Ředitel ŘSD o stavu českých mostů: Historicky se děly věci, které nebyly v pořádku, poučili jsme se
V jakém stavu jsou silniční a dálniční mosty v Česku? Inspektoři Nejvyššího kontrolního úřadu tvrdí, že u nás péče o silniční a dálniční mosty nefunguje. „Evidujeme pouze čtyři mosty v nejhorším stavu, tedy určených k demolici, v současnosti už je opravujeme,“ oponuje Radek Mátl, generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic, ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.
Čtěte také
Nejvyšší kontrolní úřad má ale na stav českých silničních a dálničních mostů jiný názor. Podle jeho zjištění je v havarijním stavu až 500 mostů, které vlastní stát, stát prý navíc podle zprávy NKÚ nemá o stavu mostů přehled.
„S tím nemohu souhlasit,“ namítá Radek Mátl. „Ano, když se podíváme na finanční prostředky a počet běžných prohlídek třeba v roce 2014, vidíme, že prohlídek probíhalo málo. V roce 2018 a 2019 jsme ale dokázali prohlédnout všechny mosty v naší správě."
Časovaná bomba jsou mosty ve správě obcí, obce nemají finanční prostředky na včasné opravy.
Radek Mátl
„Historicky se děly věci, které nebyly v pořádku, kontroly neproběhly, jak měly. V posledních letech se z toho poučujeme, obrovské množství finančních prostředků jde do diagnostiky. A narůstají i prostředky na samotné opravy. V současné době už závěry NKÚ neplatí. Víme, v jakém stavu máme dálniční a silniční mosty, a jsme schopní je opravovat.“
Z jakého důvodu tedy ministr dopravy oznámil, že chce nechat provést audit hospodaření mostů a založit komisi, která bude řešit financování jejich oprav? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Všechny mosty v Česku projdou kontrolou. Resort dopravy také dohlédne na pracovní dobu strojvůdců
Ministerstvo také urychlí práce na zabezpečení železničních přejezdů. Zhruba 500 přejezdů by mělo být zabezpečeno do roku 2022, tedy o pět let dříve, než byl plán.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.