Romské děti jako superhrdinové v dětských knihách rumunské spisovatelky Victorie Pătrașcu
Renomovaná rumunská autorka dětských knih a divadelních her Victoria Pătrașcu napsala šest knih pro romské děti. V roce 2019 vydala dvě bohatě ilustrované knihy, jejichž hrdiny jsou romské děti Zuralo a Zurali. V roce 2023 následovala kniha s hlavním romským hrdinou jménem Mario. A pak přišly další knihy. Na jejich vydání se podílel UNICEF a rumunská nadace Împreună. Její první tři knihy nám představí Jana Šustová.
Spisovatelka Victoria Pătrașcu ke svým třem knihám pro romské děti získala inspiraci v nejchudší romské vesnici v Rumunsku, která se jmenuje Poiana Negustorului a leží v župě Bacău. Tam oslovila romské děti.
„Zeptala jsem se na jejich život a odpověděly mi, že největší strach mají z vlků, protože jejich domy nemají okna ani dveře, takže jim v noci zvířata z lesa chodí až domů. Takže to se promítlo do povídek, které jsem pak napsala. Hodně domů v té oblasti je natřených modře nebo zeleně tyrkysově. Takže jsem vymyslela Zemi s domy modrými a zelenými, kde bydlí tyto děti, jejichž rodiče odjeli za prací, a celé to území ovládají vlci, kteří jsou hodně zlí, unášejí lidi, chtějí jim vládnout, nepomáhají jim a jsou špatnými vládci.“
První kniha má název Zuralo a kouzelné kolečko. Jejím hrdinou je pětiletý romský chlapeček Zuralo
„Zuralo, což v romštině znamená Silák, chce tuto zemi zachránit. Ale neví jak, a tak žádá sourozence, aby mu pomohli, ale ani oni si neví rady. Ale nakonec pomoc přijde od dědečka, který je kotlář a má dílnu, kde se věnuje svému řemeslu. A tento dědeček mu řekne, že každý člověk na této zemi má dvě kolečka: Kolečko rozumu a kolečko srdce. V okamžiku, kdy se tato kolečka točí společně, může člověk dělat cokoliv. Ale Zuralovi se otáčí pouze kolečko srdce, zatímco kolečko rozumu se mu netočí, protože nikdy nebyl ve škole. A dědeček mu řekne: ‘Běž do školy, protože tam se naučíš, jak vyhnat vlky.’ Zuralo tam jde a opravdu se dozví, jaké jsou zvyky vlků, kdy spí, kdy mají radost, kdy je možné je zajmout a podaří se mu se k nim přiblížit. Vynalezne křídla pro svého koně a s tím okřídlenými koněm se vrhne na vlky, vyžene je a země je osvobozená.“
Druhá kniha má titul Zuralina píseň.
„V druhém díle vystupuje Zuralí. Ta holčička hodně chytrá, chodí do školy, ale je nesmělá a nemá odvahu. To znamená, že její kolečko srdce se netočí, protože tatínek odjel a od té doby ona nemůže hrát na housle, které má moc ráda. Ale dědeček jí řekne: ‘Pokud bys měla přátele a dělala, co Tě baví, Tvé srdce se osvobodí, dostaneš odvahu a zajistíš dobré postavení této Zemi s domy modrými a zelenými.’ A to se jí nakonec podaří.“
Třetí kniha vyšla pod názvem Mário všechno poplete.
„Mário všechno poplete je o dítěti, kterému se netočí žádné kolečko, protože je dyslektik, plete si písmenka, neumí počítat a děti se mu posmívají. Ale má štěstí na učitelku, která se jmenuje slečna Dobromyslová, a ta navrhne dětem, aby si holčičky obuly boty kluků a naopak kluci boty holek. A pak jim řekla, ať běží – ale děti často upadly. Takže tak zažily, jak je těžké chodit v botách někoho jiného. V rumunštině máme výraz ‘Zkus chodit v jeho botách,’ což znamená ‘Zkus porozumět člověku, který je vedle tebe, buď empatický a pomoz mu.’ Takže dětem došlo: ‘Pokud nemám dobré boty, moc toho nezvládnu, takže i Mário potřebuje pomoc, aby už nebyl popleta ale šikula.“
Knihy jsou určené dětem v mateřských školkách a v první třídě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.