Řekové ztratili svůj klid, ale běžný turista problémy nepozná, říká překladatelka žijící v Řecku

28. červen 2016

Publicistka, překladatelka a spolupracovnice Radiožurnálu Soňa Dorňáková Stamu žije v Řecku už více než 20 let. I přes to, že se loni mluvilo o grexitu, nemyslí si, že by se Řekové inspirovali Velkou Británii. „Jsou rádi, že zůstali v Evropské unii a že tu stále se platí eurem. Loňský strach, že by Řecko mohlo odejít z eurozóny, byl velký.“

Jak se v Řecku žije po letech krize? „Řekové ztratili hlavně svůj klid. Přišli o čtvrtinu příjmů, třetinu nákupní síly, ze 2 milionů chudých jsou dnes 3 miliony a po posledním balíčku, který řecká vláda prosadila v parlamentu, to vypadá, že se úplně rozpadne střední třída, že přijdeme o menší podniky. Lidem se žije těžko, ale dalo by se říct, že si na neustálé utahování opasků zvykli v tom smyslu, že jsou z toho zklamaní a nevidí světlo na konci tunelu,“ říká Soňa Dorňáková Stamu.

I tak ale Řekové neztrácí smysl pro humor. Dělají si legraci sami ze sebe i z politiků, včetně současného předsedy vlády Alexise Tsiprase. Tomu dali kvůli lhaní dokonce přezdívku Pinocchio. „Řecký premiér před rokem a půl získal moc právě proto, že nasliboval voličům spoustu věcí, ale nic z toho nesplnil.“


Důležitá je pro řeky rodina – rodina stále podporuje například své nezaměstnané děti a je i hodně případů, kdy dědeček s babičkou z důchodu živí celou rodinu. V Řecku krize není tak vidět, jak by možná Evropané čekali. Rodina se semkne a funguje. SOŇA DORŇÁKOVÁ STAMU

I když je v Řecku stále více než 57 tisíc migrantů, turistický ruch to nijak nenarušuje. Soňa Dorňáková Stamu zdůrazňuje, že nevyvolávají žádné problémy a Řekové jsou s nimi velmi solidární. Důvodem je podle ní i to, že migraci zažili na vlastní kůži. Někteří obyvatelé řeckých ostrovů na ně sami museli emigrovat z Malé Asie, když byli ve 20. letech vyhnáni Turky.

Běžný turista podle Soni Dorňákové Stamu ani nepozná, že mají Řekové ekonomické problémy: „V turistických oblastech lidé nemají důvod ukazovat turistům své problémy, řeší si je mezi sebou. Navíc nezapomeňme, že pro Řeky je charakteristické pohostinství. Přestože mají své problémy – finanční či nezaměstnanost, turisty přijímají s otevřenou náručí. Jsou pro ně nejen zdrojem příjmů, ale jsou pro ně hosty, a to je velice důležité.“

Soňa Dorňáková-Stamu ve studiu řeckého veřejnoprávního rozhlasu v Aténách

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autoři: lvb , jpr
Spustit audio