Romantika pro pár, ale i zážitek pro rodinu. Zámek Konopiště láká nejen na snídani ve vídeňském stylu

I přesto, že zámek Konopiště není utajený ani neznámý, místo v našem seriálu o památkách si našel. Pro návštěvníky totiž přichystal přes léto nevšední program – vídeňskou snídani servírovanou na zámeckém balkonu. A to přesně tak, jak si ji nechával připravovat arcivévoda František Ferdinand d’Este.

„Dneska budou vajíčka, vídeňské párečky, ovoce a pak na císařských houskách džem. Dostanou pak ještě kávu a čaj,“ usmívá se paní Jitka, která v zámecké kuchyni připravuje pro návštěvníky jídlo.

Skromně a s grácií

Stoupáme v zámku nahoru do druhého poschodí.

„Snídaně se odehrává na zámeckém balkonku, který je zakrytý, takže je tu možné snídat, i pokud prší. Naopak to má hezkou, působivou atmosféru. Z balkonku je krásně vidět na nádvoří, a jelikož ještě nemáme zahájen návštěvnický provoz, návštěvníci mají zámek v podstatě jenom pro sebe. Je tady klid a ticho,“ říká kastelánka zámku Konopiště Jana Sedláčková.

Je zároveň i jednou z průvodkyň: „V 19. století se už snídalo velice skromně, s důrazem na zdravovědu, která v té době velmi pokročila, a na to, aby to bylo noblesní, kultivované. Nepřejídali se, opravdu jedli zdravě, vydatně, ale s grácií.“

Romantika pro dva i zážitek pro rodinu

Protože snídaně začíná v osm hodin ráno, účastníci mají dvě hodiny čas, než do zámku dorazí první návštěvníci.

Gastronomického zážitkového programu se můžou každý den od června do září účastnit skupiny až šesti lidí.

„Dneska máme ve skupině šest osob, je to maximum. Samozřejmě můžou přijít i jenom dva a užít si snídani jako romantický pár, ale mohou využít i tu možnost, že přijde celá rodina,“ vysvětluje Jana Sedláčková.

Nejen snídaně

Nejprve čeká návštěvníky krátký úvod do etikety habsburského dvora: „Pokud dáma vstala od stolu, stoupli si všichni pánové a počkali, dokud dáma neodejde. Stejně tak, když přicházela. Pokud si sedala, pán, který jí přináležel, jí přidržel židli, přisunul ji ke stolu. Dáma se naopak nikdy neopírala o lokty ani o opěradlo židle, ani o stůl. Měla je jenom lehce položené na stole a seděla vzpřímeně.“

Čtěte také

Snídaně tu nejsou jediným zážitkovým programem. Návštěvníci můžou dorazit také na večerní prohlídku, kde se dozvědí, jak aristokracie trávila volný čas a jak vypadaly šlechtické zábavy a slavnosti. Odpoledne zase dámy, a nejen ty zámecké, můžou dorazit na takzvané kolace neboli odpolední čaje se zákuskem.

autoři: Karolína Burdová , vma
Spustit audio

Související