Radka Denemarková vydává nový román: Znásilnění nemá nic společného se sexualitou. Jde o ponižování!

8. prosinec 2014

Víte, kdo jsou Koboldové? „Mají minimální emocionální inteligenci a slabé sociální cítění, určují systém, ve kterém žijeme,“ vysvětluje spisovatelka Radka Denemarková, která podobného Kobolda ztvárnila ve stejnojmenném románu. A nyní ji vychází nový, tedy přesněji řečeno detektivka. Jmenuje se Příspěvek k dějinám radosti. Ale o radost v knize až tak moc nejde. Proč? To nastínila v Hostu Radiožurnálu.

„Ve světě máme země, kde se hromadné znásilňování holčiček a žen používá jako součást náboženského boje,“ říká s tím, že feminismus ji tolik nezajímá. „Vytahuju téma, které se dělo a o kterém se nemluví,“ říká o knize Příspěvek k dějinám radosti.


V roce 2010 uvedlo pražské Švandovo divadlo dramatizaci jejího románu Peníze od Hitlera, v témže roce měla premiéru její divadelní hra Spací vady. Překládá z němčiny, scenáristicky se podílela na televizních dokumentech. Její texty byly dosud přeloženy do 15 jazyků.

Ke své práci potřebuje posedlost, ale s pokorou, která je podle ní důležitější než cokoliv jiného. „Součástí psaní je druh svérázné empatie, člověk se dokáže vžít do různých situací a osudů, ať ho to bolí sebevíc, a nesmí uhnout,“ podotýká.

Spisovatelka už pracuje na dalším románu s pracovním názvem Čokoládová krev. „Musím jazyk vykoupat a umýt, protože nás podvádí. Doba je jiná, jsou jiné pocity a situace, pro které jazyk nemá slova,“ vysvětluje.

Proč se její nejnovější román jmenuje Příspěvek k dějinám radosti? Kde Radka Denemarková píše své knihy? I to jste se mohli dozvědět v Hostu Radiožurnálu mezi 10. a 11. hodinou.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.