Rozděluje ministerstvo práce a sociálních věcí dotace správně?
Od mikrofonu pořadu O kom se mluví přeje dobrý poslech Jan Pokorný. Hostem je ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Dobrý den. Sedíme, pane ministře, u vás na ministerstvu, o němž Hospodářské noviny napsaly, že rozdělil na dotacích v rozporu s platnými předpisy víc než miliardu korun, máte to všechno v pořádku?
Host (Zdeněk Škromach): Určitě máme všechno v pořádku. Samozřejmě některé věci, které v minulosti se udály, tak byly napravovány postupně. Myslím, že kontroly jsou od toho, aby vedly k nápravě nedostatků.
Moderátor (Jan Pokorný): Ty kontroly neprobíhaly, jak jsem četl v novinách.
Host (Zdeněk Škromach): Ty kontroly probíhaly a probíhají, ale je pravda, že některé věci díky postupu některých úředníků nebyly úplně asi ideální.
Moderátor (Jan Pokorný): Budete z toho vyvozovat nějaké důsledky proti úředníkům?
Host (Zdeněk Škromach): Některé věci už vyvozeny byly, už při mém nástupu došlo k některým personálním změnám. Samozřejmě pokud by se prokázalo, že někdo způsobil škodu, je to třeba rozlišovat, protože samozřejmě tady aspoň tak, jak ty informace jsou i ta zjištění ministerstva financí, nikdo nic neukradl. Pokud jde o tu otázku jinou, to je věc stanoviska finančního úřadu, tam je podivné to, že v podstatě informace, která je teprve zpracovávána na finančním úřadu, v podstatě byla dána k dispozici médiím, protože v první řadě bych předpokládal, že bude projednána s naším úřadem.
Moderátor (Jan Pokorný): Včera jste říkal, že to považujete za provokaci. Koho a kvůli čemu?
Host (Zdeněk Škromach): Tak já myslím, že samozřejmě to může mít určitou vazbu i na nynějšího premiéra, mého předchůdce, protože se to týká vlastně toho období 2001, 2002. Určitě takovéto úniky v materiálu od státních úředníků jsou podivné.
Moderátor (Jan Pokorný): Vy máte pocit, že by někdo z vašich politických oponentů využil tohoto zjišťování finančního úřadu v Praze 1 v rámci předvolebního boje?
Host (Zdeněk Škromach): Tak protože ta kontrola z Ministerstva financí proběhla už koncem minulého roku, čili to není žádná nová věc, tak si myslím, že určitě to je jenom pouze náhoda, že asi 10 dnů před evropskými volbami se taková záležitost a tímto způsobem objeví.
Moderátor (Jan Pokorný): Ale nemáte to podloženo nějakou konkrétní indicií, za kterou můžete dát ruku do ohně?
Host (Zdeněk Škromach): To jsou takové intuice politika, protože samozřejmě to tak vnímám, ale myslím, že i ten způsob Hospodářských novin, kdy se dostaly do jakési role bulváru, si myslím, že také svědčí o tom způsobu.
Moderátor (Jan Pokorný): Tady bych měl asi hájit Hospodářské noviny, protože když zjistí, že úřad například víc než 403 milionů korun rozděluje příjemcům dotací dříve, než byly stanoveny závazné parametry pro jejich využití, tak to je poctivá novinářská práce, to není bulvár.
Host (Zdeněk Škromach): Já myslím, že pracovat s materiálem, který není ani předjednán, ani z naší strany projednán s finančním úřadem a ukáže se, jestli to tak skutečně bylo, tak si myslím, že prostě to není příliš seriozní.
Moderátor (Jan Pokorný): Dobře, to bylo pár set milionů na rozehřátí, pane minstře. Pojďme k vyšším částkám. Myslíte smrtelně vážně hrozbu demisí, pokud vláda o 500 korun nezvedne důchody?
Host (Zdeněk Škromach): Já myslím, že důležitá je jedna věc, tak jak jsem to řekl. Řekl jsem, že jestliže vláda nenaplní to, co má ve svém vládním programu, tj. udržení slušné úrovně důchodů a slušné úrovně životní rodin s dětmi, tak v takové vládě nebudu moci zůstat.
Moderátor (Jan Pokorný): Myslíte to smrtelně vážně? Není to jenom takové vykolíkovávání hřiště.
Host (Zdeněk Škromach): Já to, co říkám, myslím vždycky vážně, ale důležité není to, že chci odejít. Důležité je to, že budou důchody a budou slušné důchody a že budou slušné zajištění pro rodiny s dětmi.
Moderátor (Jan Pokorný): Miloš Zeman v pondělí u nás v Radiofóru mluvil o zradě programu ČSSD. Cituji: Myslím si, že ministr Škromach svým požadavkem, abychom se vrátili k původnímu programu, tuto situaci reflektuje. Je i tenhle váš požadavek a postoj v podstatě návratem k původnímu programu ČSSD?
Host (Zdeněk Škromach): Je to jednoznačně postoj Sociální demokracie, která má ve svém programu právě tyto dvě oblasti jako jedny z priorit. Protože to jsou lidé, kteří v podstatě ať jsou to důchodci nebo rodiny s dětmi, tak ty se neumí bránit, neumí demonstrovat a stávkovat na rozdíl od třeba státních zaměstnanců nebo jiných skupin, které se dokáží organizovat.
Moderátor (Jan Pokorný): Zkusme trochu počítat. Pavel Páral napsal v týdeníku Euro: Jestliže inflace dosáhne v příštím roce, jak uvádějí z daleka nejpesimističtější scénáře, čtyř procent a průměrný důchod je zhruba 7 tisíc korun, tak lze z minimálními znalostmi aritmetiky spočítat, že k zachování kupní síly současného důchodu postačuje zhruba poloviční valorizace, než jakou požadujete vy. Máte to spočítané jinak?
Host (Zdeněk Škromach): Já myslím, že hlavně by si měl pan redaktor nebo kdo to píše přečíst zákon, který stanoví způsob valorizace důchodů a tak jak tedy vychází naše propočty podle zákona a nic jiného my dělat nemůžeme, tak ten nárůst pro příští rok by měl být 6,3 procent. Těch 6,3 procent dává ty částky, které jsou někde kolem těch pěti set korun. Takže samozřejmě to může být plus, mínus 20 nebo 50 korun. Ale nechceme se přít. Navíc se dostáváme dneska do situace, že přestáváme plnit některé mezinárodní úmluvy, jimiž je Česká republika vázána. Samozřejmě tady vzniká problém, protože třeba jednu z těch úmluv bychom mohli vypovědět, pokud bychom se rozhodli, že ji nebudeme plnit, ale až v roce 2009, protože tam jsou třeba určité předpoklady. Takže jednoznačně tady naše počty jsou jasné a já nedávám hlavu v sázku jen tak lehkomyslně, pokud bych tyto podklady a tyto propočty neměl. Samozřejmě vláda může politicky rozhodnout, že půjde i proti zákonu, ale pak by musela změnit zákon. A to v tuto chvíli, myslím, že není reálné.
Moderátor (Jan Pokorný): Dobrá a teď pojďme ještě o pár miliard výš. Proč nebude reforma důchodů do voleb?
Host (Zdeněk Škromach): Reforma důchodů do voleb, proč by nebyla reforma důchodů do voleb?
Moderátor (Jan Pokorný): Dávám záměrně takovou provokativní otázku.
Host (Zdeněk Škromach): Když dojde k politické dohodě a na tom momentálně pracuje skupina expertů pěti politických stran.
Moderátor (Jan Pokorný): Četl jsem vyjádření stínové ministryně práce a sociálních věcí za Občanskou demokratickou stranu, která říká, že když se hranice odchodu do důchodu neposune na 65 let, tak občanští demokraté z téhle komise odejdou.
Host (Zdeněk Škromach): Jsem rád, že ODS sdělila svoji představu o věku odchodu do důchodu. Myslím, že tato vláda udělal v parametrických změnách stávajícího systému takové úpravy, které ten systém udrží stabilní minimálně 10 let. Je potřeba daleko širší politická dohoda než pouze dnešní vládní koalice tak, aby občané a hlavně mladí lidé měli jistotu, že ať tady bude vládnout jakákoliv vláda, takže budou vědět, za jakých podmínek za 20, 30 let do důchodu půjdou.
Moderátor (Jan Pokorný): I mezinárodní instituce kritizují Českou republiku za to, že nesděluje občanům, že situace v důchodech je velice, velice vážná.
Host (Zdeněk Škromach): Situace samozřejmě vážná je, ale z toho střednědobého hlediska je samozřejmě udržitelná. Důležité je říct, že ani důchodová reforma se nedotkne stávajících důchodců a těch, kteří do důchodu v nejbližší době odejdou. Ale bude se v podstatě týkat dnešních mladých lidí, kterým je 20, 30 let, a částečně těch, kterým je dneska 40.
Moderátor (Jan Pokorný): Zlomyslník by řekl: Takže těch vašich nynějších možných voličů se to ještě nedotkne, je to tak?
Host (Zdeněk Škromach): Dotýká se to samozřejmě hlavně našich potencionálních voličů, protože důchodová reforma je hlavně šancí pro mladé a my samozřejmě pokud se podíváte i na skladbu dneska naší struktury, tak Sociální demokracie je poměrně mladá strana.
Moderátor (Jan Pokorný): Myslel jsem těch voličů pro volby, které by byly eventuálně za 2 roky.
Host (Zdeněk Škromach): Ale my musíme myslet i na volby, které budou za 10, 20 let. A tady já myslím, že určitá naděje je v tom, že politické strany chtějí jednat a to, že si každá ta strana už dnes uvědomuje, že sama není schopna svoji představu prosadit.
Moderátor (Jan Pokorný): Jak dlouho jste v politice, pane ministře, že věříte, že se naše politické strany napříč spektrem dokáží na něčem takovémhle dohodnout?
Host (Zdeněk Škromach): Tak záleží, jak se dá politika definovat, ale pokud se týká Parlamentu, tak od roku 1996. Totiž důležitá věc je, že důchodová reforma se nestala předmětem nějakého tvrdého politického boje, a to si myslím, že je právě i to pochopení po letech, kdy to tak bylo, že v podstatě si začínají všichni uvědomovat, že čím dále odsuneme ten problém, tak tím větší to bude problém pro ty, kteří nakonec budou rozhodovat, protože budou muset být ta opatření poměrně velmi nepopulární.
Moderátor (Jan Pokorný): A tu důchodovou reformu musí někdo zaplatit. Kolik si myslíte, že by stála změna důchodového systému? Četl jsem částky 100 miliard.
Host (Zdeněk Škromach): Tady je potřeba říct, že například z tohoto důvodu není možné realizovat kapitálové spoření, protože tady by byly poměrně velké transformační náklady řádově stovek miliard korun a ty bohužel z privatizace, která proběhla v Česku, tady nejsou, protože majetek se rozdal, nekapitalizoval se nikde a dneska máme samozřejmě problém s tímto. To znamená, že tato varianta nepřichází v úvahu. Varianty, které navrhujeme, které zpracovala vláda, v podstatě požadují minimum transformačních nákladů řádově v desítkách miliard korun. A ty je možné samozřejmě získat. Například připravujeme fond pro důchodovou reformu, který by byl naplňován po tu dobu dvaceti, třiceti let z různých výnosů státu, například i z jeho účasti ve státních podnicích jako je třeba ČEZ a podobně. Ten by měl zabezpečit, že v době, kdy bude potřeba tento fond a ten bude potřeba za 20, 30 let, tak že tam ty prostředky řádově ve sta miliardách budou.
Moderátor (Jan Pokorný): V prosinci v České republice skončí náhradní civilní služba. Kdo, pane ministře, nahradí tisíce civilkářů, kteří pracují v nemocnicích a sociálních ústavech?
Host (Zdeněk Škromach): Tak těch civilkářů je asi něco přes 8 tisíc, kteří jsou tak zvaně v činné službě. Nahradí je lidé, kteří prostě jsou bez práce, čili lidé, kteří získají nové pracovní příležitosti.
Moderátor (Jan Pokorný): Jak je k tomu chcete motivovat, aby šli zrovna na takováhle ne příliš atraktivní místa?
Host (Zdeněk Škromach): Jsou i jiná a méně atraktivní místa. Myslím, že nový zákon o zaměstnanosti umožňuje lépe motivovat uchazeče o zaměstnání o to, aby byli ochotni vzít i méně placenou práci. Na druhé straně připravované změny v oblasti daňové nebo i sociálních dávek budou více motivovat k tomu, aby se práce vyplatila.
Moderátor (Jan Pokorný): Když už jsem u té motivace, tak firmy, které v regionech s vysokou nezaměstnaností vytvoří nejméně na 3 roky minimálně 10 pracovních míst, mohou počítat se státní podporou. Na zřízení jednoho místa jim vaše ministerstvo poskytne až 200 tisíc korun. Dosud to bylo 80 tisíc korun. Jaké jsou náklady na jednoho nezaměstnaného ročně?
Host (Zdeněk Škromach): Ty propočty jsou různé. Pohybují se od 150 tisíc až do 2 milionů korun. To záleží, co do toho počítáte.
Moderátor (Jan Pokorný): Takže těch 200 tisíc není víc, než kolik stojí stát jeden nezaměstnaný?
Host (Zdeněk Škromach): Když si vezmete, že to je vlastně 3 roky pro toho člověka, tak to zdaleka tak není a samozřejmě ta firma přinese nejenom zaměstnání pro ty konkrétní lidi, přinese i ekonomický efekt a následky i další efekt v tom, že samozřejmě potřebuje služby, potřebuje nakupovat a tak dále. Čili zaměstná potažmo spoustu dalších lidí.
Moderátor (Jan Pokorný): Akční plán zaměstnanosti a nemocenská budou zřejmě hlavními tématy dnešního jednání tripartity. Podle odborů akční plán zaměstnanosti není dostatečně připraven, podle vás ano?
Host (Zdeněk Škromach): My jsme ten akční plán dneska předložili z toho důvodu, abychom jej projednávali v době zrodu a přípravy se sociálními partnery, protože jeho konečné znění se bude projednávat až 27. června, čili toto je ten důvod. Já myslím, že to není předmět kritiky, ale naopak předmět k aktivaci, protože chceme, aby sociální partneři, jak zaměstnavatelé, tak odbory, měli možnost do toho ještě vstoupit v době, kdy se tento národní plán zaměstnanosti tvoří.
Moderátor (Jan Pokorný): A závěrem, pane ministře Škromachu, otázka z jiného resortu. V dnešním Právu se píše, že už minulá Zemanova vláda dostala od Německa nabídku na stíhačky MIG 29 za jedno euro ročně. víte o tom?
Host (Zdeněk Škromach): Tak to nevím, ale nejsem si jist, jestli MIGI 29 jsou zrovna to nejlepší vzdušnou zbraní pro Českou republiku.
Moderátor (Jan Pokorný): Kolik pracovních míst by přinesl pronájem švédských Gripenů?
Host (Zdeněk Škromach): To se dá těžko odhadnout, ale jestliže tam je předpoklad, že by to mělo být asi 130 procent vlastně této investice, která by se měla v rámci těch programů projevit, tak to mohou být stovky, možná i tisíce pracovních míst.
Moderátor (Jan Pokorný): Hostem dnešního rozhovoru O kom se mluví byl ministr práce a sociálních věci Zdeněk Škromach. Děkuji, na shledanou.
Host (Zdeněk Škromach): Na shledanou.
Moderátor (Jan Pokorný): Čekáme na vaše telefonické ohlasy. A tady je první. Dobrý den.
Názor posluchače: Dobrý den. Tady Petr z Duchcova. Pane Pokorný, já bych se jenom chtěl zeptat, jestli by mi pan Škromach mohl zodpovědět, když v 90. letech my jako důchodci jsme dělali 2 roky, že jsme měli tupé daně, a ty peníze se dávaly do národního fondu a potom tam ještě 25 miliard zbylo tak zvaný vázaný vklad, který byli z první republiky, když si naši tátové šetřili na důchody. Kam ty peníze zmizely? Tam by dneska už bylo pomalu sto miliard, kdyby se to všechno zhodnotilo.
Moderátor (Jan Pokorný): Pane Petře, v tomto případě se musíte spokojit pouze s tím, že vaše otázka je brána jako názor, protože tady neodpovídáme. Na shledanou. Další, prosím. Vítejte.
Názor posluchače: Docent Veselý, Praha 4, dobrý den. V rozhovoru byl zmíněn Miloš Zeman. Tento ohromný žoviální pán neměl nikdy sociálně demokratické cítění. Sociální demokracie byla pro tohoto pána jen a jen výtahem k naplnění jeho mocenských ambicí.
Moderátor (Jan Pokorný): Shodneme se, pane docente, že hlavním hostem byl Zdeněk Škromach a jedna z otázek byla podpořena citací z rozhovoru s Milošem Zemanem?
Názor posluchače: Ano, ale tam rozhovor nebyl, proto se k tomu vyjadřuji. Já jsem ten rozhovor slyšel a rozhovor s ním nebyl. Výtah přestal fungovat podle jeho představ, proto nynější vedení špiní, špiní, zostouzí lépe než političtí protivníci. Rozkradené stovky miliard za doby vlády ODS, strany, která i v této době důrazně bere ochranu gaunery i zloděje, kteří kde mohou, okrádají stát, to jsou hlavní důvody, jistě ne jediné, proč dnešní vláda nemá na zvyšování důchodů. Toť vše. Na shledanou.
Moderátor (Jan Pokorný): Děkuji za názor, na slyšenou. Haló, vítejte.
Názor posluchače: Dobrý den, tady Černoch, Praha. Dokud tady nebudou umět skloubit energii a ekonomiku, tak nebudou schopni vůbec přidávat na důchody.
Moderátor (Jan Pokorný): Jestli dovolíte, já tenhle telefonát ukončí ne proto, že bych se nezajímal o obsah řečeného, ale proto, že technická kvalita toho telefonátu je pod hranicí vysílatelnosti. Omlouváme se. Další názor, haló, dobrý den.
Názor posluchače: Dobrý den, Kříž, Třeboň. Já bych chtěl jenom říct, že sociální spravedlnost v režii Sociální demokracie spočívá v tom, že vyplácí starobní důchody lidem, kteří ty důchody vůbec nepotřebují. Zaměstnává ve státní správě 130 tisíc lidí od pana prezidenta počínaje před předsedu Senátu, předsedu Ústavního soudu před policejního prezidenta a přes odborovou vůdkyni státních zaměstnanců paní Vondrovou. Jsou to všechno důchodci, všichni berou důchody, všichni berou slušný platy, všichni si nahrabali dost. U armády, u policie chodí do důchodu furt v 55 letech. Mohou dělat do 65 let, všichni tam budou, dokud do té práce aspoň dolezou. Kdyby pan Škromach tyhle důchodce vyhnal zítra, sníží nezaměstnanost o 3 procenta, jak by tím prospěl státnímu rozpočtu a vůbec populačnímu rozvoji tohoto národa. Děkuji, na shledanou.
Moderátor (Jan Pokorný): Na slyšenou. Předposlední telefonát. Dobrý den.
Názor posluchače: Dobrý den, pane Pokorný, zdravím vás. Stejně jako řada inteligentních novinářů dobře víte, že Škromachovo ministerstvo samo prohospodařuje miliardy peněz v úřednících. V sociální péči, tam je úředníků úplně nastláno. Měl by se nejdřív zamyslet nad tím, kolik těch úředníků tam má. Kdyby 50 procent okamžitě dneska propustil, tak by ušetřil spoustu milionů korun i na důchody. Děkuji, na shledanou.
Moderátor (Jan Pokorný): Hezký den. Dobrý den.
Názor posluchače: Dobrý den, u telefonu Josef Slabý, Písek. Chtěl bych panu Škromachovi vzkázat, že s ním si žádná reforma ničeho nemůže proběhnout, protože jsou to pořád ty samí lidé, kteří jsou tam, byli tam za komunistů, dneska jsou reformovaní, dávají protekci, pan bývalý šéf resortu obrany, dobré křeslo, ačkoliv k tomu nemá žádné vzdělání. Mně to připadá, abych to tak přirovnal, že se tady snažíme 15 let předělat z chléva, který tady nechali komunisté, byt když ne druhé, tak třetí kategorie. Nemáme podlahy, děláme střechu a když už je to skoro hotový, tak zapomeneme v rohu ty chrochtající svině. Děkuji, na shledanou.
Moderátor (Jan Pokorný): Nejsem si úplně jist, jestli jsme takový telefonát měli vysílat, ale v závěru už se s tím nedalo nic dělat. Je to tečka za dnešním vydáním pořadu O kom se mluví.
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.