Radiofórum - zprávy 24. května 2007
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.
Obvinění ze spolupachatelství při týrání sedmiletého Ondřeje
Václav SOCHOR, moderátor:
S podrobnými zprávami je teď ve studiu Tereza Tomášková.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Hezký podvečer. Ze spolupachatelství při týrání sedmiletého Ondřeje z Kuřimi dnes kriminalisté obvinili jeho třiatřicetiletou tetu Kateřinu Mauerovou. Podle šokující výpovědi malého chlapce, která unikla před dvěma týdny do médií, měl být zavíraný do komory nejen v bytě v Brně a později v domě v Kuřimi, ale také v brněnském Domě dětí a mládeže Paprsek, který vedla právě jeho teta. Pokud by Kateřina pouze věděla o tom, co sestra dělá se svým synem, stíhání by jí nehrozilo. Povinnost oznámit trestný čin se totiž nevztahuje na nejbližší příbuzné pachatele. Další informace má redaktor Ivan Holas.
Ivan HOLAS, redaktor:
Narozdíl od Ondřejovy matky Kláry, která byla obviněna bezprostředně po odhalení, jeho tetu Kateřinu policisté dosud pouze několikrát předvolali k podání vysvětlení. Naposledy dnes dopoledne, dodává jihomoravská policejní mluvčí Jana Šípková.
Jana ŠÍPKOVÁ, jihomoravská policejní mluvčí:
Prokázalo se, že na základě společné dohody se svojí tedy již obviněnou sestrou držela chlapce v době nejméně od poloviny prosince loňského roku do sedmého května letošního roku v domě v Kuřimi.
Ivan HOLAS, redaktor:
Kateřina navíc spolu se svojí sestrou intenzivně bránila policistům, aby otevřeli komoru jedenkrát dva metry, kde byl chlapec zřejmě dlouhodobě držen.
Jana ŠÍPKOVÁ, jihomoravská policejní mluvčí:
Kriminalisté po celou dobu shromažďovali podklady, informace a poznatky k jejímu jednání a samozřejmě možnému podílu viny na týrání chlapce, což vyvrcholilo dnešním obviněním.
Sociálně právní ochrana dětí by se měla zlepšit
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Sociálně právní ochrana dětí v Česku by se měla zlepšit. Chce to prosadit ministerstvo práce a sociálních věcí v souvislosti s případem týraného Ondřeje. Jak zjistila redaktorka Veronika Hankusová, další prohloubení ochrany nezletilých obětí trestných činů připravuje také resort spravedlnosti.
Veronika HANKUSOVÁ, redaktorka:
Jména, adresy nebo fotografie týraných dětí by se v budoucnu neměly zveřejňovat. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila totiž není možné veřejně poskytovat ty informace, které by mohly oběť trestného činu identifikovat.
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti /ODS/:
Nejde o to, aby média neinformovala o trestné činnosti, neměla by při tom být takto identifikována dětská oběť.
Veronika HANKUSOVÁ, redaktorka:
Vysvětlil Pospíšil. Do budoucna by pak chtěl přesná pravidla zakotvit v novele trestního řádu. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas by pak chtěl vytvořit jednotný Národní úřad pro zaměstnanost a sociální péči, který by sjednotil činnost všech institucí, které v současnosti problematiku ochrany dětí řeší.
Petr NEČAS, ministr práce a sociálních věcí /ODS/:
V žádném případě si nemyslíme, že pouhé vytvoření nějaké instituce, že je nějaký čarovný proutek, ale chceme jít cestou systémových změn.
Veronika HANKUSOVÁ, redaktorka:
Šlo by ale o jednotný systém s jednotnou kontrolou. Instituce by mohla začít pracovat v roce 2009.
České firmy získaly v Iráku zakázku za dvě a půl miliardy korun
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
České firmy získaly v Iráku zakázku za dvě a půl miliardy korun. Konsorcium společností Technoexport a Prokop Engineering Brno podepsalo s iráckou vládou smlouvu na dodávku zařízení pro rafinérie v Basře a Bagdádu. Informuje redaktor Pavel Otto.
Pavel OTTO, redaktor:
Podle ředitele Technoexportu Miloslava Kožnara zahájí firmy montážní práce ve druhé polovině letošního roku.
Miloslav KOŽNAR, ředitel Technoexportu:
Když zájem bude v České republice, většina zařízení bude v České republice, některé zařízení, třeba pec, je ze Spojených států.
Pavel OTTO, redaktor:
Kožnar dodává, jak se státní společnosti podařilo zakázku získat.
Miloslav KOŽNAR, ředitel Technoexportu:
Technoexport historicky stavěl šedesát procent iráckých rafinérských kapacit ve spolupráci se světovými firmami, je to projev obrovské důvěry iráckého státu, že jsme pořád schopni vyrobit stejné zařízení.
Pavel OTTO, redaktor:
Kromě ropného průmyslu mají čeští podnikatelé velké šance uspět v Iráku v oblastech, jako je energetika, potravinářství, výroba stavebních hmot a úprava vody.
Státní maturity budou studenti skládat až v roce 2010
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Studenti budou skládat státní maturity zřejmě až v roce 2010. Na odkladu se dnes shodl školský výbor sněmovny a návrh podpořili nejenom poslanci koalice, ale i opozice. Doporučení výboru musí ještě schválit celá sněmovna. V roce 2010 by tak měli studenti poprvé skládat společné maturity z češtiny a cizího jazyka. Z volitelného předmětu se začne podle nových pravidel maturovat zřejmě ještě o dva roky později. Proti spuštění státních maturit v příštím roce protestovalo začátkem měsíce v Praze asi deset tisíc studentů. Vadilo jim, že současné třetí ročníky při nástupu na střední školy nevěděly, jak bude maturitní zkouška přesně vypadat.
Omezení pracovních povolení pro přistěhovalce
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Americký Senát se rozhodl omezit počet pracovních povolení pro přistěhovalce ze zahraničí ze čtyř set na dvě stě tisíc. Jde o přímou reakci na nové zákony, které by měly umožnit milionům nelegálních přistěhovalců získat ve Spojených státech pobytová víza. Slovo má severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Alexandr Pícha.
Alexandr PÍCHA, redaktor:
V části Kongresu také panují obavy z toho, že nová pravidla pro legalizaci nezákonných přistěhovalců podnítí další invazi přeběhlíků do Spojených států. Senát proto výrazně posílil i nové pohraniční jednotky asi o dva tisíce zaměstnanců. Plot v nejkritičtějších místech mexicko-amerických hranic by měl být dlouhý až pět set kilometrů. Proti tomu se ostře staví Mexiko i stoupenci přistěhovalců. Republikánští kongresmani ale argumentují tím, že plot bude chránit lidské životy. Jen vloni totiž zemřelo na mexicko-americkém pomezí asi tři sta padesát imigrantů, většinou vysílením v pouštích jihozápadu.
Soud odročil rozhodnutí o propuštění Krejčíře na kauci
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Jihoafrický soud odročil rozhodnutí o případném propuštění uprchlého Radovana Krejčíře na kauci. Jednání má pokračovat až v polovině června. Soudce zároveň rozhodl, že Krejčíř bude převezen z policejní vazby do vězení. O vydání do Česka se ale ani v uvedeném termínu ještě jednat nebude. Neuplynula totiž čtyřicetidenní lhůta od zadržení Krejčíře v Johannesburgu, kterou má naše republika na to, aby předložila potřebné dokumenty. Sám Krejčíř zpátky do České republiky nechce. Řízení proti němu je podle jeho názoru politicky motivované.
Při výbuchu metanu zahynulo třicet sedm horníků
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Při výbuchu metanu v dole na ruské Sibiři zahynulo třicet osm horníků. Sto osmdesát lidí, kteří byli ve chvíli neštěstí pod zemí, se podařilo zachránit. Důl Jubilejnaja patří stejné společnosti jako šachta, ve které před dvěma měsíci při podobném výbuchu zahynulo sto deset lidí.
Hrozící kůrovcová kalamita v Národním parku Šumava
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
V Senátu se dnes diskutovalo o hrozící kůrovcové kalamitě v Národním parku Šumava, respektive o způsobu, jak jej chce řešit ministerstvo životního prostředí. Na veřejném slyšení vystoupili nejenom senátoři, ale především experti v příslušných oborech. Na místě byla reportérka Věra Masopustová.
Věra MASOPUSTOVÁ, redaktorka:
Bouřlivé diskuse a doslova vlnu emocí vyvolalo rozhodnutí ministra životního prostředí Martina Bursíka ponechat část Národního parku Šumava bez zásahu, tedy neodstraňovat polomové dřevo.
Martin BURSÍK, ministr životního prostředí /SZ/:
Osmnáct procent plochy národního parku v těch nejcennějších územích, to znamená horské smrčiny a smíšené lesy, které jsou na hranici lesa, že ponecháme těch osmnáct procent přirozenému vývoji.
Věra MASOPUSTOVÁ, redaktorka:
Na toto rozhodnutí mají rozdílné názory i odborníci. Pro kácení je například soudní znalec v oblasti lesních škod Ivo Vicena.
Ivo VICENA, soudní znalec v oblasti lesních škod:
Aby nedošlo k nevratným škodám na přírodě po orkánu Kyrril, je nutno zajistit zpracování všech vzniklých polomů.
Věra MASOPUSTOVÁ, redaktorka:
Proti kácení a pro přirozenou obnovu lesa je profesor Josef Fanta z univerzity v nizozemském Vageningenu.
Josef FANTA, profesor z univerzity ve Vageningenu:
Šumavě nehrozí, že jí bezezbytku sežere kůrovec. Staré porosty odejdou, jiné mladé je nahradí.
Věra MASOPUSTOVÁ, redaktorka:
Jednoznačně proti bezzásahovému režimu v prvních zónách Národního parku Šumava jsou tamní obce.
Výstava o sousedství Česka a Bavorska
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Originál Mnichovské dohody, zlatý kříž Přemysla Otakara II. nebo díla českých a bavorských sklářů. Tyto i další unikátní exponáty si ode dneška mohou prohlédnout návštěvníci výstavy o sousedství Česka a Bavorska v uplynulých patnácti stech letech. Autorům velkoryse pojaté výstavy v šumavském Zwieselu nedaleko Železné Rudy se podařilo skloubit kulturní díla s dramatickým líčením sporných kapitol vzájemné historie. Na výstavě byl zpravodaj Českého rozhlasu v Německu Jiří Hošek.
Jiří HOŠEK, redaktor:
Dva a půl roku trvala příprava atraktivní expozice, na jejíž realizaci se kromě německých podíleli i čeští experti, zvlášť popisu událostí druhé světové války i odsunu německého obyvatelstva věnovali mimořádnou pozornost. "Bylo nám jasné, že i nepatrné slovíčko může způsobit velké problémy. Je jasné, že na volbu určitých výrazů mohou panovat rozdílné názory, ale snažili jsme se domluvit, jak to jen nejlépe šlo.", řekl Českému rozhlasu šéf celého projektu Reinhard Riepertinger. Pochvalnými výroky nešetřil na konto výstavy český ministr kultury Václav Jehlička, podle kterého lepší učebnici dějepisu naše děti jen těžko najdou.
Václav JEHLIČKA, ministr kultury /KDU-ČSL/:
Je potřeba, aby rodiče vzali své děti a zajeli do Bavorska nejen třeba lyžovat, ale také na výstavu.
Česká republika hostí summit prezidentů
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Česká republika hostí summit prezidentů části evropských zemí. V Brně budou jednat hlavy šestnácti států střední, východní a jižní Evropy. Hlavní část programu začíná sice až zítra ráno, už teď je ale Brno na událost, jakou ve své historii ještě nezažilo, připravené. Na místě je reportér Radiožurnálu Jaromír Marek. Jaromíre, kolik prezidentů už do Brna přijelo?
Jaromír MAREK, redaktor:
Tak podle posledních informací jsou tady v Brně už určitě prezidenti Albánie, Srbska, samozřejmě hostitel Václav Klaus. Do dnešního večera, tedy v průběhu příštích asi dvou hodin, přijede nebo přiletí většina z šestnácti prezidentů, kteří se summitu účastní. Dnes se čeká večeře, kterou pořádá prezident Václav Klaus, no, a čtyři prezidenti, včetně například rakouského nebo ukrajinského, přivítá Brno až zítra ráno. Už teď město, dá se říci, tou vrcholnou schůzkou žije, na každém kroku jsou patrná, ale například i nebývalá bezpečnostní opatření, do kterých nasadila policie osm set mužů v uniformách i v civilu. No, a připraveny jsou i brněnské hotely, které budou hlavy států až do soboty hostit.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Tolik z Brna aktuálně reportér Jaromír Marek. Díky a na slyšenou.
Jaromír MAREK, redaktor:
Na slyšenou.