Rádio Retro zní hlasem první republiky

27. říjen 2018

Další tematický stream Českého rozhlasu nabízí od 28. října výběr z autentických záznamů především ze třicátých let. Slyšet můžete hlas prvního premiéra Karla Kramáře a dalších politiků meziválečného Československa, zažijete filmování na Barrandově nebo vyprávění nezaměstnaného. Navštívíte „zmrzačelé“ v Jedličkově ústavu a také se dozvíte se, co dělala a jak si žila slečna stenotypistka.

„Nahrávky z meziválečné republiky jsou úžasným svědectvím o první zlaté éře Československého rozhlasu, rozhodně však neukazují jenom tu lesklou stránku doby, jak ji známe z černobílých filmů,“ zamýšlí se ředitel Programu Českého rozhlasu Ondřej Nováček a láká dál: „Připravili jsme pro posluchače i několik unikátů, které desítky let nikdo neslyšel.“


Rádio Retro „Volá první republika“ naladíte do začátku prosince na webu rozhlas.cz, na Play.cz nebo v pozemním digitálním vysílání DAB+. Několik vzácných snímků si můžete přehrát také v Audioarchivu.

Rádio Retro střídá ve svém programu hlasy politiků, ukázky vzdělávacích pořadů, literárně-dramatického vysílání, zábavné relace se slavnými herci, dokonce i dobové zpravodajství.

„Osobně jsem pokaždé doslova unesen při poslechu tehdejších reportážních pořadů,“ svěřuje se dramaturg a průvodce programem Rádia Retro Tomáš Černý. „Když člověk pozorně vnímá, jak se tehdy reportáže natáčely a kdo v nich mluví jazykem poznamenaným tu periferií, tu přístavním slangem nebo jindy pivovarskou hantýrkou, ožívají tu najednou příběhy všech těch hříšných lidí nebo četnických humoresek v dokonalé autenticitě.“

Velký podíl na možnosti uvést některé unikáty ze zvukových fólií, jejichž deklarovaná životnost byla asi pět let, má archivář Miloslav Turek. Po léta se soustavně zabývá přepisem prvorepublikových snímků a jejich digitální rekonstrukcí včetně dohledávání historických reálií a okolností tehdejšího natáčení.

Tomáš Černý

Velkou pozornost věnuje Rádio Retro samotnému rozhlasu, který za první republiky začal u nás vysílat. Lidé, kteří patřili k jeho průkopníkům, vykreslují svým vzpomínáním také velmi specifický obraz života v Československu mezi světovými válkami. Zástupcem jisté nostalgie a sladkého vzpomínání je pak v tomto Rádiu Retro herec Oldřich Nový, který v roce 1964 v cyklu Zadáno pro dobrou náladu oslovoval pamětníky a připomínal jim někdejší slávu svou a vlastně i jejich.

Rádio Retro, skrze které volá první republika, bude vysílat až do prosince, kdy ho vystřídá vánoční speciál věnovaný letos výhradně Karlu Čapkovi, od jehož úmrtí uplyne na konci roku rovných osmdesát let.

Spustit audio