Rodina je základ, tvrdí pěstounka na přechodnou dobu. Alžběta Hlásková se postarala už o 14 dětí

5. říjen 2015

Alžběta Hlásková je průkopnicí pěstounství v Česku. První dítě na přechodnou dobu měla s manželem od roku 2009 a přiznává, že tehdy nebyla na některé situace dostatečně připravená.

„Zvládám to díky úžasnému manželovi, který v tom jede se mnou,“ přibližuje Alžběta Hlásková, jejíž rodina tvoří jeden tým a v současné době pečuje o 14. dítě.

Pěstounství se věnuje i se svými dvěma dcerami, kterým je 13 a 15 let. „Naše děvčata věděla, že se té problematice věnujeme, už dřív jsme pomáhali s dospělými dětmi,“ ujasňuje situaci Alžběta Hlásková.

Její děti vědí, že z rodiny neodejdou jinam a celá situace je tedy prý mnohem přirozenější, než se na první pohled může zdát. „Naše děti vědí, že se občas stane v rodině něco závažného,“ dodává k tomu Alžběta Hlásková v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.

Čtěte také

Když se však vrací k roku 2011, kdy jí opouštělo první dítě, uznává, že ji to mrzelo. „Člověk si neumí představit, jak to s ním bude cvičit,“ tvrdí. O to víc, že v Česku tehdy neměli lidé s pěstounstvím na přechodnou dobu dostatek zkušeností, ze kterých by mohla čerpat. „Nakonec jsme to zvládli dobře,“ ohlíží se do minulosti.

Alžběta Hlásková, průkopnice pěstounství v Česku

K dětem, o které se na přechodnou dobu stará, navazuje srdečnou vazbu. Uvědomuje si ovšem, že ji navazuje ve prospěch dítěte. A po předání už děti nekontaktuje. „Je na nich, jestli se s námi chtějí potkávat,“ popisuje Alžběta Hlásková.

Zajímá vás víc? Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio