Romové z ostravského Přednádraží vyrazili na radnici. Bojí se vystěhování

2. srpen 2012
Zprávy

Desítky Romů z ostravského Přednádraží obsadily radnici. Za úředníky se Romové vydali z obavy, že přijdou o střechu nad hlavou. Stavební policie by totiž údajně mohla nařídit úplné uzavření a vyklizení domů, ve kterých žijí. V nich už od minulého týdne neteče voda.

Na místo dorazila asi třicítka obyvatel Přednádraží včetně řady dětí. Atmosféru na ostravské radnici by bylo nejlépe možné popsat jako dlouhou hádku na chodbě. „Městský obvod, jakýkoli papaláš, proč nám nepomůžete? My jsme lidi na dvou nohách, to jsou děti!" křičeli nespokojení lidé.

Po úřednících protestující chtějí, aby zajistili dodávku vody, případně aby jim poskytli náhradní byty.

Radnice sice nabídla, že zajistí bydlení na ubytovně lidem, kteří platili nájem. Tam ale Romové odejít odmítají. „Dají vás tam bez nějakých papírů. A vy na té ubytovně zůstanete a už ten byt nedostanete,“ tvrdí jedna z žen na chodbě.

Radnice teď ale podle místostarosty Tomáš Kuřece z ČSSD lidem jinak pomoci nemůže. „Nabídneme vám ubytovny v průběhu měsíce, dvou vám budeme postupně shánět byty,“ snaží se je uklidnit.

O tom, jestli bude možné v domech v Přednádraží dále bydlet, rozhodne stavební úřad zítra. V sociálně vyloučené lokalitě žije celkem asi 200 osob. Problémy se v Přednádraží vyostřily poté, co vodárny domy soukromého majitele nechaly na suchu kvůli dluhům.

autoři: mik , kko
Spustit audio