Registrační pokladny v taxislužbě
Účet? Tak se vás zeptá každý druhý taxikář, když vás doveze na místo. Pokud mávnete rukou, zlobit se určitě nebude. Taxikáři v průměru zaplatí ročně 1400 korun jako daň z příjmu, tedy zhruba stovku měsíčně. Zaměstnanec, který má hrubý příjem deset tisíc, zaplatí přibližně desetkrát tolik. Z čeho žijí čeští taxikáři?
Tento nepoměr ukazuje, že užitečné jsou k daňové kontrole určitě taxametry. To jsou přístroje podobné registračním pokladnám. Jsou zatím povinné jenom na Slovensku prakticky pro všechny podnikatele. Ministerstvo financí ale chystá jejich přijetí i u nás.
Český parlament čeká již příští rok další návrh na zavedení registračních pokladen. Možná by se měl poučit v zahraničí. Jaké jsou zkušenosti na Slovensku? "Registrační pokladny na Slovensku se zavedly od 1.1.1995. Jejich smyslem bylo, abychom mohli kontrolovat tržby, které byly hlavně v oblastech malého prodeje, hlavně na tržištích, v chatách ve vysokohorských podmínkách a podobně," vysvětluje tiskový mluvčí Ministerstva financí SR Jozef Mach.
Se zavedením registračních pokladen většina podnikatelů na Slovensku nesouhlasila. Stejného názoru jsou i dva obchodníci z Bratislavy. "Do pokladny musí jít stále dvě pásky. Jedna se archivuje, to je prostě daňový doklad a druhá je pro spotřebitele. Ta páska stojí třeba 15 korun a když máte větší prodej, spotřebujete třeba tři pásky a vyjde vám to 45 korun. A když to spočítáte, že to je třeba denně, tak vám to vyjde na nájem takového malého obchůdku v malém městě," stěžují si podnikatelé.
Ministr financí Bohuslav Sobotka si od zavedení pokladen slibuje větší příjmy do státní pokladny. "Já se domnívám, že ten přínos zavedení registračních pokladen, případně registrovaných účtenek, zvýší příjmy pro státní rozpočet pravděpodobně minimálně v rozsahu stovek milionů korun, ne-li miliard," říká Sobotka.
Zkušenosti na Slovensku však tiskový mluvčí slovenského ministerstva financí popisuje poněkud skeptičtěji. "Celkové číslo není zjistitelné, protože jednoduše na to nejsou ani možnosti. Ale podle celkového počtu nárůstu tržeb se můžeme vyslovit v tom duchu, že zavedení registračních pokladen bylo přínosem," říká Jozef Mach.
Důležité bude eliminovat míru rizik z podvádění. A toto si český ministr financí Bohuslav Sobotka jistě uvědomuje. "Samozřejmě, český člověk je vynalézavý a myslím si, že bude potřeba zvolit velmi sofistikované formy zabezpečení. My v každém případě budeme vycházet ze slovenské zkušenosti a pokusíme se vyvarovat určitých chyb, které tam při aplikaci tohoto institutu nastaly," slibuje ministr.
Předseda Sdružení podnikatelů v České republice Bedřich Danda je však jiného názoru. "Zavedení například taxametrů s povinnou tiskárnou například nikde nezabránilo tomu, aby ten dotyčný zákazník, který se nechá odvézt taxíkem, nebyl okraden. Naopak, vznikly turba a tak dále. Takže předpokládám, že pokud se podaří prosadit a zavedou se pokladny, předpokládám, že okamžitě v české kotlině někdo vymyslí, jak tento software obejít a výsledek bude zase nula," obává se Bedřich Danda.
Český parlament zavedení registračních pokladen již třikrát neschválil. Jestliže by plnily svou úlohu kontroly placení daní stejně kvalitně jako taxametry, pak by se měli naši zákonodárci poohlédnout po jiných zdrojích k naplnění státní kasy.
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.