Rakouský lockdown pro neočkované? Povinné očkování by ze strany vlády bylo upřímnější, tvrdí kritici

V Rakousku začal o půlnoci platit lockdown pro neočkované, který se dotkne přibližně dvou milionů lidí. Neočkovaní budou smět opouštět domov jen kvůli cestě do práce, k lékaři, na nákup nezbytně nutných věcí a na zdravotní procházky. Z povinnosti jsou vyjmuté děti do 12 let. Lidí s jednou dávkou vakcíny se lockdown týkat nebude, pokud předloží negativní PCR test. Jde o obrovský zásah do osobních svobod, argumentují kritici a mluví o praktikách policejního státu.

„Takzvaný lockdown pro neočkované byl ve hře už při přípravě epidemického plánu v druhé polovině října,“ konstatuje profesorka politické sociologie z Vídeňské univerzity Anna Durnová. Ten předpokládal, že k tomuto kroku vláda přistoupí ve chvíli, kdy se zaplní víc než 600 lůžek intenzivní péče covidovými pacienty. Tato situace nastala o uplynulém víkendu, vysvětluje.

Čtěte také

Kancléř Schallenberg sice ujistil, že Rakušané nežijí v policejním státě, ale pokuty, které vláda za stanovila, jsou poměrně vysoké. Za porušení nařízení hrozí podle agentury DPA sankce v přepočtu až 36 tisíc korun. Jak budou kontroly v praxi dodržovat, se teprve ukáže. Situaci bude pro Radiožurnál přímo v Rakousku v následujících dnech sledovat zpravodaj Ladislav Novák.

Kritici upozorňují, že neočkovaní se mohou nadále přemisťovat do práce, stejně tak mohou rodiče doprovázet děti do školy. Podle expertů je proto současné řešení nedostatečné a nebude mít potřebný efekt.

Očkovací kampaň připomínala místy estrádu

Pokud jde o veřejnou debatu mezi příznivci a odpůrci očkování, je podle Anna Durnové z Vídeňské univerzity v Rakousku situace podobná jako v Česku. Stejně jako u nás ani u našich jižních sousedů nemá vláda jednoznačnou představu, jak cílit na ty, kdo vakcínu odmítají.

„Kampaň v určitých momentech připomínala spíše jakousi zábavní estrádu. Například spolková země Burgenland zorganizovala slosovací loterii pro očkované, Vídeň naopak vytvořila očkovací loď pro mladé lidi u populárního ostrova Donauinsel, kam se chodí na večírky,“ popisuje Durnová a upozorňuje, že prostor pro veřejnou diskuzi nad obavami z očkování nebyl rakouskými institucemi nijak moderován ani prioritizován.

To, že vláda zaspala v očkovací kampani a preventivních opatřeních, zdůrazňuje také současná rakouská opozice. Kritici lockdownu mluví také o bezprecedentním zásahu do osobních práv. „Zavést obecnou očkovací povinnost by podle nich bylo ze strany vlády upřímnější,“ shrnuje Anna Durnová.

Nakolik doléhá aktuální epidemická situace na jednotky intenzivní péče v nemocnicích v jednom z nejzasaženějších krajů – na Zlínsku? A mohou unijní státy podniknout účinné kroky, aby zmírnily migrační krizi na bělorusko-polské hranici? Poslechněte si celou polední publicistiku.

Hosty Tomáše Pavlíčka byli:

  • doc. MUDr. Tomáš Gabrhelík, Ph.D., koordinátor intenzivní péče ve Zlínském kraji, primář Anesteziologicko-resuscitačního oddělení, Krajská nemocnice Tomáše Bati;
  • Anna Durnová, profesorka politické sociologie na Vídeňské univerzitě;
  • Martin Dorazín, zpravodaj Českého rozhlasu.
autoři: Tomáš Pavlíček , and
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.