Režisér Tomáš Kratochvíl natočil řadu filmů o Romech, sám mezi Romy bydlí
Český režisér a scenárista Tomáš Kratochvíl se věnuje převážně dokumentární tvorbě. Řada z jeho filmů se zaměřila na tematiku Romů a pravicového extremismu – například Shakespeare v ghettu, Gadžo, Češi proti Čechům, Ubytovny a Pongo Calling. Co ho na Romech zaujalo, kde žije a do jaké školy chodí jeho syn, zjišťovala Jana Šustová.
Filmy režiséra Tomáše Kratochvíla je možné najít na internetu.
„Tím, že to dělám pro Českou televizi, tak to má obrovskou výhodu, že je to všechno na iVysílání. Takže když si tam najdete filmy Shakespeare v ghettu, to je můj první film z roku 2012, kdy studenti DAMU vzali koně, maringotku a jeli hrát Shakespeara do vyloučených lokalit v pohraničí. To mě k Romům přivedlo a zjistil jsem, že mě Romové fascinují a že mají něco, co mi něco strašně chybí ve mně jako v Gadžovi, v Čechovi – nějaký oheň, přímost, vtip a jiskra, a že oni to mají. Tak jsem se jim potom věnoval víc.“
Režisér Kratochvíl mezi Romy přímo bydlel a dodnes bydlí.
Čtěte také
„Další film byl Gadžo. Půl roku jsem bydlel v Předlicích v údajně nejhorším ghettu v té době. A na to navázal celovečerák Češi proti Čechům, který už byl i o tom, že jsme blokovali náckovské pochody a sledoval jsem lidi, kteří se snažili aktivizovat tu romskou komunitu, takže už se pak i bránili sami na některých místech a bylo to dost ostré, tak tak že netekla krev. A pak jsem natáčel s Ivankou Čonkovou film o ubytovnách a o chybějícím zákonu o sociálním bydlení, to je film Ubytovny. A pak jsem natáčel v Anglii romskou rodinu a romského aktivistu, který se jmenuje Štefan Pongo – celovečerní film Pongo Calling, ten v iVysílání není, ale je ke shlédnutí na Dafilms.“
V současné době Tomáš Kratochvíl bydlí s rodinou v Brně na kraji čtvrti, které se říká brněnský Bronx.
Čtěte také
„Náš Maxík chodil do školky, která byla segregovaná romská. A teď chodí na základku, která segregovaná není, ale je namíchaná, hlavně žena se v tom angažuje, a natočili jsme taky o tom film Děti z naší školky. To je film starý tak rok nebo dva. Je o tom, že jsme Maxíka dali do té školky schválně, protože jsme věděli, že jsou tam skvělé učitelky, že je to dobrá školka. A ještě moje žena přemluvila své kamarádky, aby udělaly totéž, takže jsme to vlastně trochu lehounce namíchali, desegregovali takovou cestou ze spoda.“
Podle režiséra je pro dítě dobré, když vyrůstá s vrstevníky z různých sociálních vrstev.
„Když dáte děti do elitní soukromé instituce, tak ho držíte v nějaké sociální bublině. Což může na jednu stranu být fajn, že jsou to děti z podnětného prostředí, které jsou chytré, s jejich rodiči si zpravidla rozumíte, je to jedna bublina, ale vytváří to nějakou elitu a tu společnost to škáluje a vlastně to podporuje segregaci. Dětem prospívá, když vidí ten život, jaký je. Určitě bych své dítě nedal do segregované školy, kde je 90 % dětí z problémového prostředí, které to mají doma těžké. To by byl sociální experiment na vlastním dítěti, to bych neudělal. Ale v té školce to bylo úplně v pohodě, tam byla naprostá většina romských dětí a spousta z nich to měla doma těžké. Byly tam i děti z ubytoven. A na té základce, kde je teď, je to namíchané do takové míry, že si myslíme, že je to v pohodě. Jsou tam dobré učitelky, dobré vedení, skvělá atmosféra. Je tam hodně dětí romských i ukrajinských. Je to prostě namíchané, řekl bych, že je to tak na třetiny.“
Tomáš Kratochvíl má momentálně rozpracovaný velký projekt.
„Ve vesnici, kde jsem vyrostl, jsme koupili pozemek se skládkou a měníme ho na biotop a veřejný prostor. A beru tam místní děti. On je tam děcák a v děcáku bývají často romské děti. Takže i když je to o přírodě a krajině, tak stejně tam mám zase Romy a mám tam děti. To se mi prostě tak děje.“
Říká režisér Tomáš Kratochvíl, který vyrůstal v malé vesnici na Vysočině.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zavoral: Šetřili jsme 20 let, o tom to není. Jde o to sebrat peníze ČRo a ČT, ohrozit je a destabilizovat
-
ONLINE: Námořníci na ruské fregatě pálili varovné střely na jachtu v Lamanšském průlivu
-
Zvrat v kauze čínského špiona v Praze. Soud odmítl přijmout obžalobu, státní zástupce verdikt napadl
-
ŽIVĚ: Francie zahájí mistrovství světa proti Senegalu. Radiožurnál Sport odvysílá přímý přenos

