Říkali mi, že holocaust nikoho nezajímá, tvrdí autorka knihy Přátelství navzdory Hitlerovi

22. říjen 2013

Všechno začalo zájmem o projekt Zmizelí sousedé, pokračovalo novinovým článkem a knihou Přátelství navzdory Hitlerovi. Novinářka Judita Matyášová pátrala po osudech několika desítek dětí, které se na začátku druhé světové války dostaly do Dánska. V úterý si s ní povídala moderátorka Lucie Výborná.

„Říkala jsem si, že by bylo fajn napsat několik příběhů z projektu Zmizelí sousedé,“ vzpomíná Judita Matyášová s tím, že jeden z osudů se dostal také na titulní stranu Lidových novin. Šlo o příběh dívky, která před cestou do Dánska zašla k fotografovi. Po mnoha letech procházel už stařičký fotograf snímky a vzpomněl si na tuto zákaznici.

Mladí lidé pak v rámci projektu Zmizelí sousedé pátrali i po této dívce. „Najednou měla fotka jméno a příběh. Myslela jsem si, že nikdo z té rodiny nežije,“ přiznává Judita Matyášová s tím, že po několika dnech od vydání příběhu v novinách jí zatelefonovala sestřenice dívky z fotografie.

Čtěte také

Paralely s dětmi Nicholase Wintona nehledejte. Téměř stovka náctiletých spolu strávila několik měsíců. „Viděli se každý den. Pak jeli do Dánska, žili na různých místech a vážili si, když mohli být spolu,“ popisuje.

Jaké bylo odjet do zahraničí, navíc do země, kde mluvili pro ně neznámým jazykem? Jak žily děti, kterým se podařilo z Dánska odejít do Švédska? A proč se někteří z hochů rozhodli vstoupit do Československé armády?

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio