Rakovina na vzestupu? Lékařská diagnostika jde proti ní razantněji, říká odborník
Ve žlutém stanu Radiožurnálu na pražském Václavském náměstí vedle Jana Pokorného tentokrát zasedli hned dva hosté: specialista na nádorovou biologii Michal Masařík a student biochemie Marek Feith, který už od svých sedmnácti let zkoumá rakovinu.
Marek Feith se svou vědeckou prací, ve které se věnuje nádorům hlavy a krku, dokonce vyhrál v mezinárodní studenské soutěži v čínském Pekingu. Dnes působí ve vědeckém týmu Michala Masaříka na brněnské Masarykově univerzitě.
„Pokud chce člověk ve vědě něco dokázat, je třeba s tím začít velmi brzy,” pochvaluje si Michal Masařík. „A Marek vědě věnuje ohromné množství času. Naplňuje mě radostí, že chceme posouvat výzkum nádorových onemocnění směrem kupředu.”
V jeho týmu nejprve Marek začínal s projektem nádorových markerů v oblasti hlavy a krku, v současné době se zaměřuje na zkoumání nádorových buněk pomocí multimodálního holografického mikroskopu. Konkrétně - pozoruje nádorové buňky a jejich interakcí s buňkami imunitního systému.
Lékařská diagnostika postupuje kupředu
Souboj lékařů-vědců s rakovinovými buňkami je jednou z nejdůležitějších vědeckých výzev současnosti. I proto, že rakovina je na vzestupu. Nebo to tak aspoň vypadá.
„Je to dáno životním stylem, ovšem i pokročilejší diagnostikou. Dokážeme tedy odhalit více případů rakoviny,” vysvětluje Michal Masařík.
Zdá se tedy, že můžeme být klidní: za zdánlivě rostoucí číslo výskytů rakoviny je zodpovědná především pokročilá diagnostika, která dokáže odhalit i to, co lékaři před lety nedokázali.
Záznam celého rozhovoru najdete v iRadiu i přímo v tomto článku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.