ROMEA letos zvýší finanční částku na podporu romských studentů. Šance na získání stipendia vzrostou

26. červen 2024

Romští studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol se mohou od 17. června do 22. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na nový školní rok 2024/2025.

ROMEA letos podpoří o 20 studentů více než loni. Celkem bude moci získat stipendium stovka romských studentů. A proč jen studenti z řad Romů? Podle zástupců organizace ROMEA se musíme pro odpověď podívat i trochu do historie.

„Romové dlouhá léta čelí diskriminaci, nepřátelským náladám, dlouhodobě patří k nejchudší skupině obyvatelstva. Například v roce 1774, kdy byla zavedena povinná školní docházka pro občany Rakouska Uherska, bylo ještě možné beztrestně zabít Roma, pokud byl přistižen při toulce v oblastech, kde byl jeho pobyt zakázán (i když se tam třeba narodil). Ženám a větším dětem byly za toto porušení odřezávány části uší. Ačkoliv se povinná školní docházka týkala veškerého obyvatelstva Rakouska Uherska, od všech Romů byla striktně vyžadována až po druhé světové válce,” vysvětlil ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý, který zároveň připomněl výsledky nedávného rozsáhlého průzkumu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (RILSA).

„Výzkum ukázal na ohromné rozdíly v socioekonomické situaci Romů a Romek v České republice. Rozdíly ve srovnání s populací obecnou jsou významné a mnohdy řádově odlišné. Podle výsledků výzkumu je jeden z klíčových důvodů těchto rozdílů právě nízké vzdělání,“ uvedl Zdeněk Ryšavý.

S tím souhlasí i manažer stipendijního programu organizace ROMEA Štefan Balog: „Jsme přesvědčení, že podpora vzdělávání je ta správná cesta a jedině tak umožníme Romům stát se právoplatnými členy naší společnosti, do které budou celý život přispívat a v tomto duchu pak budou vychovávat i své děti, tedy další generaci.”

Předávání stipendií

Výše ročního stipendia pro středoškoláky se letos zvýší o tisíc korun a bude 15 tisíc, pro studenty VOŠ zůstává částka 21 tisíc a vysokoškoláci si přilepší o tisícikorunu a získají na akademický rok 26 tisíc korun. Nicméně finanční podpora není jediným benefitem stipendijního programu. Studenti mohou využívat také různých forem doučování, mají možnost získat jazykové kurzy zdarma, nebo si pořídit učebnice.

„Stipendijní program organizace ROMEA je unikátní v tom, jak je komplexní. Studenti nedostanou jen finanční příspěvek, ale mají možnost využívat jazykových kurzů nebo si mohou nechat proplatit učebnice. Mám obrovskou radost, že díky podpoře stávajících i nových donorů můžeme v následujícím školním roce zvednout počet stipendistů z 80 na celkem 100 studentů,“ doplnil Štefan Balog.

„Součástí stipendijního programu jsou i pravidelná setkávání studentů s názvem BARUVAS (romsky ROSTEME), kde klademe důraz na posilování zdravého sebevědomí, motivaci ke studiu a seberozvoj. Diskutujeme o aktuálních tématech, jako je třeba romská identita, aktivní občanství a podobně. Samozřejmě se snažíme ve studentech probudit také zájem o romskou historii a jazyk. Náš program nabízí také možnost doučování a mentoringu,” dodala koordinátorka mentoringu a vzdělávacích aktivit Denisa Hamáčková.

Všichni stipendisté (s výjimkou maturantů a studentů vysokých škol v absolventských ročnících) musí během roku odpracovat 50 hodin formou dobrovolnické činnosti. Mohou pomáhat v neziskovém sektoru, doučovat, nebo se mohou realizovat v psaní článku na serveru Romea.cz. „Studenti musí věděli, že vrátit společnosti něco za podporu, kterou získali, je důležité,“ uvedl Balog.

Do programu, který je podporován ze soukromých zdrojů nadací a drobných dárců, se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce je na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého mohou studenti žádosti posílat. Tento rok budou nově probíhat pohovory pro nové žadatele, bez kterých nebude možné stipendium získat.

zdroj: Romea.cz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.