Reflexní masáž a fyzické i duševní zdraví

pedikúra

V našemo pořadu nám jde také o to, abychom měli v dobré kondici fyzické i duševní zdraví. Tentokrát se zaměříme na jednu z alternativních, ale velmi účinných možností regenerace, takzvanou reflexní masáž. Takové téma jsme probírali s profesorkou Jarmilou Riegrovou z Fakulty tělesné kultury a sportu v Olomouci.

Reflexologie se zabývá stimulací chodidel. Je to doplňková forma regenerace organismu, která může prospět zdravým i nemocným. Na chodidlech je displej všech našich vnitřních orgánů, které mohou být aktivovány právě stimulací reflexních plošek. Ve východních zemích je taková reflexní masáž nohy velmi oblíbenou procedurou.

Riegrová: Je to téměř národní přístup v péči o tělo. Člověk se cítí uvolněnější, odpočatější, nohy přestávají bolet a upravuje se i stav vnitřních orgánů. Doporučuje se asi 10 masážích za týden, to je základní dávka.

Reflexní body na chodidlech si můžeme sami aktivovat pomocí perličkové koupele, masážních podložek, nebo třeba sandálů k masáži uzpůsobených. Neměli bychom ale zapomenout na důležitou věc. Aktivace reflexních ploch tímto způsobem by neměla trvat déle než jednu hodinu. Pak dochází místo stimulace k útlumu. Nejlepší je svěřit se do rukou odborníka.

Riegrová: Nedávno jsem byla v Thajsku a tamější masérka se nám věnovala až 2 hodiny. Masáž u nás trvá kolem 30 minut. Může se masírovat suché chodidlo mohou se použít speciální oleje, dřevěné tyčinky, technika je velice rozmanitá.

Chcete-li povzbudit nohy, unavené dlouhým chozením po tvrdé městské dlažbě nebo turistickým výšlapem horským terénem a přitom nejste odborníky na masáže, zkuste alespoň po koupeli vetřít do kůže oleje se stimulačními přísadami, jako jsou kafr nebo mentol.

Riegrová: I taková masáž, provedená rukou laika a podáním těchto látek do kůže, vyvoláme prokrvení a tím odplavení metabolitů a rychleji dosáhneme regenerace.