta by neměla být touhle jaksi nedůvěrou nějakým způsobem poznamenána, že ta vyjádření byla dosti jednoznačná.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Je mi jasné, že je trošku zvláštní ptát se vás, místopředsedy vlády, na to, co řekl a proč to řekl premiér, ale máte nějaké vysvětlení pro to, proč to řekl?

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Já jsem se pak teprve dozvěděl z ČTK, že to bylo na dotaz novináře, což také jsem v prvopočátku nevěděl, nevím, tak víte, jak to je, jedna věta je mezi svátky, je to těžké pro novináře najít si nějaká témata tak, když se něco objeví, tak najednou z toho je ta bublina větší, a to není, prosím vás, teď kriticky k novinářům, vy máte strašně ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Trošku to tak vypadalo.

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
... vy máte strašně těžkou práci, já vám to nezávidím, a tak si myslím, že to je vlnka, ale zároveň, že ta informace, kterou z toho veřejnost i my jsme dostali, totiž že tady skutečně z KDUČSL ani z ODS taková vůle není, že to spojováno nebude, tak si myslím, že tohle je důležité a že to, že by mohlo přispět k tomu, aby ta volba prezidenta byla důstojná, když už nemůže být bohužel přímá volba prezidenta.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
A když už jsme u stylu nebo formy volby prezidenta, tak nevím, jestli to je další taková mediální vlnka, v každém případě zástupci a zákonodárci ODS stále prosazují tajnou volbu prezidenta tak, jak byl při posledních volbách prezident volen, jsou tady ale i protinázory zejména ze strany některých zákonodárců sociální demokracie, že by volba měla být veřejná. Pan poslanec Rath, šéf sociálně demokratických poslanců Hašek. Co vy?

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Já si myslím, že to není úplně šťastné, je to přeci jenom tak, že máme vládní koalici, ODS, KDUČSL a zelení, ale ve věci volby prezidenta nemáme žádnou koaliční dohodu a je dlouhodobě známo, že zelení usilují o to, aby tady byl nějaký jiný kandidát, také jsme nabídli Jana Švejnara jiným politickým stranám, bylo by dobré, abychom teď ten měsíc více koordinovali ty kroky, a tohle, co řekl pan poslanec Rath, si myslím, že je ukázkou toho nekoordinovaného kroku, protože tohle nikterak s námi diskutováno nebylo, můj názor na to je takový, že tohle jaksi vyřčení tohoto, tohoto principu, které na první pohled zní docela sympaticky, veřejnost se dozví, kdo jak hlasoval, když už nemůže být přímá volba prezidenta, tak ať aspoň víme, kdo jak hlasoval, to na první pohled je to sympatické, ale zároveň se obávám, že to je tak trochu, ať se pan kolega nezlobí, populistické, protože tady by muselo dojít k dohodě obou dvou komor nad způsobem volby a je to docela zřejmé, že v Senátu ODS bude chtít tajnou volbu a je to tak tradiční, je to prostě standardní u té volby prezidenta, takže tohle si myslím také, že bude jenom taková vlnka a byl bych hrozně rád, kdyby tyhle vlnky nějak jako se vzedmuly a ta hladina se uklidnila před tou volbou, protože mně dělá starosti to, jestliže při té volbě předvedeme, teď mluvím jako politici, za všechny politické strany, to, že nedokážeme zvolit nějakým důstojným způsobem, to znamená, to znamená vyvrátit nějaké možné pochybnosti o tom, že ta volba ve skutečnosti není tajná, že si politické strany kontrolují poslance, anebo že se budeme handrkovat o tom, jestli to má být veřejné, anebo nemá, anebo komunisté zase vymyslí nějakýho dalšího kandidáta a najednou budou zase dělat chaos, tak si myslím, že tím jenom veřejnost můžeme nazlobit, a zcela po právu, takže já si strašně přeju, abychom tuhle volbu zvládli co nejdůstojnějším způsobem, máme dva kandidáty, kteří mají hodnotu, ten souboj je vyrovnaný, a bylo by prostě, bylo by selháním politiků, kdyby kvůli takovýmhle návrhům a procedurálním otázkám v tom vlastně z toho udělali takový blázinec, že lidé by si zase řekli: "Aha, tak, tak jako tohle je špatný."

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Tak to nakonec uvidíme v podstatě přesně za měsíc a jeden den.

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Přesně tak.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Na druhou stranu, ta přímá odpověď na moji otázku znamená, že zelení by nechtěli veřejnou volbu prezidenta.

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Já teď mluvím za sebe, já jsem neměl čas to konzultovat s, v předsednictvu strany, přijel jsem vlastně předevčírem, takže to ještě budeme konzultovat, ale má odpověď na to, je z několika důvodů, které jsem tady uvedl, negativní. To znamená, my máme za to, že by ta volba měla být tajná, ale zároveň bychom byli rádi, aby, aby došlo k tomu, že ta volba bude skutečně tajná, že tam nebudou nějaké ty finty s fotografováním hlasovacích lístků mobilními telefony, anebo kontrolou přes zrcadlo v místnosti, kdo tam má jaký křížek či kolečko a takovéhle nesmysly.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Možná i množství hlasovacích uren, jejich vzdálenost a tak dále?

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Já tyhle triky se ještě musím všechny naučit, ale ne proto, abych je použil, v žádném případě, ale pro to, abychom se pokusili jim zabránit, my jsme poslali ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Jak to chcete udělat, pane předsedo?

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
...my jsme do té volební komisi, naše předsedkyně klubu Kateřina Jacques tam prosadila také zeleného a vybrali jsme ze svých řad toho největšího a nejsilnějšího, Přemek Rabas, ředitel chomutovské zoo, tak ten tam bude v roli toho, kdo tam svoji autoritou a silou by měl zabránit tomu, aby tam případně, doufám, že ne k takovýmhle machinacím, nedošlo.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Myslíte si, že už při té první volbě, která bude probíhat 8. února, už k něčemu takovému bude moci docházet a jste vůbec schopni odfiltrovat, jak to nazveme, řekněme, ty stranické pozorovatele, kteří mohou dělat všechny tyhle ty praktiky, o kterých se jako by pod povrchem mluví, o kterých vám někteří politici říkají "of record", že se dějí, ale na mikrofon to nikdy nepřiznají.

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Já nevím, jestli jsme schopni, já bych teď mohl tady vypsat inzerát, kdo zná různé "finty", jakým způsobem obejít tajnou volbu, obecně tajnou volbu ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Respektive, jak ji zkontrolovat.

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
... jak ji kontrolovat, tak nám, prosím vás, dejte vědět, abychom všechny ty finty znali taky a tím pádem by mohli pohlídat zde volební komisi.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
A nestačilo by se zeptat kolegů poslanců, kteří sedí ve sněmovně delší dobu než vy?

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Ale my se na to ptáme?

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Ptáte se na to?

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
My se na to ptáme.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
A říkají vám to, nebo se jenom vědoucně smějí?

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Ale to, to už je dlouhodobý proces, protože těch voleb už tam bylo více, a tohle je věc, na kterou jsme trochu vytřeštili oči ze začátku, a myslím si, že už jsme do toho pronikli takovým tím pasivním způsobem, že už ..., každopádně budeme mít poradu s kolegou Přemkem Rabasem, který bude v té komisi, a každopádně se společně připravíme na to, abychom tohle se pokusili co nejefektivnějším způsobem pohlídat.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Kdyby váš kolega Přemysl Rabas zjistil, nebo kdokoliv z vás jiných, protože budete v Poslanecké sněmovně, bude se pan Rabas účastnit práce té volební komise, tak kdyby zjistil, že se něco takového chystá, jakože je velká pravděpodobnost, že možná tak něco takového se chystat bude, když už u minulých voleb takové věci byly, tak řeknete to veřejně, nebo to budete vyřizovat jen v rámci politických stran?

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Já myslím, že on tu příležitost mít nebude, protože ta volební komise ta vlastně zasedne a on se stane jejím aktivním členem až v momentě, kdy ta volba bude zahájena, čili tam nebudou nějaké konzultace předem, kdy on by se dozvěděl, že se chystají nějaké politické strany použít, já nevím co ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Kontrolní mechanismy.

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
... různé barevné fixy, nebo já nevím co, takže tuhle příležitost on mít nebude, ale každopádně kdybychom tohle zjistili, tak bychom hledali nějakou formu, kterou tomu zamezit, jestli ta forma by byla taková, že to řekneme médiím, nebo budeme o tom jednat s těmi partnery politickými, to vám teď nedokážu říct.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Říká zatím v těchto Dvaceti minutách Radiožurnálu Martin Bursík, předseda Strany zelených. Hovoříme samozřejmě zejména o prezidentské volbě, a také neustále tématem zůstává přítomnost, či nepřítomnost lidoveckého předsedy Jiřího Čunka ve vládě. 12. prosince byl tady hostem Dvaceti minut premiér Mirek Topolánek a říkal, že o vzetí, či nevzetí Jiřího Čunka zpět do vlády se rozhodne v průběhu ledna na koaliční schůzce. Víte už, kdy bude ta koaliční schůzka, pane předsedo?

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Já jsem jenom teď se díval do diáře elektronickém, mám tam napsáno něco na čtvrtek odpoledne, ale nevím ještě témata, nevím ještě kde, nevím, jestli je to potvrzeno a není to schůzka, která by byla iniciována z naší strany, tak tohle teprve bude upřesněno a zároveň mám celou řadu témat, která bych chtěl diskutovat primárně s panem premiérem, takže myslím, že se také dohodneme tenhle týden na tom, že bychom se spolu sešli a trochu si promluvili, protože já teď očekávám, že ten jeden měsíc bude hodně napjatý, že bude poměrně jako dusno a vyšší ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Vypadá to tak.

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
... a vyšší tep a přeci jenom.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
O čem chcete debatovat s panem předsedou vlády?

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Já myslím, že máme celou řadu témat jak prioritních, která je jako vláda, jako koaliční partneři bychom měli řešit, máme vlastně za sebou jeden rok společného vládnutí, každá strana si připravuje takovou bilanci toho, čeho dosáhla a čeho ne, a takový rozhovor na úrovni předsedů strany je důležitý proto, abychom si vlastně vytvořili navzájem prostor pro prosazování našich politických priorit, které máme v programovém prohlášení vlády, to zaprvé. Za druhý je určitě důležité si promluvit i o té prezidentské volbě a vlastně vyjmenovat ty možné scénáře, které tady jsou před námi. Já bych byl rád, kdyby taková ta nervozita, která byla, která stoupla, kdyby se podařilo tu nervozitu trochu jako utlumit a přeci jenom si myslím, že ty mezilidské vztahy mezi námi, které za ten rok nějak se prostě dostaly do nějaké polohy, by nám mohly pomoci, aby v takovém rozhovoru jsme to dokázali nějak jako klidně a racionálně posoudit a ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Jenom pardon, rozumím tomu, že ty vaše mezilidské vztahy jsou ...

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Já myslím, že jsou v podstatě jako dobré, že to, že to je tak, že ani předtím ani teď za ten rok jsme se nějak navzájem nepodrazili a zároveň to samozřejmě není vůbec jednoduché, prostě Strana zelených a ODS jsou strany, které jsou v mnoha prioritách odlišné, a popravdě řečeno, nám v tom ještě trochu neplechu dělá právě ten vztah pana prezidenta a ODS a jeho vliv na ODS. Myslím si, že to vládnutí by bylo o hodně jednoduší, kdyby, kdyby ty různé vzkazy a jaksi prezidentovy vyhrocené názory se občas nepromítly na stanoviscích některých kolegů z vlády a víc o tom nechci říkat, protože to je prostě, vláda je tým a my tam jednáme týmově, čili máme řadu témat, o kterých budeme mluvit, a já bych byl rád, kdyby ..., není to tak, že bychom potom měli nějakou, nějakou tiskovou konferenci nebo něco takového, spíš jde o to si prostě celou řadu věcí vyříkat.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Rozumím.

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Připravit se na to, co je před námi.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Kdyby tématem, například té čtvrteční koaliční schůzky bylo opravdu vzetí, či nevzetí Jiřího Čunka zpět do vlády, tak tam Strana zelených, vy, přijdete s čím?

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Já si myslím, že to tématem, pane redaktore, nebude, že ta odpověď na, na moji krátkou SMSku dole na svahu ve Francii, kdy jsem ještě rychle chtěl stihnout jeden vlek, abych vyjel nahoru, protože bylo nádherně, tak ta odpověď, si myslím, že jasně ukazuje, že nikdo nebude mít zájem, aby teď před prezidentskou volbou došlo k nějakému manévru tohoto typu, to znamená k rozhodování politickému o návratu Jiřího Čunka do vlády, protože by to popřelo ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
To znamená, to se odsune za prezidentskou volbu.

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Myslím si, že ano, a ...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Jenom, pardon, to si myslíte vy, nebo to máte, řekněme, potvrzeno i z ostatních stran?

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
To je moje, to je můj politický odhad. A stejně tak si myslím, že tady v tom asi i názor ODS bude takový, že to vyžaduje prostě určitý čas, že to není tak, že bychom teď měli reálně v těhle týdnech jednat o tomto tématu.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Pojďme tedy zpátky k prezidentské volbě. V pátek 4. ledna byl hostem Dvaceti minut předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip a takto objasnil taktiku komunistů pro první volbu prezidenta. Berme to tak, že jsem trochu nechápavý, pojďme si to ještě jednou srovnat.

Vojtěch FILIP, předseda KSČM:
Ne, tak počkejte, počkejte.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Komunisté jsou rozhodnuti.

Vojtěch FILIP, předseda KSČM:
Vy jste, vy jste velmi chápavý, proto jste začal tu naši debatu dnešní tím, kde je ten třetí kandidát a já vám říkám, protože zatím by neměl podporu ostatních politických stran, tak jsme ho zatím nepředložili toho kandidáta.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
A jinými slovy přístupem k hlasování v průběhu první volby se pokusí komunisté si vynutit další volbu a další kola, ve kterém budou moci nasadit svého nestranického kandidáta.

Vojtěch FILIP, předseda KSČM:
Aby mi slušně ..., aby, ne našeho, aby jsme se shodli na schůzce předsedů politických stran na tom, že bude předložen kandidát, který bude mít dostatečnou oporu v Poslanecké sněmovně.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Tolik Vojtěch Filip z tohoto pátku z Dvaceti minut ohledně taktiky komunistů pro první volbu pro 8. února tohoto roku. Co vy na to, pane předsedo Bursíku?

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Byl to určitě tenhle pátek, nebylo to někdy z poloviny minulého roku?

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Pátek, 4. ledna.

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Tak to působí. Já jsem o tom slyšel o tom vašem interview a úplně dobře jsem nepochopil ten postoj předsedy Filipa. Poté jsem dostal informaci od tiskové, že se k tomu vyjadřoval snad Jiří Dolejš z komunistů, nevím, jestli ještě někdo další, kteří jako relativizovali toto vyjádření s tím, že komunisté nepřijdou s nějakým dalším kandidátem. Já si myslím, že jestliže komunisté jsou stranou, která také říká přímá volba prezidenta, chtějí v tomto vyjít vstříc lidu, tak k tomu vůbec nepasuje to, že by najednou vytáhli z rukávu králíka, přišli s nějakým jiným jménem v momentě.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Oni prý mají, pane předsedo, pět těch králíků.

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Jo, tak ať je nechaj v kotci a nechaj si to na dobu za dalších pět roků, jo, ale přeci jenom podívejte, tady to vypadalo tak, že se nedokáže, nedokáží zelení, lidovci, sociální demokraté, komunisté, dva senátorské kluby, Klub otevřené demokracie a Nezávislí shodnout na kandidátu a bylo to velmi obtížné. A nakonec jsme se shodli a myslím si, že ku prospěchu téhle země a nakonec i občanů, kteří to pozorují, máme dva kandidáty, kteří jsou vyrovnaní, kteří jsou, z nichž jeden z nich přináší, myslím si, určitý nový vítr a jiný styl politický, jiný způsob argumentace, otevřenosti, osobní zkušenosti, a jestliže teď najednou komunisté říkají, že mají dalších pět kandidátů, tak jako prostě, pardon, ale zaspali dobu, a já nechápu jednu věc, já si myslím, že komunisté teď jsou v situaci, kdy mohou v jakési koalici, která, kterou dávám do uvozovek, podporovat jednoho kandidáta, který by přinesl určitou změnu jak, jak v domácí politice a v atmosféře domácí politiky, tak zároveň v zahraničí, a myslím si, že pro ně je to plus, oni mohou tímhle způsobem z toho kouta jaksi vyjít někam na slunce a společně s ostatními tohohle kandidáta podporovat, anebo se vrátí k té své strategii, prostě čím hůř, tím lépe a začnou dělat nějaký chaos okolo té volby, a tohle si myslím, že by měli velmi rozmyslet a zase si myslím, že to je vlnka a tohle já možná budu chvíli používat, to mně přišlo od vás docela jako hezké rčení.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
To jsem rád, že sem vás inspiroval, opravdu.

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Protože ta vlnka se obvykle uklidní. A myslím si, že tohle by si také mohlo sednou a že to musí KSČ si rozmyslet a že v podstatě tady jiná alternativa neexistuje, my jsme tak daleko v té volbě a máme tak vyhraněné dva kandidáty, že teď kdyby přišli v podstatě s jakýmkoliv jménem, jako byť by to byl nějaký Albert Einstein, tak si myslím, že na to je pozdě a že už se to nepodaří politicky vyjednat, já vím, o čem mluvím, protože sem vedl půl roku velmi intenzivní jednání o Jana Švejnarovi.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Já tomu, pane předsedo Bursíku, rozumím. Na druhou stranu myslím, když se podíváme na jednoduché počty zákonodárců, kteří jsou k dispozici v Parlamentu České republiky a kteří budou volit prezidenta, tak dobře víme, že komunističtí zákonodárci mohou být a pravděpodobně budou tou silou, která prostě rozhodne, kdo bude prezidentem, a to co načrtl Vojtěch Filip v tom pátečním rozhovoru, že si vyzvednou volební lístky, rozhodnou se proto, aby i do druhého, třetího kola postupovali dva kandidáti a ve druhém a třetím kole první volby nebudou podporovat nikoho, ale volit budou, tak to je přece plán, který tak může být, který rázem může tu první volbu zcela zhatit a celé to posunout do volby druhé, kde se vše může opakovat, anebo může nastat prostě jiný kandidát. Není to tak?

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Já ještě přepínám jako z těch hor tady do tý politiky, jo. Vy jste mi teď vyložil tu, vy jste teď citoval Filipa, já jsem to prostě nepochopil, co on říká, já tomu rozumím teď při mém schopnosti chápat zase politiku, tak tomu rozumím tak, že chtějí dělat chaos a že zároveň to, to, že nebudou volit nebo budou nechávat prázdné lístky, že to každopádně hraje do ruky Václavu Klausovi tahle věc.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Jak to?

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
A protože když se té, když se té volby oni nezúčastní, tak sníží kvórum v té první, v té první volbě, a takže tímhle pasivním způsobem by to vlastně umožnili Václavu Klausovi, a to je věc, kterou oni musí vysvětlit svým voličům, a nejsem si jist, jestli voliči KSČ jsou takoví fandové Václava Klause, tak tohle podle mě chce ještě si prostě ..., máme nějaký čas na to, aby se k tomu ještě komunisté vyjádřili, jestliže dali tento typ statementu vlastně, pardon, tento typ vyjádření do médií, tak musí nějakým způsobem buďto rozvést, anebo vyjasnit, každopádně je to tak, že každá z politických stran by měla dát k tomu, pokud možno, co nejjasnější pozici s tím, že já například respektuji to, že KDUČSL nemá jednoznačný postoj a že ten postoj je diferencovaný a že část bude volit profesora Švejnara a část bude volit prezidenta, dnešního Klause, to je v pořádku, to si myslím, že je legitimní, ale každopádně všechny politické strany by měly usilovat o to, aby okolo té volby nebyl chaos, aby to bylo co nejtransparentnější.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Poslední otázka. Jan Švejnar stále zůstává a celý ten měsíc do první volby prezidentské bude kandidátem Strany zelených?

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
No, absolutně o tom není žádných pochyb.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Kdyby nastala druhá volba, vypadalo to na patovou situaci mezi Janem Švejnarem a Václavem Klausem, je možná debata o jiném kandidátovi? Neříkám o komunistickém, o jiném.

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Já bych vůbec tohle nemodeloval, zatím to je tak, že ta strategie s Janem Švejnarem se absolutně daří. On skutečně si počíná velmi dobře, získal podporu veřejnosti, za velmi krátkou dobu se dokázal prosadit tak, že ho lidé znají, znají jeho názory, on je ten, který teď má iniciativu a snaží se jak vlastně chodit s názory do médií a ukázat, jaký by byl, jakým by byl prezidentem a zároveň, jakou si přeje mít Českou republiku. Zrovna dnes má, myslím, představit, včera jsme spolu večer hovořili, program, kde by vlastně byl konkrétnější ve věci budoucnosti České republiky, což je to, co třeba jsme postrádali v projevu prezidenta Klause a není důvodu, abychom teď modelovali nějaké jiné scénáře, on má prostě jako ve sportovní žantýrce našlápnuto, tak my děláme maximum proto, abychom ho v tomhle podpořili, aby uspěl.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Tak takových bylo dnešních Dvacet minut. Martin Bursík, předseda Strany zelených, byl mým hostem. Děkuji za vás čas a na shledanou.

Martin BURSÍK, předseda Strany zelených:
Také děkuji. Na shledanou.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
U mikrofonu byl také Martin Veselovský. Přeji vám příjemný podvečer a nezapomeňte, že od osmnácti hodin začíná také Radiofórum Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

autor: mav
Spustit audio